Národní program pro alternativní vozidla: Do března 2017 s dotací

Až do konce března si mohou některé úřady a instituce v obcích a krajích zlevnit nákup vozidel na alternativní pohon státní dotací. Nejvyhledávanější jsou vozy na CNG (až mínus 60 000 Kč).

V rámci „Pilotní výzvy MŽP na nákup vozidel na alternativní pohon v obcích a krajích jsou i dotace na elektromobily (osobní vozy 220 000 Kč, užitkové do 500 000 Kč a nákladní vozy až 800 000 Kč) plug-in hybridy (osobní a malé užitkové vozy 200 000 Kč). Celkem je k dispozici 100 milionů korun. Dotace na vozy na zemní plyn je sice maximálně 50 000 korun, pokud ale majitel nechá vyřadit z evidence a ekologicky zešrotovat starý vůz, dostane dalších 10 000 korun. Stejnou částku může dostat k dotaci i ten, kdo bude šrotovat staré vozidlo po koupi elektromobilu nebo plug-in hybridu. Žádost se musí podat do 31. 3. 2017, ale koupě a případná likvidace starého vozu má termín do 31. 12. 2018. Lze tedy plánovat hodně dopředu.

Třešničku na dortu pro společnosti, obecní a krajské úřady a další instituce, které si pořídí v rámci tohoto programu vozidlo na CNG, je levnější palivo u plniček společnosti Innogy (ještě nedávno nesla jméno RWE). „Každý takový klient, který si koupí vozidlo v tomto programu, dostane možnost kupovat u našich plniček CNG o korunu levněji. Navíc tato možnost platí od prvního kilogramu, kdežto firmy obdobnou slevu získají až po splnění určitého objemu. Tahle sleva není časově ani množstevně omezená,“ upřesnila tuto nabídku soukromé společnosti tisková mluvčí Markéta Veselá Schauhuberová.

Jednoduché žádosti

Vzhledem k tomu, že se jedná o národní program, nejsou se žádostmi spojené obvyklé komplikace s evropskými dotacemi. Dotace mohou využít územní samosprávné celky (obce a kraje) a svazky obcí, příspěvkové organizace, spolky a pobočné spolky založené obcí či krajem (např. technické, pečovatelské, sociální služby, MP) i akciové společnosti a s.r.o. vlastněné z více než 50 % obcí nebo krajem. Díky tomuto příspěvku odpadá vyšší vstupní investice za vozidlo na zemní plyn a úspora za levnější pohonné hmoty se tak projeví ihned.

Podpora je určena pro všechna nová homologovaná vozidla s alternativním pohonem v ČR. Podpořeno může být i nově přestavěné vozidlo na CNG, přičemž vozidlo musí splňovat normu Euro 6. V této výzvě může být podpořeno cca 400-500 elektromobilů a plug-in hybridů a obdobný počet (400 -500) vozidel na CNG. Finančně je ovšem podpora rozdělena v poměru 80:20 ve prospěch elektromobilů, kde je podpora vyšší. Podle informace z ministerstva MŽP ovšem toto rozdělení není striktní. Pokud v jedné skupině nebude dotace vyčerpána a ve druhé naopak bude vyšší poptávka, může dojít k přesunu peněz.

50 z ceníků a Fabia „Havex“

V současné době existuje na 50 vozidel, které lze s pomocí dotace zlevnit. Najdete je v ceníkách jednotlivých importérů a také neprodávanější tuzemské značky – Škoda. Ta nabízí dvě vozidla na zemní plyn – nejprodávanější model Škoda Octavia a minivůz Škoda Citigo. Ten si například oblíbily jak různé rozvážkové společnosti (DámeJídlo aj.), tak i některé instituce a úřady.

Málokdo však ví, že existuje i třetí model Škoda Auto na CNG. Fabia III Combi, kterou nabízí jeden z největších tuzemských dealerů – Havex. Škoda Fabia III je druhým nejprodávanějším modelem na českém trhu, je oblíbený nejen mezi individuálními zákazníky, ale mezi firmami i úřady. Havex tím navazuje na úspěch přestavby Fabie předchozí modelové řady. Verze na zemní plyn zajímavě rozšiřuje nabídku vozidel na alternativní pohon. Fabia Combi na CNG splňuje všechny podmínky k získání dotace od MŽP. Cena přestavby je podle zvolené varianty 37 190 nebo 45 454 Kč (bez DPH), takže dotace 50 000 Kč může zcela pokrýt vyšší náklady při koupi. S využitím dotace a dalších slev je možné pořídit tento model už od 242 000 Kč. Majitel vozu šetří na nákladech na pohonné hmoty cca korunu na každý kilometr.