Kamélie na zámku Rájec nad Svitavou

Pokochat se výsledky péče o unikátní sbírku dnes už 400 kamélií na státním zámku Rájec nad Svitavou se vydávají takřka každoročně tisíce milovníků květin. Na začátku března je k tomu výjimečná příležitost.

Nejdříve se v únoru milovníkům kamélií otevřely skleníky se sbírkou v době květení. Následně (letos 1.-10.3., mimo pondělí 9-15 h) se interiéry zámku stávají ojedinělým prostředím pro prezentaci kvetoucích rostlin kaméliových keřů. Téma letošní rájecké výstavy „Kamélie – v královských zahradách“ představí návštěvníkům příběh prvních čtyř kamélií přivezených roku 1776 do Evropy, z nichž jedna dokonce roste a kvete dodnes na zámku Pilnitz nedaleko Drážďan. Její odnož najdete také v Rájeckých sklenících.

Rada kastelánky Zdeňky Kalové pro motoristy: „O návštěvu mají každoročně v krátkém období zájem tisíce lidí, na to bychom museli mít parkoviště větší, než mají obchodní centra. Doporučujeme najít parkování ve městečku pod zámkem a procházkou přijít na zámek pěšky. Malinké parkoviště přímo u brány zámku stačí během roku, v době výstavy nikoliv.“