Knihy patří k nejlepším dárkům: automobily pod stromeček

Někdo má prostředky pověsit klíčky od auta na stromeček. Ale i s menšími prostředky lze automobily na Vánoce nadělit. V knize.

Nabídku v této oblasti mapujeme na začátku prosince již potřetí. Vloni jsme objevili knihu, která mohla být stejně drahá jako automobil. Vydavatelství Slovart tuto „lahůdku“ o Ferrari nakladatelství Taschen exkluzivně distribuovalo za 149 000 Kč, ale s designovým stojánkem evokujícím 12válcový motor za 749 000 Kč! Slovart ale má každoročně skvělou nabídku pro stálé návštěvníky knihkupectví: Guinness World Records 2020. Letošní vydání má doporučenou cenu 599 Kč, na e-shopu Slovartu za 509 Kč. GWR má na rozdíl od původní verze každoročně novou podobu. Není to jen v tom, že každoročně se lidé snaží přidat nové rekordy, někdy možná kuriozní rekordy, ale i tím, že lidstvo rekordní hranice (tunely, mosty, vrty aj.) neustále posouvá. V nejnovějším vydání GWR se objevují nové kuriozity, prostor dostali i nejtalentovanější domácí mazlíčci, překvapí schopnosti umělé inteligence a virtuální realita. Nechybí samozřejmě nejnadanější rekordmani z celého světa. Najdete tu i přes tisíc rekordů ze všech oborů lidské činnosti. Díky této proměnlivosti je GWR kniha, kterou lze dávat pod stromeček opakovaně. V řadě knihoven se počet „dílů“ blíží k dvacítce.

 

Slovart má každoročně v „automobilové“ nabídce i další zajímavé publikace, ze kterých letos určitě stojí za doporučení kniha věnovaná legendárním skútrům VESPA, mapující dějiny jedinečného stroje od počátku v roce 1946 až po současnost.

 

Kdo má pocit, že pohled na světové rekordy pod stromeček nestačí, může přidat Českou knihu rekordů, kterou vydává Agentura Dobrý den, pořádající v Pelhřimově každoročně oblíbenou červnovou akci, na které lze být pozorovatelem vzniku různých kuriozních rekordů. Ty samozřejmě v České knize rekordů najdete, ovšem nechybí tu ani česká NEJ…, a přehled faktických rekordů (nejdelší most, největší mostní oblouk, nejvíce vyrobených automobilů). Velmi zajímavá, poučná a vzbuzující hrdost je sekce Co dali Češi světu a informace o českých vynálezech. Česká kniha rekordů existuje i v anglické verzi, lze ji tedy dát jako dárek i zahraničním přátelům a současně tak udělat něco k propagaci naší země.

Specializovaní vydavatelé

Existují nakladatelství, která se dlouhodobě a programově věnují ve svých edicích automobilismu. Primát v tomto směru má Grada, která ve svých publikacích představuje jednak jednotlivé automobilové modely, ale i historii českého automobilismu. , určitě se vyplatí podívat do edičního plánu a na nabídku vydavatelství Grada. V sekci Auto – Moto najdete čtyři desítky publikací! Mezi bestsellery patří publikace Auta první republiky a Sanitky v Československu a Česku, vyhledávané jsou u knihy Tatra 613 a Auta východního bloku. To ale neznamená, že by stranou zájmu byly knihy jako Československé motorarity, Metalex, Jawa 500, Obojživelné automobily, Legendární Praga V3S nebo Legendární Škoda 100/120 o první modelové řadě, která překročila milion vyrobených automobilů. Grada ale vydává i knihy pro odborníky, např. Škoda Felicia 1994-2001 – opravy a údržba. Jedinečná je i edice Technická elita národa, věnovaná osobnostem českého automobilismu (Život s erbem Tatry, Konstruktér vzpomíná, F.A.Elstner).  Podzimní novinkou je pak Let stříbrných šípu, která je věnována historii závodních vozů Mercedes-Benz, které dominovaly závodnímu dění ve 30. a 50. letech minulého století. Kniha je doplněna množstvím unikátních dobových fotografií a tabulkami a je svědectvím o osudech tehdejších aktérů, svědectvím ze závodních tratí, z průběhu závodů i o vztazích mezi účastníky.

 

Nabídka vydavatelství Grada je jednoznačně na našem trhu nejbohatší. Cenou devízou Grady je zázemí zkušených autorů (např. Jan Tuček, Jan Králík, Jiří Frýba). Automobilové edice mají i další vydavatelství. Platí to na Albatrosmédia s edicí Autosalon (legendární české i zahraniční modely, speciální vozidla – sanitky, hasičské vozy, autobusy), Euromedia Group (mj. nakladatelské značky Odeon, Ikar), přičemž publikace prodávané přes Knižní klub mohou jeho členové získat levněji.

Žhavá novinka: Unikátní automobilový slovník

Těsně před vánočními svátky se na pulty a do e-shopů dostala novinka Automobily: Jména, značky a znaky. Unikátní výkladový slovník výkladový slovník obsahuje hesla o přibližně 1600 značkách a více než 5000 typech a modelech. Čtenáři v knize najdou mimo jiné základní informace o výrobcích automobilů, jejich filozofii označování typů, používání interních kódů či recyklování názvů vozů. Dozvědí se, proč se jeden automobil prodával pod různými názvy, proč se některá jména nesměla používat nebo jakých dosáhly jednotlivé vozy sportovních úspěchů. Vůbec poprvé je u nás pak publikován systém kódů sovětských vozidel a přehled čínských značek a výrobců. Zvláštní pozornost je věnována znakům (logům) všech důležitých značek, jejich vzniku a proměnám v čase. Celá tato speciální problematika je navíc zasazena do kontextu společenských a geopolitických událostí a okořeněná množstvím pozoruhodných historek a kuriozit souvisejících s auty, jejich jmény a výrobci. Nejde ale „suchá“ fakta. Dočtete se, jakou výbavu měla speciální série vozů Aston Martin, nazvaná Alfred Dunhill, jak souvisí logo Maserati s fontánou z 16. století a zda je slovo Aero spojeno jen s českou automobilkou, nebo jestli najdeme vozy tohoto jména i v jiných částech světa? Dozvíte se, co přesně jsou „daňové koně“ a jak ovlivnil vývoj automobilového průmyslu fakt, že zakladatelé značek Ferrari a Lamborghini spolu nevycházeli? Autoři, Ing. Jiří Fiala (publicista, automobilový historik a sběratel automobilové literatury) a doc. Petr Strossa (vědec, expert přes jazyky a dorozumívání s počítači) připravili publikaci jedinečnou nejen na českém trhu, ale i ve světovém kontextu!

Pro knihy do muzea

Asi nejrozsáhlejší nabídku motoristických publikací najdete v prodejně Národního technického muzea, samozřejmě ještě před pokladnami. Kromě knih s automobilovou nebo jinou technickou tématikou jiných nakladatelství tu najdete také publikace vydané přímo NTM, nebo ve spolupráci s ním. Kdo chce připomenout někomu v rodině nebo mezi přáteli návštěvu hlavní haly, tak ten koupí katalog Doprava. Podobné publikace vydalo NTM ke všem svým sbírkám (cena cca 250 Kč)! Najdete tu ale i knihu Bugatti v českých zemích nebo Škodovky do celého světa. Národní zemědělské muzeum v sousedství NTM je v publikační činnosti méně aktivní, ale zajímavá díla také vydává. Z oblasti techniky je to například publikace Motorová pila a její historie, která může vzhledem k širokému použití motorových pil (těžba dřeva, arboristika, řemesla, hobby, chalupářství, zahrádkářství) může být vhodným dárkem pro velmi širokou skupinu. Kromě funkcionalistické budovy v Praze na Letné najdete expozice a výstavy NZM také v Čáslavi (zemědělská technika), zámcích Kačina (Muzeum českého venkova) a Ohrada (Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství), Valticích (Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny) a Znojmě (Expozice pivovarnictví). Ve všech šesti pobočkách platí dárková rodinná vstupenka.

Pro cestovatele

Automobily dávají svobodu a možnost cestování. Jako dárek, i přes rozvoj navigací, se může hodit klasický autoatlas. Spíš však knihy, které využijete na cestách k tomu, abyste lépe poznali místo, kam dojedete. Tedy samozřejmě nejrůznější průvodce, mezi kterými nejen znalci určitě rádi rozšíří řadu tzv. zelených průvodců vydavatelství Soukup-David. Ty jsou jak pro pěší, tak motorizované cestovatele.

Zajímavou možností, jak vyjít vstříc současné vlně retro, jsou knihy starých pohlednic. Nejrozsáhlejší sérii uvedlo na trh vydavatelství Baron, ze které vyniká aktuální série Tvrze, zámky a hrady. Již existují tři díly, přičemž další vycházející v zásadě z krajského členění jsou v plánu, naposledy přibyly oblasti jako Kraslicko, Louny, Bezdružicko, Dobřansko a další. V nabídce jsou i další zajímavé publikace spojené s českou historií a krajinou, např. jedinečná Brdská edice. Aktuálně lze vybírat z 30 výjimečných publikací.

Baron_Hrady potah  Baron_Kraslicko obal-1

Milovníky architektury pak je dobré upozornit na sérii knih vydavatelství Foibos – Slavné vily a Slavné stavby, která pomůže najít zajímavé stavby po celé České republice. Ti, kteří mají rádi hlavní město, pak mohou porovnávat při pěších i motoristických cestách po Praze minulou a současnou podobu metropole díky edici Zmizelá Praha.

Kde nakoupit?

Každé větší knihkupectví má svou sekci automobilových knih. I když tyto poličky nejsou rozlehlé, tak dávají možnost se seznámit s nabídkou přímo na místě. Ovšem v obchodech nenajdete vše, některé publikace (např. katalogy NTM) se tam vůbec nevyskytují (tedy až na „muzejní“ obchod). Pokud chcete mít nejširší nabídku a nejkomplexnější výběr, podívejte se na internet. Pro snazší orientaci uvádíme webové adresy: www.slovart.cz, www.euromedia,cz, www.albatrosmedia.cz, www.grada.cz, www.ntm.cz, www.nzm.cz, www.dobryden.cz, www.soukup-david.cz, www.vydavatelstvi-baron.cz.

Soutěž o knihy a vstupenky

Některé z uvedených publikací a také vstupenky do Národního zemědělského muzea (NZM, dárková rodinná vstupenka s platností do 31.12.2020) můžete vyhrát, pokud odpovíte správně na otázku:

Na kolika pobočkách platí rodinná vstupenka do NZM?

Odpověď pošlete na email amf1.soutez@seznam.cz. Z každé emailové adresy je započítána jen jedna správná odpověď, vyhrávají emaily došlé podle pořadí: 111. (6. cena  – rodinná vstupenka do NZM), 222. (5. cena  – rodinná vstupenka do NZM), 333. (4. cena  – rodinná vstupenka do NZM), 555. (3. cena – Vespa – dějiny legendy od počátku do současnosti),  777. (2. cena: Let stříbrných šípů) a 999. email (1. cena: Guinness World Records 2020).

Uzávěrka soutěže je 24. prosince ve 24:00 h.