Lyžování v slunečných Korutanech a rodišti Franze Klammera: Voda ve dvou skupenstvích

Rakouská spolková země Korutany patří mezi českými lyžaři k nejoblíbenějším. Její letošní nabídku přijel do Prahy podpořit i olympijský vítěz Franz Klammer.

Zájem českých lyžařů neomezuje ani relativně větší vzdálenost, musí se jet přes Rakousko od severu k jihu. Trasy jsou v zásadě tři: jedna přes Salzburg, druhá vede středem země a třetí z Moravy přes Vídeň. Na všechny potřebujete dálniční známku, na prvních dvou si připlatíte za placené tunely. Za Salzburkem na A10 jsou to tunely Tauern a Katschberg (12 euro), při jízdě po A9 lze za Liezenem za dobrých zimních podmínek jet přes Judenburg „zkratkou“ na Villach. Z Moravy se příplatkům za tunely při jízdě do Korutan přes Štýrský Hradec, ale dálniční známce nikoliv. Desetidenní by měla stačit a pro osobní automobil stojí na rok 2019 9,20 euro (platí do ledna 2020). Příští rok známka mírně zdraží na 9,40 €.

Zimní wellness v Korutanech

V Korutanech čeká na milovníky klidné dovolené také široká paleta možností relaxace a odpočinku. Blahodárná termální voda, sauna na povzbuzení imunity a plovárny s nádherným výhledem na korutanské hory a jezera

Sloganem regionu zimních sportů Bad Kleinkirchheim je „ze sjezdovky do termálů“. Na výběr máte hned ze dvou termálních lázní. Termály Römerbad s plochom 12 000 metrů čtverečných na třech podlažích se nachází přes deset různých saun a z celého termálního areálu máte skvělý výhled přímo sjezdovku Franze Klammera, který právě zde vyhrál svůj první velký závod, sjezd Evropského poháru. ,V termálních lázních St. Kathrein na rodiny s dětmi čeká největší krytá vodní plocha v Korutanech a dlouhý tobogan. Termální voda v Bad Kleinkirchheimu přispívá ke zmírnění příznaků alergických onemocnění, migrény, vyhřezlých plotének a revmatismu,

Přibližně deset milionů litrů termální vody o teplotě 29,9 stupňů se na úpatí vrcholu Dobratsch každý den vlévá do prostorného bazénu s termální vodou v akvaparku Kärnten Therme ve Villachu. Zdejší zážitkový areál je nejmodernější na jihu Rakouska. Najdete v něm obří tobogány, plavecký bazén, zónu pro děti a zajímavé nabídky SPA. Nedaleko od areálu v během tání sněhu v lese nedaleko pramene potoka Maibachl vznikla dvě jezírka, ve kterých se můžete pod širým nebem vykoupat v termální vodě o teplotě až 28°C.

Celoroční koupání s jezerním wellness u Millstätter See nabízí 1. Kärnten Badehaus. Areál leží přímo u jezera a otevírá nádherný výhled na překrásnou okolní přírodu a hory. V nejrůznějších saunách, tepidáriu, solné parní lázni a nekonečném bazénu o ploše 60 metrů čtverečních a teplotě 35 stupňů si vychutnáte pobyt u jezera také během zimy. Také ve vodním ráji Werzer’s Badehaus v Pörtschachu am Wörthersee strávíte velmi příjemné chvíle u jezera i během zimy.

Pokud se chcete v korutanských jezerech vykoupat také v zimě, tak kromě novoročního plavání ve Veldenu am Wörthersee je to možné ve vyhřívaných hotelových jezerních bazénech v hotelu Kollers u Millstätter See, Schlosshotelu Seefels u Wörthersee a v hotelu Hochschober u Turracher See v Turrachu.  Jedinečný je pak vysokohorský bazén u alpského hotelu Paicheiner (1900 m n. m) kousek pod vrcholem Gerlitzenu (1909 m n. m).

Další zážitky

Korutany nelákají jen na kombinaci sníh a voda, ale také na lyžování na prosluněných svazích (až o 100 hodin víc slunce v zimě než severnější střediska). Na řadě korutanských horských chat je k dispozici zdarma opalovací mléko s vysokých ochranným faktorem! Slavné safari Sella Ronda můžete v menší variantě (Stella Ronda) zažít v Gerlitzenu, mimo sjezdovky láká skialpinisty tzv. nockbergský trail, na které lze využít i lanovky a vleky. Nocuje se v kvalitních hotelech s wellness a výtečnou alpsko-jadranskou kuchyní.

Mezi zdejší zážitky – kromě lyžování v 31 areálech v Korutanech a východní Tyrolsku, kde platí jeden „zlatý“ TopSkiPass (800 km sjezdovek) – patří bruslení na zamrzlých jezerech, místní adventní zvyky, noční lyžování nebo sáňkování, někde se sněžnicemi i čelovkou, samozřejmě i běžkaření a v neposlední řadě ochutnávky místní kuchyně. Od zimní sezóny 2019/2020 bude opět k dispozici zimní výletní karta Kärnten Card. Součástí jsou známé cíle letních výletů, například lanovky, rozhledna Pyramidenkogel, plazí zoo Happ, Heidi Schneealm Falkert a několik muzeí. Kartu Winter Kärnten Card zakoupíte již od 29 euro. (www.kaerntencard.at)

Ranní lyžování s Franzem Klammerem

Korutany patří nyní mezi nejvyhledávanější lyžařské regiony, a to nejen Čechy. Bodují právě propojením lyžování s termální vodou. K popularitě regionu v samotném Rakousku však přispěl nejvíce olympijských vítěz ve sjezdu z Innsbrucku Franz Klammer, který byl prvním zlatým lyžařským medailistou z této oblasti – předtím „vládli“ trojnásobný olympijský vítěz Toni Sailer (Kitzbühel) a Karl Schranz (oba Tyrolsko).  Jako největší favorit olympijského sjezdu v Innsbrucku ustál enormní tlak na zisk zlata na domácích ZOH (60 000 diváků v Innsbrucku, školáci v Rakousku na den závodu den volna), a právem se mu dostalo za výhru i psychickou odolnost přezdívky Kaiser/Císař.

V Praze přiznal, že vlastně neví, kde zlatou medaili má. „Bude někde doma, stejně jako jiné. Když jsme jednou měli najít olympijskou zlatou i další medaile pro natáčení televize, maminka si vzpomněla, že asi budou v jedné bedně na půdě. Víc než medaile pro mne byl vždy důležitý závod, a po vítězství už pro mne vlastně nebyla důležitá…“. Zda už Klammer medaile našel byste se mohli zeptat, pokud by se vám podařilo rezervovat místo ve 40členné skupině pro „lyžování před devátou“ (Ski vor 9) v Bad Kleinkirchheimu. Čtyřikrát za sezonu (2. ledna a 4./11./20. února 2020) ji totiž bude doprovázet osobně olympijský vítěz Franz Klammer.

Užitečné odkazy: www.korutany.com, www.badkleinkirchheim.at, www.gerlitzen.com

Zdroje foto: Kaertner Werbung/Groeger, Arno Gruber, Valthe Stefan, Johannes Puch, Franz Gerndl, Gert Perauer, Helmut Rier