Berlín 2019: 30 let od pádu zdi a další „taháky“

Každé kulaté výročí pádu Berlínské zdi doprovází pozoruhodný nápad a show. Také letos v listopadu Berlín tuto událost oslaví.

Téma „30 let od pádu Berlínské zdi“ patří k hlavním tématům, která přichystala na rok 2019 Německá turistická centrála (DZT). Leitmotivem pro rok 2019 je 100. výročí založení Bauhausu.

Připomeňme si, že 20. výročí doprovázel pád obrovského domina ve stopách bývalé zdi, před pěti lety rozdělila Berlín znovu imaginární světelná zeď. Letos doprovodí výročí 9. listopadu sedm výstav „open-air“ na významných místech města, např. na Alexanderplatzu, na Brandenburské bráně, Paláci republiky (obnoveném zámku), ale i centrále Stasi v Ruschenstrasse. U Brandenburské brány proběhne i koncert.

Mimochodem, 9. listopad je pro Německo podobně osudový jako pro české země roky končící osmičkou. V roce 1918 se 9. listopadu stalo Německo republikou, v roce 1923 došlo k Mnichovskému pivnímu puči, o 15 ket později proběhla Křišťálová noc a v tento den padla v roce 1989 Berlínská zeď.

Pád Berlínské zdi patří i mezi turisticky velmi významné momenty, nicméně Berlín, který se v posledních desetiletích stal magnetem jako město kreativity, ráj umělců, módy, designu, hudby i moderní architektury. Lákají muzea, koncerty, sportovní akce pro profesionály i otevřené veřejnosti. Aktuální nabídku nejlépe zjistíte na webových stránkách Německé turistické centrály, a to jak v češtině, tak němčině a angličtině (www.germany.travel nebo www.visit-berlin.de).

Kdo se chystá do Berlína, tak pro toho máme jeden netradiční tip. Opatřete si knížku Příběh Berlín od Veroniky a Martina Jonášových. Oba poznali Berlín jako novináři a jejich společná kniha je nejen čtivým průvodcem nejmodernějších a v češtině takřka nepopsaných dějin města, ale najdete v ní i informace, o kterých se v běžných průvodcích zaručeně nedočtete. Kniha vybízí k zasvěcené pouti městem, kde místa ožívají příběhy a za fasádou nenápadných ulic vyvstává stále živá a často mimořádně dramatická minulost. Znalost místní topografie se prolíná s reportážními zkušenostmi, příběhy a zmínkami o inspirujících osobnostech. Najdete si tu “tajné“ tipy, kam se podívat, i praktické rady od gastronomie až po upozornění, že současné berlínské maminky již neoblékají děti podle toho, zda jsou chlapci (modře) nebo holčičky (růžově). Děvčátka přišla o své dívčí barvy… I to je dnešní Berlín.

Nejvíc návštěvníků bude jistě v termínu 30. výročí pádu Berlínské zdi, ovšem lze počítat s tím, že v jiných termínech bude v hlavním městě Německa někdy výrazně volněji. Berlín je městem neomezených možností, nabízí nepřeberné množství pamětihodností, bohatý kulturní život s řadou jedinečných akcí, je tu slavný Muzejní ostrov a celkem přes 170 muzeí, ale jsou tu i proslulé nákupní třídy jako Kurfürsterdamm či obnovená Friedrichstrasse.

Autoři fotografií: VisitBerlin a Germany Travel