Lyžařské Korutany (1): Prosluněná terasa

Korutany patří mezi českými lyžaři k nejoblíbenějším. Je to výsledek kombinace přírodních podmínek, výborných služeb i nápadů, které přidávají vždy nějaké nové zážitky.

Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. Korutanské lyžařské oblasti v zimních měsících zaznamenávají o 100 hodin slunečního svitu více než destinace ležící na sever od hlavního alpského hřebene. Sluneční svit se měří na zimních slunečních hodinách v Nassfeldu přímo u horní stanice lanovky. Korutany jsou v zimě vlastně jedna velká prosluněná terasa Alp. Na mnoha korutanských chatách je tudíž zdarma k dispozici opalovací mléko s vysokým ochranným faktorem. Prosluněné svahy v kombinaci s pořádnou dávkou jižanské pohostinnosti a kulinářskou tečkou v podobě korutanské alpsko-jadranské kuchyně vytvářejí podmínky pro dokonalou zimní dovolenou, a jsou obzvlášť oblíbené u rodin s dětmi.

Jeden skipas na všechno

Vybrat si můžete ze tří desítek lyžařských středisek v Korutanech a Východním Tyrolsku s více než 800 kilometry zasněžených a dobře upravených sjezdovek, které vám zaručí velkou rozmanitost. Na své si přijdou začátečníci i zkušení či sportovně založení lyžaři. O nezapomenutelné chvíle na sněhu se v závislosti na chuti, náladě a náročnosti postarají vysokohorské sjezdovky ležící uprostřed třítisícových alpských vrcholů, ale i široké a pohodlné svahy pro rodiny s dětmi, nebo sjezdovky s boulemi. Zapomenout nesmíte ani na netknuté svahy, které představují ideální terén pro milovníky hlubokého sněhu a freeride. Můžete mít TopSkiPass, což je univerzální klíč ke všem korutanským a východotyrolským lyžařským areálům. Paralelně k němu jsou k dispozici regionální skipasy s mnoha atraktivními službami v ceně. Je to například kombinovaný vstup do termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu, nebo rodinné týdny „Ski for free“, které velkým i malým lyžařům umožňují prosluněné zimní zážitky. V závislosti na regionu jsou k dispozici programy „Ski surprise“, akce „Sněhová vločka“, děti za 1 euro/den lyžování, sněhulácká permanentka nebo „děti zdarma“.

Snídaně na svahu a lyžování do jara

První sluneční paprsky můžete zažít už na sjezdovce, pokud tedy nezmeškáte tzv. Early Morning Skiing. Ve vybraných termínech začíná v areálech Goldeck (březen 2018) a Turrach den na lyžích už v půl sedmé ráno. V malé skupině budete vyjíždět první stopy ve sněhu. Při „lyžování před devátou“ (Ski vor 9) v Bad Kleinkirchheimu můžete mít jako průvodce olympijského vítěze Franze Klammera. Oblíbenou zábavou je Stella Ronda v Gerlitzen Alpe v srdci Korutan, kde po obkroužení celého areálu máte šanci vyhrát i na rok automobil. V lyžařské oblasti Turracher Höhe hostům na slunečných místech na sjezdovce podává nápoje komorník.

Sněhu bude v Korutanech určitě dostatek, a pokud náhodou spadne málo srážek, nejmodernější zasněžovací zařízení zajistí základ pro zasněžené sjezdovky od listopadu až do jara. Nejvýše položené lyžařské areály Korutan, ledovec Mölltal/Ankogel a lyžařská oblast Grossglockner/Heiligenblut uprostřed třítisícovek zaručují zábavu na sněhu až do jara. Menší korutanské areály Lavanttal a pohoří Nockberge se díky svým přehledným sjezdovkám hodí pro rodinnou dovolenou.

Skialpinismus na novém trailu

Novinkou zimní sezóny v Korutanech je nockbergský trail, který spojuje pět lyžařských oblastí Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Hodí se pro příznivce skialpinismu, kteří už mají dostatek zkušeností a dobrou kondici, ale nechtějí mít na trailu vysokohorské úseky. Na každou etapu je třeba asi šest hodin chůze, ovšem částečně jsou zde k dispozici vleky a lanovky, takže na každé etapě lze ušetřit dost výškových metrů i sil. Zvláštností je také, že na nockbergském trailu na rozdíl od jiných vícedenních skialpových túr nenocujete na matracích na zemi, ale v kvalitních (wellness) hotelech s výtečnou alpsko-jadranskou kuchyní.

Zamrzlá jezera

Dovolenou nemusíte prožít jen na sjezdovkách. Povrch některých korutanských jezer v zimě zamrzne a stane se z nich zrcadlově hladké kluziště pod širým nebem pro bruslaře, hokejisty i hráče metané. V nejjižnější rakouské spolkové zemi se také nachází největší zamrzlá plocha s přírodním ledem v Evropě, na které se v roce 2018 již potřicáté bude konat Holandský okruh 11 měst. Při něm změří síly až 5000 Holanďanů, přičemž královská disciplína měří dokonce přes 200 kilometrů. Původně se akce konala v holandských vodních kanálech zvaných Grachten. Protože nyní v zimě nezamrzají, bylo nutné se poohlédnout po nějaké náhradní možnosti. Na jezeře Wiessensee vzniká také devítijamkové golfové hřiště (jamky par 3 až 5).

Můžete se ale jen vozit: na saních, nebo v kočáře taženém koňmi, vyzkoušet si sněžnice, sáňkovat a bobovat.

Zimní wellness se sluncem

Obzvlášť intenzivně pocítíte hřejivé zimní slunce za prosklenými plochami jezerních saun a v koupelích u jezer Millstätter See a Wörthersee. Jen v plavkách si pod širým nebem můžete vychutnat zimní slunce při návštěvě termálních lázní ve Warmbad-Villach a obou termálních lázní v Bad Kleinkirchheimu, St. Kathrein a Römerbad, přičemž ty druhé byly v září 2017 znovu otevřeny po rozsáhlé rekonstrukci. Najdete v nich největší vodní plochu a nejdelší zábavní skluzavku všech korutanských termálů, ale i prostorný saunový areál a prostor pro masáže a kosmetiku. A pokud zamíříte do oblasti Villachu v závěru zimy, dočkáte se ještě jednoho originálního zážitku. Během tání sněhu v sousedství lázní Warmbad vyvěrá termální pramen Maibachl. Poblíž hlavního pramene se vytvořila dvě jezírka, kde se můžete vykoupat v termální vodě o teplotě až 28°C. Voda má léčivé účinky při kardiovaskulárních onemocněních a osteoporóze. V roce 2005 byl Maibachl prohlášen za přírodní památku.

Gastronomie

Nedaleko sjezdovek lákají k občerstvení četné chaty. Mnoho z nich své hosty rozmazluje typicky korutanskými pochoutkami. V korutanské alpsko-jadranské kuchyni se spojují čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice a nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek. Také víno, mošt a pálenka se v Korutanech často vyrábí podomácku. Jak se sluší na skutečně autentickou kuchyni, jsou to jak nejrůznější oblasti, ale také průběh ročních období, které určují podobu kuchyně. Určitě musíte ochutnat korutanské Käsnudel, korutanské pstruhy nebo siveny, Ritschert, lokální speciality ze zvěřiny, gailtalskou slaninu, Reindling a borovicovou pálenku.

Podrobné informace k zimní nabídce na www.korutany.com/cz
Foto: Kärnten Werbung