Pět lahůdek Bavorského lesa

Plánujete dovolenou na Šumavě? Zkuste se při tom zamyslet a kouknout také o kousek jižněji. Stačí vyměnit Železnou Rudu za Eisenstein, a pak nahlédnout dále.  Můžete také bydlet v Česku a jezdit z šumavských penzionů na zajímavé celodenní výlety.

Bavorsko je největší spolkovou zemí, kam se jezdí za starobylými městy, obchodem, nákupy, za kulturou, kulinářskými zážitky a čím dál tím častěji i krásami zdejší zachovalé přírody. Na jeho území (přes 70 000 km2) najdete tři národní (Bayrischer Wald, Berchtesgaden, Franken Schweiz) a tři přírodní (Almühltal, Frankenwald, Oberpfalzer Wald) parky a řadu dalších chráněných území a rezervací.

Z blízkého Bavorského lesa, který společně se Šumavou představuje největší chráněné přírodní území ve střední Evropě, jsme vybrali pět zdejších lahůdek. S důrazem na zájmy žen a rodin. Jako desert doporučíme ještě výlet do Franského Švýcarska, které jsme na své třídenní reportážní cestě za krásami německé přírody také navštívili.

 1. Aktivně na horách

Velký Javor, německy Grosser Arber (1456 m), je nejvyšší hora Bavorského lesa/Šumavy, ale jen na německé straně. V zimě přitahuje tahle oblast největším lyžařským areálem v česko-německo-rakouské oblasti a mnoha kilometry běžkařských stop včetně stadionu pro běžkaře, v létě je však nabídka mnohem širší a rozmanitější. Rozhled zůstává stejný, možná i lepší. Lákají také lesy protkané dobře značenými pěšími a cyklistickými stezkami. Počítejte také s tím, že pokud budete chtít parkovat například v horní partii podél silnice od lyžařského areálu Arber do Silberbergu, najdete tam u lesa parkovací automaty jako někde ve městě. Mezi nejnavštěvovanější místa patří idylické Velké Javorové jezero, které je jedno z osmi ledovcových ve zdejších pohořích. Chce to však trávit pobyt aktivně, bavorská kuchyně je chutná a porce poctivé a velké.

2. Léčba v dole

Na Silberbergu si možná už leckdo v zimě vyzkoušel sjezdovky, permanentka za 16 euro není drahá. Zdejší lanovka vozí hosty nahoru také v létě, ale cestuje se zde rovněž do nitra země do dolů. Boční chodby někdejších dolů slouží nyní k léčení bronchitidy a astmatických chorob, ale do dolů se „fárá“ nejen kvůli zdraví. Kratší túra přijde dospělé na 7,30 E, dvouhodinová stojí 16 eur. Doporučeny pro delší trasu jsou dobré boty, baterka a rovněž nepromokavá bunda nebo pláštěnka. Na vrchol Silberbergu se jezdí za panoramatickým výhledem a také kvůli dlouhému sjezdu bobovou dráhou. Pro děti tu mají dětská horolezeckou školku, zážitkové hřiště, tubingovou dráha (i pro dospělé). Dámám místo zmoknutí v dole doporučuji moderní plavecký areál s velkým letním bazénem, skluzavkou a panoramatickým výhledem do kraje.

3. Sklářské město a stezka

Bodenmais je považován za turistické centrum příhraniční oblasti Bavorského lesa. Už z kraje sezony – v květnu – tu bylo hodně rušno. Kavárničky, hotely, obchody, restaurace, široká nabídka zábav a aktivit. Pro ubytované návštěvníky v partnerských hotelích mají zdarma program VitalPlus (masáže, cvičení, tanec). „Popravdě řečeno většinou tuhle nabídku využívají ženy,“ přiznává šéf informačního centra Otto Freimuth, který doporučuje k pozornosti zejména „glasshütte“. Skleněné artefakty podél hlavní třídy totiž hned při příjezdu připomínají, že tohle město návštěvníků nabízí i umělecké zážitky ve zdejších sklárnách (Joska, Austen). Slavnější je ta první, její poháry zvedá nad hlavu hodně sportovců (např. sjezdařka Vonnová). Kromě obchodu tu Joska Kristall má hned tři „jídelny“ (restaurace, kavárna, pivnice) i dětský zážitkový park (celoročně zdarma), samozřejmě návštěvníci dostanou příležitost vyfouknout si vlastní dílo. Skleněnou krásu potkáte ale na více místech Bavorského lesa – vede tudy 99 km dlouhá Sklářská cesta, pěšky na šest dní kolem sklářských chalup a tradičních skláren.

© Marco Felgenhauer / Woidlife Photography

4. Stezky korunami stromů

Evropu doslova zaplavují Stezky korunami stromů. V Bavorském lese jsou hned dvě, Baumwipfelpfad (1300 m, výška 8 až 25 m) a Waldwipfelweg, kterou jsme navštívili. Tu najdete u obce Sankt Englmar nad městečkem Viechtach. V tom byste rozhodně neměli minout dům Nostalgie, který připomíná naše „retromuzea“, ovšem s tím rozdílem, že výstava skla, porcelánu, nábytku i zahradního vybavení i hraček je tu i prodejní. Samotná lesní stezka (rodina 20 eur, dospělý 7,50 €, děti 5,00 €) je tradičním rájem pro rodiny s dětmi. Hned při příchodu zaujme dům postavený na střechu (Haus am Kopf)) a následně výhled na jih z plošiny na vysokých kovových sloupech 30 m nad zemí, takže za dobré viditelnosti jsou na dohled i Alpy. Na rozdíl třeba od lipenské stezky se tady z lávek ve výši korun stromů vrátíte do lesa na úroveň kořenů. Velký zájem nejen dětí vzbuzují vycpaní ptáci v krabičkách s možností stisknutím přehrát jejich zpěvný hlas.

Přes údolí jsou další atrakce pro rodiny – zábavní park s mnoha „jízdními“ atrakcemi a dlouho s bobovou dráhou, Do parku je vstup volný, za bobovou dráhu se platí.  V městečku Sankt Englmar najdete i kreativní muzeum Xperium.

5. Trojbarevná řeka

Bavorský les se táhne vlastně od Pasova až po Cham. Poznat a procestovat ho skrz naskrz vyžaduje čas, ale pokud se odskočíte podívat na soutok řek tří barev (Dunaj/modravý, Inn/šedozelený, Ilz/černý), tak je tu jedna lahůdka pro ženy. V nedalekém Waldkirchenu je vyhlášený módní dům Garhammer, kde lze výhodně nakoupit kvalitní oblečení a doplňky světových značek. Pasov ale hned tak neopouštějte: na řeky a staré město je nepůsobivější pohled od hradu Veste Oberhaus, kam se dá dojet velkou oklikou nebo vyjít krátkou cestou po schodech od mostu vedoucího od centra města. Historické město je nabité barokními památkami, z nichž nejvýznamnější je dóm sv. Štěpána, v jehož útrobách jsou největší dlouhodobě funkční varhany na světě. V Pasově můžete také obdivovat největší sbírku českého skla. Kolekce ve Sklářském muzeu má v pěti patrech cca 30 000 exponátů z let 1650 až 1950 (baroko, rokoko, empír, biedermeier, historismus, secese, modernismus).

Desert: Franské Švýcarsko

S plochou přes 2300 čtverečních kilometrů je přírodní park Franské Švýcarsko – Veldensteinský les jedním z největších v celém Německu. Nachází se na trojmezí mezi Bamberkem, Bayreuthem a Norimberkem. Charakter tohoto romantického středohoří tvoří ho vápencové skály, krasové prameny, údolí zařezávající se hluboko do krajiny, jeskyně s mohutnými krápníkovými útvary a půvabné meandrující potoky. Roste tu na 40 druhů orchidejí a při troše štěstí mohou návštěvníci spatřit i vzácné dravce. Skály mají často bizardní tvary a zeleň kolem nich připomíná někdy park, jindy pohádkové kulisy. Jsou však skutečné, stejně jako hrady, i když prastará lipová alej vedoucí k hradu Greifenstein by si „z fleku“ mohla zahrát v hororu. Jedním z center Franského Švýcarska je městečko Gossweinstein, kde najdete Haus der Franken. Zde nasbíráte veškeré informace, a pokud se váš pobyt nestřetne jako ten náš s termínem bohoslužby, prohlédnete i zdejší barokní baziliku i zevnitř. Velký počet hradů vedl k vytvoření vlastní hradní stezky Burgenstrasse.