KitzSki zahájí již tento týden, Hahnenkamm bude v lednu

Lyžařské středisko KitzSki, proslulé zejména slavným sjezdem Hahnenkamm a trojnásobným olympijským vítězem ze ZOH 1956 Toni Sailerem, zahájí sezonu již 30. října v oblasti Restenkogelu.

Tým prezentující v Praze jedno z nejznámějších rakouských středisek si „stopnul“ cestu do naší metropole. Stačilo mu při dodržování pravidel jen pět hodin, takže nabídl tento areál českým lyžařům i jako víkendovou destinaci.

Slavný Kitzbühel přichystal na sezonu 2021/22 nejen lanovky a sjezdovky, ale i komplexní bezpečnostní koncepci na ochranu před koronavirem. „Za tento systém získal KitzSki zlatou trofej Covid-19 Sicherheittrophy,“ pochlubil se na pražské tiskové konferenci ředitel společnosti Bergbahn Kitzbühel Christian Wörister. Pro něho i kolegy je stejně důležité, že se koncepce setkala s pochopením návštěvníků, od kterých měli pozitivní zpětnou vazbu. Optimismus dává i velmi vydařené letošní letní sezona. „Děláme vše, abychom letos hostům umožnili prožít bezstarostnou zimní dovolenou. Aktuálně platná opatření dodržujeme,“ uvedla šéfka marketingu Sylvia Brix. Základem je prý odpovědný přístup k bezpečnostním opatřením, a to jak u zaměstnanců, tak hostů.  

Punc od Ikon Pass

Od sezony 2021/22 zahajuje KitzSki spolupráci s Ikon Pass, což je celosvětová organizace umožňující přístup do 47 lyžařských destinací na celém světě. Ikon Pass si vybírá skiareály sám, v Evropě je KitzSki teprve třetí po Dolomity Superski a Matterhornu. „O to víc nás těší, že jsme byli do celosvětové sítě Ikon Pass přijati jako první a zatím jediné lyžařské středisko v Rakousku,“ hodnotí novinku Christian Wörister. S tímto skipasem lze lyžovat v USA, na Novém Zélandu i Japonsku…

Start nejen pro závodníky

KitzSki (Kitzbühel/Kirchberg/Mittersill) nabízí celkem 233 km sjezdovek, které obsluhuje 57 lanovek a vleků. Zahájení sezony bylo naplánováno na 30. října na Resterkogelu, kde ideální podmínky ve zdejším tréninkovém centru využívají nejen rakouská a německá lyžařská elita, ale i další špičkové týmy, Jezdí sem ale i junioři a lyžařské školy. KitzSki je tak prvním rakouským střediskem mimo ledovce, které umožní lyžařské tréninky.

Restaurace a digitalizace

Hlavní viditelnou novinkou je panoramatická restaurace P3 Lounge v nadmořské výšce 1900 m n.m. s kapacitou 200 osob (140 na terase s prosklenou větrnou clonou). Umožní kruhový výhled na okolní hory. Na fasádě najdou lyžaři moderní infotainment systém, který společně s dalšími novými velkoplošnými obrazovkami zlepší orientaci v areálu. Letošní novinkou je i trasa skimovie, kde jízdu lyžaře na trati obřího slalomu o délce 280 m zaznamenají fotoaparáty a videokamera, a po zadání čísla skipasu je záznam a fotky možné získat.

Pokrokové technologie jsou využity i jinde. Průkopnický projekt Smartphone-Ticket dává možnost mít skipas v mobilu. „Pilotní projekt zkoušíme letos na Gaisbergu, Kitzbüheler Horn a Resterhohe. Chytrý telefon se tak stává stoprocentní digitální alternativou ke klasickému skipasu, ovšem ačkoliv aplikace na pozadí je velmi šetrná k baterii, musíme vyzkoušet, jak v zimní prostředí bude vše fungovat,“ vysvětlila omezení projektu S ylvia Brix. Se všemi typy skipasů lze využít i fotopointy,

Zážitky neposkytuje jen lyžování. Kromě nové desetimístné lanovky z Kirchbergu, plující vzduchem rychlostí až 7 m/s (standard je 4-5 m/s) je již řadu let velkou atrakcí lanovka 3S, spojující přes údolí obě hlavní části Kitzbühelu. Trasa o délce 3642 m má jedinou 89 m vysokou podpěru (další dvě nižší jsou před stanicemi), a největší volné rozpětí lana dosahuje 2,5 kilometru! Na roklinou Hochsaukasergraben jsou kabiny ve výšce 400 m.

Kalkulačka skipasů a karta ze dřeva

Nově je návštěvníkům KitzSki k dispozici „kalkulačka jízdenek“, která usnadní lyžařům vybrat vhodnou jízdenku. Přes 7000 si však už koupilo skipas na celu sezonu (714 euro), přičemž jeho předprodej končí 8. prosince 2021. Výhodně se dají v e-shopu koupit i jednodenní a vícedenní jízdenky, automaticky se slevou za včasný nákup, přičemž jednodenní skipas zůstal na loňské ceně.

Internetový shop.kitzski.at kromě skipasů nabízí i exkluzivní kartu KitzSki Pure Card, která kromě různých výhod představuje i zajímavou památku. Stojí pouhé tři eura a je ze dřeva! Nahrát na ní lze z domova všechny typy skipasů a zakoupit jejím prostřednictví nejrůznější kvalitní produkty.

1000 nových míst pro auta

Kitzbühel podporuje ekologickou dopravu autobusy a vlaky. Akce „Nightjetem za sněhem“ je možné vlakem jet do Kufsteinu z Hamburku, Düsseldorfu a Amsterdamu včetně poukazu na skipas a dopravy do ubytovacího zařízení. Rakouské dráhy OBB nabízejí cestu do Kitzbühelu Hahnenkamm (a zpět) také se skipasem. Na některých místních trasách platí skipas, a to denně po celou zimu od 7:50 do 18 h. Podmínkou je kromě skipasu lyžařské oblečení!

Jedinečným opatřením KitzSki je posílení skibusů na dvojnásobek. „Děláme to kvůli pohodlí a také ochraně proti koronaviru, cestující budou mít větší rozestupy,“ vysvětlil Bodner.

Současně s těmito nabídkami posiluje Kitzbühel i jednu zásadní službu pro individuální návštěvníky, kterých bude podle místních odborníků víc než dříve. Na parkovištích přibylo 1000 nových míst.

Dvakrát Hahnenkamm

Ti, kteří se těší na Hahnenkamm, musí naplánovat pobyt v Kitzbühelu na 21. až 23.ledna 2022, kdy se pojedou podle schválení FIS dva sjezdy (Hahnenkamm Kitzbühel a Hannenkamm Original) a v neděli slalom. V hotelích ovšem bývá v tomto termínu dlouho dopředu vyprodáno.