DS se vrací s modelem DS 7 Crossback: Všechno (zatím) jednou

Luxusní značku DS francouzský koncern PSA zcela osamostatnil, a ta se nyní vrací do České republiky zatím s jediným modelem – SUV DS 7 Crossback.

Francouzská automobilka označení DS, používané pro její vozy již v 50. letech, osamostatnila před několika lety. Ve skupině PSA dostal subjekt DS Automobiles posléze postavení prémiové značky, a tomu odpovídá i nový a samostatný showroom v Praze na Černém mostě (DS Store). Jinde modely DS v Česku nekoupíte, a servis bude také na tomto jediném místě.

Speciální služby

Tento handicap jednoho jediného místa – zejména pro servis – vyrovnává vysoká míra speciálních služeb. Majitelé modelu DS 7 Crossback kromě jedinečného souboru služeb na míru, Only You, dostanou i nejvyšší úroveň servisní smlouvy, tzv. FreeDrive. V ceně vozu budou mít kromě záruky na 5 let/100 000 km také všechny předepsané servisní prohlídky a výměnu nejen dílů podléhajících záruce, ale i všech opotřebených dílů (např. brzdové destičky…), včetně práce servisu. K tomu rozšířené asistenční služby. Kromě zapůjčení vozidla, pokud oprava zabere víc než jeden den, bude mít zákazník možnost nechat vozidlo vyzvednout na smluveném místě (doma, v práci), takže nebude muset nikam jezdit!

Čtyři motory, tři výbavy

Model DS 7 Crossback je již čtvrtým v řadě, ovšem předchůdci DS 3, DS 4 a DS 5 začínaly ještě s nápisem Citroen a logem dvou šípů. To vše zmizelo a DS 7 je první model této luxusní značky, kde se původní nápis/logo neobjevil.  Jako všechny modely DS se od příbuzných z koncernu PSA liší řadou detailů zejména v interiéru, dále použitými materiály a špičkovými komponenty (rádio, navigace atd.). V nabídce jsou čtyři motorizace, dvě a dvě (benzin/nafta). Ceny začínají na 895 000 Kč a končí o 320 000 korun výš. Základní model s motorem 1.5 BlueHdi 1300 s manuální převodovkou ve výbavě Performance Line má ovšem velmi bohatou výbavu, do které patří např. bezklíčové startování, hlídání pruhu, tempomat a nouzové brzdění, parkovací senzory vzadu, LED denní svícení a 3D LED zadní svítilny, devatenáctipalcová litá kola, elektricky ovládaná bederní opěrka řidiče, dvouzónová klimatizace, digitální přístrojový panel s navigací, osmipalcový infotainment, osm reproduktorů Arkamys a interiér se sedačkami z Alcantary. Takto vybavený model můžete koupit i s dalšími silnějšími motory (180, 180, 225 k) za cenu 965 000 a 1 015 000 Kč.

Střední výbava So Chic je k dispozici již jen se třemi silnějšími motory a cenově začíná těsně pod milionem korun. Kromě rozšířené bezpečnostní výbavy (např. čtení dopravních značek, parkovací senzory i vepředu) má ve výbavě i systém DS Active Scan, tedy aktivní skenování vozovky a přizpůsobení tlumičů zjištěným nerovnostem. Mezi viditelné odlišnosti patří bezrámečková (elektricky sklopná) vnější zpětná zrcátka, podsvětlení klik dveří i prostoru pro nohy a mezi praktické detaily dvojitá podlaha zavazadelníku.

DS 7 Crossback v nejvyšší výbavě Grand Chic s motorem Puretech 180 přijde na 1 165 000 Kč. Zde přibude např. bezklíčové odemykání, zadní parkovací kamera, kožený interiér Rivoli včetně prošívané kůže na palubní desce, vrstvená akustická boční okna, Full LED světlomety s otočnými segmenty, elektricky ovládaná sedadla, navigační systém se 12,5palcovou středovou obrazovkou.

Pokud si však vyberete základní model a chtěli byste některé prvky vyšších výbav, tak si na ně lze připlatit. Dokonce i Grand Chic můžete vylepšit, např. špičkovým čalouněním Opera (85 000 Kč) nebo ventilací a masáží sedadel, dohromady za 110 000 Kč.

Rok 2019: DS 3 Crossback

Ředitelka značky DS v České republice Martina Bedrnová plánuje na příští rok prodej kolem 200 automobilů DS, přičemž naplnění tohoto čísla by měl pomoci i menší model DS 3 Crossback, který byl představen na letošním autosalonu v Paříži. Má přijít na trh v příštím roce (v Paříži již brali objednávky) a do Česka podle slov ředitelky Martiny Bedrnové v polovině roku 2019. Připomeňme, že má velice nevšední design, interiéru například dominují kosočtverce. DS 3 nabízí tři benziny, dva diesely a také elektrickou verzi s ústrojím E-Tense, se kterou bude mít dojezd cca 300 km. Ale to je příští rok, aktuálně má v showroomu v Praze na Černém mostě sólo SUV DS 7 Crossback. Za návštěvu však rozhodně stojí!

Foto: DS Automobiles