Hlavní důvody, proč jet na Istrii

Přinášíme sedm důvodů proč se rozhodnout pro Istrii.

1. Jadran na Istrii je blízko – ráno vyjdete, a pokud si přistanete, odpoledne se můžete máchat v průzračném Jadranu. Modrou vlajku tu dostává každoročně kolem 50 pláží.

Vzdálenost z Prahy osciluje podle zvolené trasy mezi 800 až 1000 kilometrů. Cesta trvá do deseti hodin. Jak se dostat na Istrii? Naše zkušenosti z putování na přelomu května a června včetně mnoha alternativ pro cestu na jih na Istrii, najdete v samostatném článku.  .

2. Moře pro rychlé rozhodnutí – máte volno, předpověď počasí je optimální, můžete vyrazit na prodloužený víkend nebo celý týden.

Váháte, kdy se vydat na dovolenou, chcete si užít prodloužený víkend a mít jistotu pěkného počasí? Výběr Istrie jako blízkého moře to umožní. Ve středu prostudujete předpověď počasí, ve čtvrtek brzo ráno usednete za volant a odpoledne se již koupete.

3. Krátké vzdálenosti – od severu na jih má Istrie nějakých sto kilometrů. Podél moře i od moře jsou mezi zajímavými místy jen desítky kilometrů.

Istrie od severu na jih měří vzdušnou čarou cca 80 km, nahoře na šířku má přibližně 60 kilometrů. To signalizuje velkou istrijskou výhodu – mezi zajímavými městečky, památkami i dalšími přitažlivými cíli jsou malé vzdálenosti. Můžete být přes den u vody a večer si projet vinnou nebo olivovou stezku, navštívit starobylá městečka či zajet si někam do vnitrozemí na pravé istrijské speciality.  Etapu zhoršeného počasí

4. Příroda a gastronomie – Istrie je jednou z nejzelenějších částí Chorvatska a odráží se to také v nabídce gastronomie (gastrofestivaly, vinné a olivové stezky).

Istrie není tak vyprahlá jako jih Chorvatska. Před rozděláváním ohně v přírodě tu také varují, ale požáry tu nejsou obvyklé a zeleň vydrží i chorvatské léto. Zemědělství se tak stává důležitou součástí turistické nabídky. Agroturismus s nabídkou ubytování, práce i sportu na farmách a vesnických usedlostech, místní produkty, gastronomie programově cílená na místní speciality a produkty. Na všech tržnicích a u silnic najdete širokou, ale hodně podobnou nabídku místních produktů (olivový olej, pálenka, med, lanýže) a „konoby“ s na roštu se otáčejícími selátky a dalšími místními pokrmy.

5. Istrie nabízí víc než moře – antické, středověké, církevní památky, velmi zachovalá historická městečka, kulturní, sportovní a „divácké“ akce.

Istrie je historickou krajinou, o Pule se říká, že ji založili Argonauti. Své stopy tu zanechali Římané, Benátčané, Slované, Italové. Antické památky (Pula), středověké zejména církevní (Poreč – Eufrasiova bazilika), historická zachovalá městečka, vše na vás dýchne historií.

6. Mořské i pozemní sporty – plachtění a windsurfing, potápění, vodní skútry, paragliding, cykloturistika, tenis.

Sporty aktivní i pasivní. U moře snad nechybí žádná z tradičních i moderních aktivit, můžete jezdit na vodním skútru, létat na padáku za člunem, prožít tandemový seskok z letadla i s volným pádem. Nechybí ani adrenalinové sporty: paragliding, horolezectví a splouvání po divoké vodě. Užijí si i motoristé: motokáry, čtyřkolky, možnost si půjčit motocykly i skútry. Připravte se, že pronájem člunů a platby za mnohé jiné aktivity jsou poměrně vysoké. Městečka propojily i cyklotrasy – mezi nejzajímavější patří stezka po někdejší železnici Parenza spojující Istrii s Terstem.

7. Všechny typy ubytování – od modernizovaných hotelů západní úrovně, přes rozlehlé kempingové komplexy až po apartmány, malé soukromé kempy či agrofarmy.

Obávat o střechu nad hlavou netřeba, nabídka lůžek v kempech, apartmánech i hotelech převýší vždy poptávku. Jen v okolí Poreče existuje přes 90 000 lůžek! Osvědčené lokality a apartmány těsně u moře bývají dopředu vyprodány. Platí to i na mnohahvězdičkové hotely. V Poreči má nejluxusnější místo hotel Grand Palazzo, postavený v roce 1910 a modernizovaný 2010. Vyhledávaný – chce to včasnou rezervaci!