Trnava patří mezi největší a současně starobylá slovenská města. Jako první na území Slovenska získala výsady svobodného královského města. Byla a zůstala jedním z nejdůležitějších center římskokatolické církve a díky množství kostelů dostala přezdívku „malý Řím“.
Ve 13. století vybudovala mimořádně rozsáhlé opevnění, za nímž byla plocha o rozsahu 56 hektarů (800×700 m). Městské opevnění v Trnavě patří dodnes k nejrozsáhlejším ve střední Evropě a jedním z mála dochovaných cihlových opevnění na Slovensku. Zdi dosahovaly výšky až 10 m, šířku měly 170 až 230 cm a zesíleno bylo 35 čtyřpatrovými věžemi. Do města byl vstup čtyřmi branami. Největší význam získalo město v 16. století, kdy se do ní přestěhoval ostřihomský arcibiskup (prchal před Turky). V té době se stala administrativním centrem země a převzala i úlohu kulturního a náboženského centra. V roce 1635 zde byla založena univerzita s filozofickou, teologickou, později i právnickou a lékařskou fakultou. Tuto důležitou etapu ukončil příkaz císařovny Marie Terezie, aby Trnavskou univerzitu přestěhovali do Budína. Následně odstěhovali i rozsáhlou knihovnu, archiv, sbírky a nakonec odešli i arcibiskup a kapitula. V současné době sídlí v areálu Vojenský archiv.
V neděli na věž
Zůstaly však architektonické památky. Historické centrum je nyní památkovou rezervací. Vcelku pravidelný půdorys centra je vymezen někdejším městským opevněním. Dominantou města i náměstí jsou renezanční městská věž, radnice a barokní komplex budov Trnavské univerzity. Rozhodně si nenechte ujít výstup na Městskou věž, která je přístupná každou neděli od 13 do 18 h. (Poslední vstup 17.30). Pochází z roku 1574 a má osm podlaží, které dnes nabízí na řadě panelů průřez starší i mladší trnavskou historií a jsou ty představeny i místní osobnosti spojené s městem a trnavským krajem. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 29 m. Na vrcholu je pozlacená socha Panny Marie – Immaculaty. Hodinový stroj ve věži pochází z roku 1729, můžete ho obdivovat ve „vitríně“ a pozorovat i při chodu – odbíjí každou čtvrthodinu a ovládá pět ciferníků. Na jižním průčelí jsou navíc zachovány sluneční hodiny.
Mezi dominanty patří i desítka kostelů, z nichž nejhodnotnějším je raně barokní katedrála sv. Jana Křtitele, jejímž skvostem je kolosální (výška 20,3 m, šířka 14,8 m) dřevěný hlavní oltář z roku 1640 a také nádherné fresky. Přitažlivost gotického chrámu sv. Mikuláše, postavený v letech 1380-1421, zase zvyšuje v 16. století přistavěná barokní kaplička Panny Marie Trnavské, díky jejímuž obrazu patří Trnava k poutnickým městům. Zaujmou i dvě synagogy, přičemž v jedné vznikla velmi pozoruhodná galerie. Jedinečná je architektura měšťanských domů, které si zachovaly klasicistní a historizující vzhled. Motorizované návštěvníky potěší možnost dojet autem takřka k městské věži a začátku pěší zóny.
Fotbal u hradeb
Trnava není jen městem historie, ale žije a modernizuje se. Hned za hradbami najdete fotbalový stadion, který pamatuje slavnou éru trnavského fotbalu, který v společném státě získal v sezonách 1967/8 až 1972/73 pět titulů. Pod tribunami hned vedle hradeb dnes najdete i nákupní galerii (City Arena). Pěší zóna z náměstí však žije stejně jako obchodní centra: oživují ji časté akce, například pro děti, takže rušno tu nebývá jen přes den, kdy jsou otevřené obchody, ale i vpodvečer a víkendech. Příjemné posezení, pokud to počasí dovolí, nabízejí zejména venkovní restaurační a kavárenské zahrádky.
Od roku 1992 patří k letní tradici Trnavy mezinárodní hudební festival Dobrofest. Název je odvozen od nástroje jménem Dobro, což je americký „lidový“ nástroj tvořící pozoruhodný mezičlánek mezi akustickou a elektrickou kytarou. Vynálezcem „dobra“ byl ve 20. letech minulého století americký Slovák John Dopyera, přičemž jméno představuje slovní hříčku. Je to skládačka z prvních písmen firmy DOpyera BROthers a současně nese slovenský význam slova. Konají se zde i další koncerty a jarmarky, populární je vystoupení folklorních souborů na tradiční Trnavské bráně. Velmi oblíbený je pravidelný zářijový Tradiční trnavský jarmark, kde lze poznat lidová řemesla ochutnat různé speciality. Středověk pod hradbami, kde vzniknou dobové krčmy a hostince, obohacují sokolníci i kováři, uvidíte zde středověké zbraně i ukázky šermu. Minulost Trnavy pak nejlépe poznáte v Západoslovenském muzeu. Zajímavé jsou i občasné akce, kdy se otevírá zdejší archiv. K vidění jsou i nejstarší listiny.
Zajímavé okolí
Trnava má i zajímavé okolí. Z míst vhodných k poznání doporučujeme hrad Červený Kameň, který je unikátní památkou středoevropského stavitelství. Strohou pevnost proměnila rodina Pálfi v renezančně-barokní sídlo s nádhernou výzdobou. Nyní interiér nabízí i muzeum dokumentující život šlechty a způsob jejího bydlení od 16. do 20. století. Sbírka vojenské výstroje se zase řadí k nejrozsáhlejší a nejucelenější na Slovensku. Nechybí tu ani hradní vinotéka soustřeďující se na nabídku malokarpatských vín. Zámek Smolenice býval také hrad, který byl přestavěn na romantický zámek. Ačkoliv dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, tak v letních měsících je přístupný návštěvníkům.