RAKOUSKO – UHERSKO (0): Sedm etap po monarchii

Udělat si výlet lze vlastně kdykoliv a kamkoliv. Ale lepší je to vždy s nějakým námětem či motivací. Co takhle se poohlédnout po někdejším císařství, po Rakousku-Uhersku?

Habsburská monarchie, jejíž součástí bylo České království 300 let, byla skutečnou velmocí. Plocha státu v roce 1910 dosáhla 676 615 km2 a počet obyvatel přesáhl 51 milionů (12 národností). Na výběr bylo tedy hodně cílů.

Logické bylo zařadit do programu obě tehdejší metropole, tedy Vídeň a Budapešť. Vídeň tím spíš, že rok 2016 v městě na Dunaji je i ve znamení 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. Jubileum připomnělo Rakousko i čtyřmi speciálními výstavami. Na přelomu srpna a září jsme se tedy vydali reportážní vozem Škoda Yeti do Vídně, kde jsme navštívili Schönbrunn a Hofburg. Vídeň a Budapešť spojuje dálnice, ale rozhodli jsme se poznat ještě něco navíc.

Z Vídně jsme tedy zamířili přes historická sídla Eisenstadt a Šoproň do unikátního lázeňského místa Hevíz (přírodní termální jezero), a po severním břehu Balatonu dojeli do Veszprému. Tohle historické město společně se Shékesfehérvárem, kde jsme se zastavili následující den při jízdě do Budapešti, hrálo významnou roli v maďarských dějinách, stejně jako Ostřihom, kde jsme se zastavili při odjezdu z Maďarska. Mezitím jsme se dva dny seznamovali s hlavním městem Maďarska, které získalo toto své jméno teprve po rakousko-uherském vyrovnání, až v roce 1883. Také většina staveb, které návštěvníci zde obdivují, vznikla právě v době rakouského císařství. Včetně slavného parlamentu.

Jaká místa a města zařadit na závěr? Na Slovensku se nabízela samozřejmě Bratislava, která v letech 1536 až 1784 (po obsazení Budína Turky) byla hlavním městem Uherska. Ale metropole Slovenska je dostatečně známa, takže jsme se rozhodli zvolit menší a velmi zajímavá historická slovenská města: Nitru a Trnavu.

Na závěr jsme se vrátili opět do Rakouska, kde jsme uzavřeli poznávání císaře Františka Josefa I. na další výstavě v zámku Niederweiden, který se společně s někdejším sídlem prince Evžena Savojského, zámkem Hof, nachází mezi Bratislavou a Vídní. V reportážní sérii ho však najdete jako číslo 2, protože patří do císařského kvarteta. Velkolepý padesátihektarový areál souvisí s císařství mj. tím, že ho posléze koupila jako letní sídlo císařovna Marie Terezie. (Oba zámky budou v roce 2017 součástí kvarteta výstav k 300. výročí narození Marie Terezie).

Podrobněji jsou jednotlivé etapy popsány v následujících článcích: