NTM připomene Hanzelku a Zikmunda

V sobotu 22. dubna 2017 tomu bude přesně 70 let od chvíle, kdy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli před pražským autoklubem do Tatry 87 a vyrazili do Afriky. Národní technické muzeum na jubileum nezapomnělo.

Výročí připomene programem pro návštěvníky, během něhož proběhne start pamětní jízdy (Tatra 87), prohlédnout si řadu veteránů ze soukromých sbírek a blíže se seznámit s originální Tatrou cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a jejich příběhem.

61 700 km v Tatře 87

Když v  roce 1947 mladí absolventi ekonomie Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky s cílem objet svět, loučil se s nimi před autoklubem v pražské Opletalově ulici pouze hlouček kamarádů a přátel. O tři a půl roku později byla při jejich návratu už situace jiná, oba byli slavní cestovatelé a v ulicích Prahy jim mávali i kolemjdoucí. Jejich cesta vedla nejprve do Afriky. Z jihoafrického Kapského města pak Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund přepluli do Argentiny a vydali se na pouť po Jižní a Střední Americe. Celkem za 1290 dní projeli 44 zemí, urazili 111 000 km, z toho z toho 61 700 km v Tatře 87, a pořídili 10 000 fotografií a 11 000 m filmového materiálu. Celou svoji tříletou cestu průběžně zprostředkovávali v rozhlasových reportážích a posléze zachytili ve svých knihách. Stali se nesmírně populárními. V roce 1959 daroval Ing. Jiří Hanzelka proslulý expediční vůz Tatra 87 do sbírek Národního technického muzea. Nyní mohou automobil obdivovat návštěvníci muzea v expozici Dopravy.

Tři tatrovky a pistole

Kdo přijde v pátek 21. dubna, ten si bude moci v hlavní hale NTM prohlédnout hned jedinečné tři tatrovky. Legendární Tatru 77 (rok 1937), expediční Tatru 77 Hanzelky a Zikmunda a také vůz, který má za sebou např. rallye Peking – Paříž a s nímž trio cestovatelů jubileum jízdou do Zlína a do Francie. Zajímavé srovnání, například Tatra 87 pro cestu do Zlína je jen o rok „mladší“ než vůz Hanzelky a Zikmunda, a přece zřetelně odlišná.

K vidění v NTM budou i autentické předměty z cesty Hanzelky a Zikmunda včetně pistole, kterou omylem Miroslav Zikmund prostřelil schránku jejich auta…

Sobota: Praha i Zlín

Sobotní program (v rámci vstupného zdarma) zahájí příjezd posádky a dalších expedičních vozů před NTM (10 h). Odjezd do Zlína se uskuteční ve 12 h. Ve venkovním areálu bude až do 17 h výstava veteránů do roku výroby 1970 a automobilů Tatra bez omezení roku výroby ze soukromých sbírek, ve třech termínech (11, 14 a 16 h) se uskuteční komentované prohlídky automobilové sbírky a Tatry 87 Hanzelky a Zikmunda. V přednáškovém sále bude probíhat v čase 11 až 17 h promítání filmu Století Miroslava Zikmunda (2014, režie: Petr Horký).

Oslavy jubilea budou probíhat také ve Zlíně, kde se koná až do 28. dubna cestovatelský festival Neznámá Země.

Tatra 87 Michala Popova bude ve Zlíně vystavena až do 30. dubna, kdy s posádkou Petr Horký, Michal Popov a Miroslav Náplava zopakuje podle cestovatelského deníku Hanzelky a Zikmunda trasu do Marseille.