Auto ovládané smartphonem: řešení Xmarton

Ryze česká společnost Xmarton přichází s novým produktem, díky kterému lze ovládat automobil pomocí smartphonu. Je použitelná v zásadě pro jakýkoliv automobil, včetně „starších“ ročníků.

Propojení automobilu s mobilem v různém rozsahu nabízejí mnoho automobilem pro své vesměs novější vozy, ale vždy se jedná o variantu pro konkrétní modely. Xmarton je homologovaná výkonná jednotka určená na univerzální propojení vozu a chytrého telefonu. Přizpůsobuje se konkrétnímu modelu automobilu, do kterého se instaluje v podobě malého zařízení, tzv. CarBoxu. Jednotka prošla národní atestací o technické způsobilosti, kterou vydává Ministerstvo dopravy České republiky, a podporuje bezpečnost, přehled a pohodlí. “Vzhledem k homologaci instalace Xmartonu by neměla mít vliv na záruku vozidla,“ potvrzuje Miloš Herman, generální ředitel společnosti Xmarton.

Funkce Xmartonu

Jednotka nabízí dálkové ovládání elektrických prvků automobilu, detailní statistiky průběhu všech jízd, naprosto přesnou a spolehlivou lokalizaci či možnost sdílení vozu bez klíčků.

„Dálkově ovládáte elektrická okénka, zámky dveří a kufru, spouštíte varovné blinkry pro snadné nalezení auta, Xmarton umožňuje bezklíčkové sdílení či bezpečnou imobilizaci vozu prostřednictvím mobilního telefonu,“ uvádí Miloš Herman, a dodává: „Po více než dvouletém úsilí dnes stojíme před zákazníky s hotovým produktem, který posune ovládání jejich vozu o několik úrovní dál a usnadní jim tak každodenní život. S uvedením Xmartonu na český a slovenský trh však naše úsilí rozhodně nekončí. Našim zákazníkům budeme v budoucnu pravidelně nabízet další nové funkce a modernizovat tak zaběhlé zvyklosti v používání automobilů.“

Tady je třeba jedno vysvětlení. Pokud se automobil startuje klasickým klíčkem, ten se při sdílení nechává v automobilu. Mobilem se deaktivuje/aktivuje, takže i kdyby někdo klíček ve voze našel, tak by bez chytrého mobilu s příslušnou aplikací nenastartoval. Systém lze také „naučit“, aby po každém nastartování vypnul systém start/stop, kterým řadě řidičů vadí… Další funkce budou postupně přibývat.

Zabezpečení dat

Pro přenos dat mezi jednotkou a mobilním telefonem jsou využívány mobilní sítě všech operátorů (jednotka se vždy napojuje na nejsilnějšího z nich po celé Evropě). Aplikace ve smartphonu si pak žádá připojení k internetu. „V dosahu bezdrátového spojení funguje komunikace na bázi Bluetooth Low Energy,“ komentuje procesy konektivity technologický ředitel Xmarton Jan Pešek. Jednu z klíčových hodnot – bezpečí – uživatelům nezaručují pouze funkce řešení Xmarton, ale je garantováno i při sběru osobních dat, které v tomto případě logicky probíhá. Data jsou bezpečně uložena tak, že je možné se k nim dostat pouze prostřednictvím specifikovaných zabezpečených přístupů. „Využíváme silné šifrovací techniky, např. výměna asymetrických klíčů probíhá dle PKCS standardů pro síťovou komunikaci i bezdrátové spojení. Úroveň tohoto zabezpečení je takřka neprolomitelná,“ dodává Pešek.

Mobilní aplikace Xmarton funguje na smartphonech i tabletech, a to v rámci systému Android i iOS. Aplikace s uživatelem hovoří v češtině, nyní je však ve vývoji i verze slovenská a anglická. Mobilní aplikace slouží primárně k ovládání auta, k autorizaci jízdy a k dohledu nad vozem. Řešení Xmarton pak zastřešuje webový portál, který slouží ke konfiguraci účtu, sledování celé historie či přidělování práv ostatním uživatelům.

Chytřejší auta

O instalaci řešení Xmarton by určitě měli uvažovat majitelé již vyrobených modelů aut, kteří mají zájem o jejich „nachytření“. Mezi největší výhody patří snadné sdílení, dokonalý přehled a zabezpečení auta ve smyslu imobilizace startování neoprávněným osobám, okamžité notifikace při případné autonehodě a také nepřetržitém dohledu nad všemi aktivitami a procesy automobilu. Majitelé Xmartonu si mohou například kdykoli zkontrolovat hladinu benzinu v nádrži nebo stav baterie. Typy automobilů, do nichž lze Xmarton snadno nainstalovat, najdou zájemci na webu www.xmarton.com. (Značky a modely neustále přibývají). Ti, kdo svůj typ vozu v seznamu nenajdou, se mohou spojit prostřednictvím formuláře na stránkách přímo s pracovníky společnosti, kteří jim pomohou připravit řešení šité na míru. Instalace probíhá v tzv. Xmartpointech, což je 12 partnerských servisů po celé České republice a na Slovensku.

Idea ovládat auto mobilem se zrodila z debaty o pohodlném sdílení auta bez nutnosti předávání klíčů. „Nakonec produkt Xmarton je určen pro soukromé osoby a malé firmy, kde kromě usnadnění předávání vozidel v rodině nebo mezi kolegy dává možnost kontroly využití dalších funkcí. Jednotka je však připravena i pro využití při komerčním sdílení aut, ovšem firma poskytne svůj produkt a neplánuje se podílet na provozu také služby.

Za instalace CarBoxu včetně aplikace se zaplatí 9990 Kč (s DPH), měsíční poplatek za provoz je od 166 (roční předplatné) do 230 Kč (čtvrtletní paušál). V ceně je i konektivita jednotky Xmarton v rámci celé EU bez omezení datového limitu. K jednomu autu může být připojeno až pět mobilních telefonů.