Lužická jezerní krajina: Cyklistický ráj za humny

Lužická jezerní oblast má nyní přes dvacet větších jezer. Láká voda, její okolí, ale i promyšlená infrastruktura, služby na úrovni a řada dalších atrakcí.

Celá oblast na sever od Drážďan a Budyšína je zejména ze severních Čech dobře dostupná. Z Prahy se do Senftenbergu, který má mimochodem velmi zajímavý srbskolužický název Zly Komorow, něco přes 200 kilometrů. Po dálnici přes Drážďany to je přesně 215 kilometrů a potřebujete na to – pokud na D8 nejsou kolony – dvě a půl hodiny. Mimochodem, tahle oblast již nepatří Sasku, ale je to již jižní cíp Braniborska.

Jezera zde hrají opticky hlavní roli, a není divu: zatopením bývalých povrchových dolů zde vzniká největších evropská vodohospodářská oblast vytvořených lidskou rukou. Přírodní vodní plochy společně s umělými jezery tu mají rozlohu přes 15 000 hektarů. Častěji však než vodáci, jachtaři, surfaři a plavci sem ale míří cyklisté. Zejména ti, kterým vyhovuje takřka úplná rovina.

Vodní hrátky

Teoreticky v hlavní roli jsou tu ovšem vodní sporty. Čistá voda v jezerech láká ke koupání, písečných pláží je celá řada (i „nuda“/FKK). Počítejte ovšem s tím, že zatímco stezky a pláže jsou bezplatné, utrácet budete na parkovištích. Hodina přijde na euro, tedy cca 25 korun, ovšem většinou se předpokládá, že auto zůstane na parkovišti celý den, a za ten už se platí 4-5 euro, takže parkovné je něco jako skryté vstupné. Všude je i dost stojanů na kola.

Kola vozí takřka každý, lodě se dávají na přívěs méně často. Přístavy a půjčovny jsou v současné době na čtyřech jezerech, takže lze střídat šlapadla, módní pádlování na surfech (Stand Up Paddling), případně podnikat výlety na kánoích a nafukovacích člunech. Na vodě si lze i „zařádit“: zdejší Jetskiarea na jezeře Partwizer See nabízí zábavu jak zkušeným vodním lyžařům, tak začátečníkům, ale pro obě kategorie jsou tu připraveny i vodní skútry. Škola Surf Renner u jezera Geierswalder See pronajímá sportovní plachetnice i katamarány, ale i windsurfy, velké kanoe i šlapadla. Samozřejmě zde nabízejí i výuku surfování a plachtění. Dalším velkým centrem vodních sportů s možností půjčit nejrůznější plavidla až po motorové čluny je Expeditours v Senftenbergu. Půjčení motorového člunu je samozřejmě finančně náročnější, ale k rozhlédnutí z hladiny na břeh je možné využít pravidelnou linku vyhlídkové lodi, která pluje po Sprévě a Nise, případně po kanálu mezi jezery Senftenberger See a Geierswalder See. Mimochodem, devět dalších průplavů je v plánu a výstavbě.

Cyklistická mekka

Oblastí prochází osm dálkových cyklotras, připraveno je také 10 tematických stezek a celkem mají cyklisté na výběr z 1900 kilometrů značených cest. Okružní Seenland Route kolem celkem 16 jezer měří dokonce 191 km, takže většina návštěvníků si ji rozděluje do etap – ideální je prý pět. Tahle páteřní trasa společně s dalšími, které obkružují jezera, patří k nejvyhledávanějším. Vedou zpravidla podél břehu a umožňují i výhledy na hladinu, případně přestávky na koupání. Velmi kvalitní asfaltky ovšem neslouží jen turistům, často tu potkáte místní, kteří si mezi jezery krátí cestu. O komunikace se musí dělit cyklisté také s in-linisty a v okolí měst a vesniček i s pěšími, mnohdy i rodinami s dětmi a kočárky.

Zatímco samotné trasy jsou dobře značeny a zabloudit se vlastně nedá, trochu slabší je to se značením zajímavých cílů. Platí to například na rozhledny. Z městečka Senftenberg vidíte vršek rozhledny přes vodu, ale když dojedete na parkoviště na druhém břehu, musíte se spoléhat na intuici, kterým směrem se k ní vydat. Z parkoviště projdete rozlehlým areálem s chatkami, a proč je právě zde, to vysvětlí nádherná pláž na břehu Senftenberger See. Rozhledna Peickwitza jejích 150 schodů rozhodně stojí za vynaloženou námahu, rozhled na jezero a spojující kanál je parádní. Autem i na kole lze dojet i k rozhledně Rostnagel (Rezavý hřebík) u kanálu Soerner, který současně potvrzuje, že celá soustava je ještě ve výstavbě. Propojení s vedlejší jezerem je zatím nefunkční. Tedy pro lodě, cyklisté mohou – na rozdíl od automobilistů, ti se musí vrátit odkud přijeli – dále kolem Senftenberger See a vrátit se do hotelu z opačné strany.

Automobilové výzvy

Ačkoliv takřka veškeré vybavení pro sportovní vyžití je možné půjčit na místě, tak většina návštěvníků sem přijíždí vlastními vozy. Pro jejich řidiče i zájemce z posádky se zde nabízí adrenalinová zábava. Vydat se dá na důlní safari k aktivnímu dolu Tagebau, Jezdí se čtyřkolkami nebo jeepy a výlet při čtyři osoby přijde na 199 eur. Není však třeba jezdit přímo do dolu, pokud byste chtěli vyzkoušet své řidičské umění v terénu. V rekultivované oblasti mezi městy Senftenberg, Hoyerswelda a Spremberg pořádá zdejší Quadcenter Klein Partwicz výlety různé náročnosti a délky (1,5 h – 49 euro, ale i 2 nebo 3 h, případně celý den za 199 euro, spolujezdce cca polovic). Potomci si pod dozorem jiných členů rodiny mohou krátit čas na dětských čtyřkolkách pro mladší (2-4 let, hřiště) a starší děti (4-12 let, okruh 10 min na Kymco Maxxer 50 ccm).

Největší zdejší automobilovou atrakcí je okruh Lausitzring, kde i amatéři mohou šlápnout na plyn svého vozu. Zájem je tak velký, že jako příchozí neuspějete, termín si je třeba rezervovat dopředu. Během letní sezony několik pátků (Lausitzer Bladenight, 19 až 21 h) na okruh pustí i cyklisty a in-linisty.

Atrakce na souši

Když omrzí takřka nekonečné vodní plochy a s nimi spojené hrátky, nabízí se různé trakce, často spojené s průmyslovou minulostí. Obří rypadlo – exkavátor F60 představuje obří těžební most. Mluví se o Eiffelovce naležato. Konstrukce měří 502 m a dostanete se až do výšky 74 m, možné jsou i noční prohlídky. S celou oblastí se pak je možné seznámit na jednom místě, návštěvnickém centru IBA-Terassen v Grossraschenu. Zde je možné poznat celou lužickou historii, sledovat i zaplavování dolů či stavbu přístavů. Terasy IBA jsou i místem, odkud jsou vypravovány okružní prohlídky. Mamutí areál prohlídkovým areálem je pak Elektrárna Knappenrode, kde se do obřího prostori briketárny a elektrárny a rozsáhlého dvora vešlo 12 výstav a prohlídkových sálů. V době naší reportáže byla bohužel nepřístupná další velká senftenbergská atrakce, celoroční lyžařská hala Snowtropolis. Rekonstrukční práce si naplánovali až do října 2019.

Pochvalu a jedničku si zaslouží zdejší gastroslužby – řada „imbiss“ na trasách má otevřeno již od května, a to i večer! Cenově výhodné pro etapové jízdy jsou noclehárny „bett und bike“ (cca 15 euro). Zejména v letní sezoně se v oblasti koná řada sportovních akcí, často otevřených i amatérům. Patří sem například červnová Lužická jezerní stovka (běžci, bruslaři, cyklisté, chodci, ale i plavci), nebo koncem srpna triatlon KnappenMan. Aktuální nabídku najdete na www.lausitzerseenland.de.

Balvany a květiny

Při Seenland Route nebo cestě k jezerům či zpátky domů se určitě zastavte v Parku bludných balvanů Nochten (Findlingspark, www.findlingspark-nochten.de), kde kromě „šutrů“ (celkem 6000, např. i ze všech koutů Skandinávie) zaujmou úžasné tematické zahrady. Zážitek nejen pro geology a zahradníky. Vyhraďte si aspoň dvě hodiny! Návštěvu lze zařadit mezi aktivní způsoby dovolené, po parku (20 ha, sedm okruhů) nachodíte pár kilometrů.

Foto: Tourismusverband Lausitzer Seenland/Kathrin Winkel, Nada Quenzel, Klaus Kotzan, Hans-Peter Berwig, Quadcenter Klein Partwitz/Andreas Franke a autor