Lipenský konec Šumavy nabízí zajímavou možnost pro sjezdové lyžaře. Bydlet levněji na českém území a střídat v dosahu hodiny jízdy automobilem tři lyžařská střediska.
Lipno, Hochficht a Sternstein. Pokud se podíváte na mapu, tak tuhle trojici můžete brát jako trojúhelník. Pravda, s poněkud dlouhou přeponou mezi Sternsteinem a Hochfichtem a vrcholem na Lipně. Co nabízejí lyžařům tato tři střediska, jak se liší, v čem se shodují, jak se mezi nimi přesunovat, jaké jsou mezi nimi cenové rozdíly a o jaké výhody se v jejich nabídce zajímat? To vše vám zprostředkuje třídílný seriál.
Jak se na této trase přesunovat, to jsme zmapovali se čtyřkolkou Škoda Octavia v samostatném článku: https://automotofin.cz/lipenske-lyzovani-3-kolik-kilometru-najedete-v-trojuhelniku/
Samostatně porovnáváme i ceny a upozorňujeme na různé výhody: https://automotofin.cz/lipenske-lyzovani-2-ceny-a-vyhody/
A podívejte se také na článek o lyžařských půjčovnách: https://automotofin.cz/lipenske-lyzovani-4-kde-si-pujcit-lyze/
Lipno: ideál pro rodiny
Lipenský areál navázal na skromné lyžařské středisko Kramolín. Od břehu jezera, kde vyrostlo moderní zázemí (škoda že pro Šumavu v dosti netradičním architektonickém pojetí), zpřístupnila severní svahy čtyřsedačka. Specialitou a trumfem zdejšího areálu je mírná Školní sjezdovka, vyhrazená pro frekventanty výukového programu a vedoucí paralelně s Jezerní sjezdovkou pod páteřní přibližovací lanovkou. Její horní čtvrtina trati zvaná Spojovací poskytne i rychlost, která může vydržet až k nástupu na lanovku.
V současné době, když na letošní sezonu přibyla nová zčásti červená sjezdovka Vyhlídka o délce 1200 m, nabízí lipenský areál už celkem 8,3 kilometrů sjezdových tratí. Náročného lyžaře zcela neuspokojí, ovšem většině návštěvníků to nevadí. Svědčí o tom i fakt, že zdejší nejnáročnější sjezdovka zvaná Střecha nepatří mezi nejvyhledávanější. Kromě Střechy jsou tu Pánská a méně náročná Dámská, rovněž lehčí Promenádní, dále tzv. Slalomák a od letošní sezony zmíněná Vyhlídka. Kromě toho nechybí ani snowboardový areál.
Lipno se stalo jakýmsi prototypem střediska zaměřeného na rodiny s dětmi, zejména těmi nejmenšími a začátečníky. V tomto případě jsou tedy mírné a prostorné svahy Kramolína výhodou, stejně jako pěší vzdálenost mezi lanovkami a ubytovnami. Silnou stránkou je dětské hřiště Foxpark, kde kromě dětského minivleku jsou i tři pojízdné koberce. Nechybí samozřejmě kolotoč, pohádkové figurky a další atrakce inspirující k zatáčení při prvních obloučkách. Kromě zázemí představuje velké plus kvalita a entuziasmus zdejších lyžařských instruktorů, kteří profesionálně zvládají i ty nejméně motivované malé lyžaře. „V sezoně v některých dnech lyžařská škola „odučí“ až tisíc dětí. Ale nejde nám o čísla. Víc si s dětmi hrajeme a víc je bavíme. Není to tvrdá výuka v lyžařské škole, ale děti mají i zábavu: Jedou za pokladem, hledají zvířátka a lišákovo doupě, mají dokonce vlastní sjezdovku. Večer je přístup zcela zdarma, takže se děti mohou „vyblbnout“, denně si večer mohou zazávodit na bobech,“ nastiňuje přístup k nejmenším lyžařům ředitel skiareálu Petr Dušek.
Lyžařské Lipno si získává srdce rodičů vstřícným přístupem k dětem. Žádné rozčilování nad případnou nešikovností při nastupování na sedačky, nýbrž pomocná ruka, zpomalení jízdy a podobně. Je vidět, že zdejší pracovníci již mají vstřícnost k rodinám s dětmi v krvi. Ochota a přívětivost personálu již patří neodmyslitelně k charakteru lipenského areálu.
Lipenské zázemí
Na rozdíl od obou rakouských středisek, jimž se budeme věnovat dál, Lipno má výhodu zázemí „města“. Na Hochfichtu a ve Sternsteinu samozřejmě nechybí půjčovny sportovních potřeb a kapacitní restaurace, ovšem tento český šumavský areál má za sebou „město“. Přes ulici (bezpečným podchodem) jsou apartmány na břehu Lipna, nad centrem „nového“ Lipna jsou další ubytovací zařízení. (Park Riviera Lipno).
Vše v dosahu několika minut pěšky. Nezapomnělo se ani na občerstvení a komu nevyhoví chata Yeti na sjezdovce nebo dražší restaurace na vrcholu, tak má šanci u stánků nebo hned za pokladnami v chatě Lanovka. Zdejší kapacitní samoobslužná restaurace s přijatelnými cenami ve své nabídce samozřejmě myslí i na dětské zákazníky (sladká jídla apod.).
Ve stejné budově v podzemí je doslova velkokapacitní půjčovna lyžařského vybavení Intersport Rent, která mně popravdě řečeno trochu vyrazila dech svým systémem připomínajícím pásovou výrobu automobilky Ford. Stanoviště 1: registrace, stanoviště 2: boty, stanoviště 3: lyže, stanoviště 4: snowboardy a u pětky se platí. Trochu neosobní, sám bych asi raději kousek popošel do „města“ (na ulici s obchody jsou dvě půjčovny) nebo do areálu Mariny, kde dobře poradí odborníci z půjčovny Lipno Centrum.
Lipno má zázemí i na oblíbené apres ski a to jak přímo v areálu města (aquapark, bobová dráha), jsou tu i obchody, restaurace a cukrárny. U těch škoda, že zcela rezignovaly na klasické české cukrářské výrobky (kremrole, rakvičky, věnečky apod.) a nabízejí vlastně jen docela drahé dorty. A to ve Vyšším Brodě je jedna z nejlepších českých cukráren, která by je rozhodně dokázala zásobovat.
Trumfem lipenského areálu je celoročně Stezka korunami stromů, která díky depotu a půjčování vhodných bot je přístupná i pro sjezdaře v zimě. Stačí se přezout a na sjezdovky i celé Lipensko se lze dívat shora. O popularitě Stezky svědčí skutečnost, že loni, teprve ve třetím roce existence, přivítali miliontého návštěvníka! Skvělá možnost pro zpestření lyžařského zážitku nejen kvůli rozhledu, ale i zábavě díky dobře promyšlenému systému informačních tabulí a otázek pří výstupu. Další lipenskou specialitou je bruslařská dráha o délce 10 km mezi Lipnem a Frymburkem. Škoda, že poslední teplé zimy jí neumožnily.
Proč tedy jezdit do Rakouska? Hlavně za lyžařským zpestřením, v obou případech (Sternstein a hlavně Hochficht) tu zdatní lyžaři najdou větší uspokojení. Obě rakouská střediska jsou ovšem jen lyžařské areály, nemají zázemí městečka, jako je tomu v případě Lipna.
Sternstein: žádné fronty
Tohle středisko najdete vskutku jen kousek za čárou, tedy česko-rakouskými hranicemi. O jeho oblíbenosti mezi českými lyžaři svědčí slova Martina Řezáče, jenž mu zajišťuje v Česku propagaci. „O jarních prázdninách tu bývá mezi lyžaři až 70 procent Čechů. Z okolních šumavských areálů tu však bývá nejméně lidí, sjezdovky tedy nejsou přetíženy. Plno zde bývá o vánočních a velikonočních prázdninách a také jeden únorový týden, kdy mají volno hornorakouští školáci.“ Stejně jako na Lipně je také na Sternsteinu, když se trefíte do termínu, možnost si vyzkoušet nové a špičkové lyže.
Ze silnice č. 125 mezi Vyšší Brodem a Bad Leonfeldem se po krátké jízdě dostanete do útulného prostoru s pokladnami, sociálním zázemím, hotelem, restaurací a kapacitním parkovištěm, kde je od sezony 2009/10 lanovka typu telemix (málo používaná kombinace sedačky a kabinky). Po třech sedačkách (šest míst) je vystřídá kabinka, takže se dá volit podle zájmu a potřeb. S malými dětmi je jistě kabinka příjemnější a bezpečnější, rovněž v případě nepříznivého počasí se kabinka hodí.
Z lanovky se dá vystoupit hned na tři červené. Po hlavní sjezdovce pod lanovkou (Standardabfarth), která po pozvolnějším začátku nabídne kratší hang a další pohodový sklon až k parkovišti. Nejvyhledávanější je červená a v horní části široká sjezdovka zvaná Schlepplifthang, která svým sklonem vyhovuje nyní oblíbenému carvingu a dovoluje se vracet na začátek pomocí kotvy. Spodní část je totiž velmi mírná a k parkovišti vede jako širší cesta podíl dětského parku.
Přes slušné převýšení 300 m sklon zdejších sjezdovek je poměrně mírný a tudíž vítaný pro rodiny s odrostlejšími dětmi. Sjezdovky jsou tu, zejména v horních partiích, ostřejší než je tomu například na Lipně.
Sternstein je z hlediska infrastruktury střediskem krátkých vzdáleností. Pod stěnou lanovky je půjčovna lyžařského vybavení a základna lyžařské školy, v čele parkoviště dřevem obložená a sympaticky působící samoobslužná restaurace. České návštěvníky potěší, že obsluha je takřka stoprocentně česká. Jídla jsou velmi chutná, porce rakouské a ceny přijatelné.
Ačkoliv má Sternstein vyšší nadmořskou výšku než Lipno, byl na tom v této sezoně se sněhem o něco hůř než české středisko. „Na Lipně působí blízkost rozlehlé vodní hladiny, která vytváří jisté mikroklima. Sternstein měl v zimě 2015/16 třikrát perfektně připravené sjezdovky, pak však přišla inverze a v horních partiích bylo tepleji než někde dole,“ objasnil Martin Řezáč únorové uzavření jedné ze tří sjezdovek.
Největší mimo Alpy
Jedna z nejvyšších hor Šumavy nese z rakouské strany název Hochficht (v Česku Smrčina). Už tento údaj naznačuje, že Hochficht má oproti dvěma zbývajícím „výškovou“ převahu. Tu vyjadřuje nejen horní hranice areálu (1338 m n. m.), ale také ta spodní (933 m n. m.). Nejspodnější partie Hochfichtu tedy leží výše než nejvyšší místo lipenského areálu.
Díky tomu má Hochficht ze všech tří středisek největší jistotu jak přírodního, tak umělého sněhu. Hochficht je také rozlehlý a nejširší sjezdovky mají až alpské rozměry.
Tyto podmínky Hochficht dobře využívá, délkou a šířkou sjezdovek i infrastrukturou představuje špičku ve středoevropském prostoru. Kromě několika vleků obsluhují sjezdovky, které jsou občas spojeny do malé houpačky, sedačkové lanovky. Nároční lyžaři vyhledávají červenočernou a nadprůměrně širokou sjezdovkou vedoucí po severním svahu Zweieselbergu, další se spokojí s červenými vedoucími z Hochfichtu k parkovišti nebo také oblíbenou sjezdovkou Schwarzenbergabfahrt končící u pobočného parkoviště. Na vrcholu Zwieselbergu najdete oblíbenou restauraci se sluneční terasou, kde podobně jako na Sternsteinu můžete mnohdy své přání vyslovit i česky.
Kladem Hochfichtu jsou tedy početné a relativně dlouhé sjezdovky, pohodlné sedačkové lanovky i sněhová jistota. Chybí tu však opravdu strmá sjezdovka, mínus představuje komplikovanější příjezd a často vysoká návštěvnost. Výborné zázemí je tu však i pro děti, kromě dětského parku to jsou široké sjezdovky a rovněž praktické atrakce, například zastřešený pojízdný koberec.
Informace najdete na webových stránkách www.lipnoservis.cz, www.sternstein.at, www.hochficht.at, přičemž u rakouských středisek budete přesměrováni na českou verzi stránek. Velmi dobrým informačním zdrojem pro všechna tři střediska je pak web www.lipno-sternstein-hochficht.cz, kde najdete jak aktuální informace, tak ceníky a zajímavé nabídky balíčků (např. ubytování v Česku, lyžování v Rakousku).