Knihkupci a vydavatelé mají své žně v době vánoční. Knihy patří k nejoblíbenějším dárkům a mnohdy představují i nouzové řešení dárku na poslední chvíli. Ale dobře vybraná kniha udělá vždy radost. Nabízíme nejen „automobilovou“ inspiraci.
Jen několik nakladatelství má specializované sekce „auto-moto“. Knihy věnované technice nebo autům má však víc vydavatelů. Jedinečná je například letošní nabídka Slovartu, který uvedl na trh knihu o značce Ferrari. Zdánlivě nic extra, ovšem cena je 149 000 nebo 749 900 korun!!!
Ferrari jako investice
Za knihu o Ferrari tedy můžete zaplatit víc než za spoustu automobilů. Knihu vydalo nakladatelství Taschen, a Slovart ji u nás exkluzivně distribuuje. Obě verze mají vazbu z kůže a hliníku, rozměr 32 x 43 centimetrů a 514 stránek se stovkami jedinečných fotografií z archivu automobilky i soukromých zdrojů. V té dražší verzi (Art Edition) jich existuje jen 250, a všechny podepsali Sergio Marchionnne, John Elkann a Piero Ferrari. Rozdíl v ceně není v knižní odlišnosti, tedy kromě podpisů, ale speciálním stojánku z chromované oceli (55 x 57 x 110 cm), vytvořeném Marcem Newsonem, evokující 12válcový motor. Stojánek má hodnotu přes půl milionu, čtyřikrát vyšší než samotná kniha! Víc než o knize se hovoří o investici, v této verzi přijde na 749 000 korun.
Sběratelská „levnější“ série má číslování 251 až 1947, podepsal ji jen Piero Ferrari. Pokud se spokojíte s verzí bez stojánku, tak ušetříte zmíněných šest set tisíc. Je ovšem otázka, zda už není vyprodáno – majitelů vozů Ferrari, pro které 750 000 korun není zase až tolik peněz, je hodně.
Bude v knize rekordů?
Tahle kniha má jistě šanci se dostat i do Guinness World Rekords. Také letos vydává Slovart nové vydání na rok 2019. Kniha rekordů. GWR (doporučená cena 599 Kč, v e-shopu Slovartu za 509 Kč, stejně jako loni) obsahuje již tradičně pohled na desítky oblastí a jejich rekordy. Automobilová je letos věnovaná nejrychlejším vozidlům světa, přičemž odlišuje auta postavená speciálně na rekord (Thrust SSC) i taková, o kterých se dá hovořit jako o sériových (nejméně 30 aut). GWR je dárek, který lze opakovat – každé vydání je originální, do rekordních sekcí přibývají nové rekordy nebo se jejich výběr tematicky mění. Pro mnohé případný dárek bude jen prodloužením série uváděné v Česku na trh Slovartem, který převzal vydávání po roce 2000 od nakladatelství Olympia. Ta uvedla na trh vůbec první Guinnessovu knihu rekordů v češtině v roce 1975. Lze ji tedy věnovat pod stromeček každoročně a mnozí mají celou sbírku GWR (už přes 30 knih) a těší se, čím je překvapí nové vydání. Nová Guinness World Records 2019 přináší řadu kuriozit – představí nejtalentovanější domácí mazlíčky a lze obdivovat umělou inteligenci a virtuální realitu. Celkem uvádí víc než tisíc rekordů ze všech oborů lidské činnosti.
Slovart má v nabídce pro vánoční trh také knihu o nejznámějším motocyklu světa. Harley-Davidson: Kompletní historie je oslavou těchto ikonických strojů. Přináší na svých stránkách snímky a obrázky všech významných motocyklů, které Harley-Davidson od roku 1903 vyrobi!
České rekordy k 100. jubileu
V souvislosti s GWR nelze nepřipomenout, že existuje i Kniha českých rekordů, kterou vydává Agentura Dobrý den, provozující v Pelhřimově Muzeum rekordů a kuriozit. Stovky exponátu z muzeí v Pelhřimově (již jsou dvě, jedno v městské věži a expozice Zlaté české ručičky) si můžete prohlédnout v knize, nicméně rozhodně je lepší se vydat do Pelhřimova si vše prohlédnout na vlastní oči. Obě expozice jsou od sebe vzdáleny jen 10 minut chůze a přístupné celoročně od pondělí do neděle (9 – 17 h, poslední vstup 16:15). Zlevnit si návštěvu můžete odpovědí do naší soutěže (ale musíte se trefit….).
Publikace Česká kniha rekordů vyšla letos již pošesté, tentokrát jako příspěvek ke 100. výročí samostatné republiky. Přináší nejen nové rekordy, ale zcela nové kapitoly a dosud nepublikovaná česká NEJ… Kromě rekordů a kuriozit tu naleznete přes 2000 údajů a fotografií, ale také informace o českých vynálezech, světová prvenství českých lidí a představí také „zlaté české ručičky“ řemeslníků a lidových tvůrců. Najdete tu i přírodní a zeměpisné pozoruhodnosti ze všech krajů ČR. Nejde tedy jen o přehled kuriozit, ale zajímavou encyklopedii přibližující Českou republiku a posilující hrdost na naši zemi. Kniha má i anglickou verzí Czech Book of Records.
Grada a další
Pokud hledáte knihy věnované jednotlivým automobilovým modelům, případně historii českého automobilismu, určitě se vyplatí podívat do edičního plánu a na nabídku vydavatelství Grada. Nabídka tohoto nakladatelství v oblasti motorismu je jednoznačně nejbohatší, katalog podzim 2018 – zima 2019 obsahuje 42 titulů včetně novinek v několika edicích. Radost uděláte knihami o slavných automobilových (Superb, Škoda Felicia) i motocyklových modelech ( (mj. Jawa California, Jawa kývačka). Novinkou je kniha Autobusy první republiky a protektorátu, nebo publikace o sanitkách. V nabídce jsou publikace věnované zajímavým osobnost z dějin českého automobilismu (V soukolí okřídleného šípu, F. A. Elstner). Mezi bestsellery patří kniha Auta východního bloku, v nichž kmenový autor nakladatelství Grada Jan Tuček představuje modely, které vznikaly v někdejších socialistických zemích a které byly ve své většině prodávány také v Československu a jezdily po našich silnicích.
Specializované „autoedice“ má také vydavatelství Albatrosmédia, zejména v řadě Autosalon (různé česká a zahraniční modely). Zajímavá je i obrazová encyklopedie Dvě století českých automobilů, zachycující období 200 let konstrukce a výroby motorových vozidel na našem území – a to od Božkova parovozu z roku 1815 až po nejnovější modely vozů Škoda. Zajímavé knihy najdete také v nabídce Euromedia Group, vlastnící nakladatelské značky jako např. Odeon, Ikar, Universum a také Knižní klub, přičemž členové Knižního klubu je mohou získat díky svým výhodám levněji. Náš letošní tip hledejte ovšem níže. Existují však i další zajímavé publikace, které spíš než na webu hledejte v pyramidách prodejen – automoto knížky najdete v regálech nebo stolech vždy pohromadě.
Pro knihy do muzea
Širokou nabídku knih z oblasti motorismu i techniky najdete v Národním technickém muzeum – krámek v budově na Letné je ještě před placenou zónou, takže cenu knihy nezvýší vstupenka. Mají tu jak autoknihy řady vydavatelství, které jsou možná jinde i vyprodané, tak řadu publikací z vlastní produkce. Kromě titulů spojených s motorismem, technikou i průmyslovou historií Československa si pozornost zaslouží zejména řada katalogů, vydaných ke všem 14 expozicím NTM. Tady najdete vhodný dárek pro širokou škálu příbuzenstva a přítel, od zájemců o hvězdy, tiskařství, architekturu… Z edičních počinů pražského NTM upozorňujeme např. na publikaci Automobily Bugatti v českých zemích, nebo Škodovky do celého světa.
Na cesty: historie i současnost
Současné „módě“ retro jdou na ruku knihy starých pohlednic. Jedničkou v této oblasti je vydavatelství Baron, které se této oblasti věnuje dvě desetiletí. Vydalo již přes čtyři desítky knih starých pohlednic, přičemž aktuálně patří mezi nejvyhledávanější série Hrady, zámky a tvrze (I/Střední Čechy, II/Jižní Čechy, III/ Západní Čechy). Starší publikace jsou často vyprodány, ale které jsou ke koupi, zjistíte nejlépe na webu www.vydavatelstvi-baron.cz. Tyto publikace dávají zajímavou možnost porovnat minulost a současnost, pokud pojedete na výlet autem – vláčet je v baťohu je poněkud náročné.
Pro současné výlety a turistické cesty je zase jednoznačně nejlepším celorepublikovým průvodem série knih Špalíček, 365 výletů, jeden na každý den, z nakladatelství Soukup a David. Zde je právě ten tip pro koupi v Klubu čtenářů. Po čtyřech dílech klasického Špalíčku vyšel speciální díl pátý, pro motoristy, věnovaný tentokrát výhradně hradům a zámkům. Pokud si někdo myslí, že autoři měli problém knihu naplnit, těchto památek je v Česku několik tisíc, takže byly vybrány ty nejzajímavější a nejhezčí. Kromě těch nejznámějších se dostalo i na nedávno zpřístupněné, obnovené soukromými vlastníky, případně romantické zříceniny. Autoři nezapomněli ani na romantické a další příběhy vázané s památkami.
Kde hledat?
Mnohé z těchto knih najdete v prodejnách knih, ale pokud tam neuspějete, vydejte se na internetové stránky jednotlivých nakladatelství či institucí, kde hledaný titul získáte leckdy výhodněji i než v knižních internetových obchodech. Nezapomeňte však srovnat i cenu knihy s poštovným i cenou v knihkupectví, a vyberte pro sebe výhodnější variantu.
Pro snazší orientaci uvádíme webové adresy, kde můžete najít podrobnosti o uvedených i dalších knihách: www.slovart.cz, www.euromedia,cz, www.albatrosmedia.cz, www.grada.cz, www.ntm.cz, www.dobryden.cz, www.soukup-david.cz, www.vydavatelstvi-baron.cz
Soutěž o ceny za téměř 3000 Kč
Některé z uvedených publikací a také vstupenky do Národního technického muzea v Praze (voucher pro 2 osoby platný šest měsíců) a do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově (typ 1+1, platí při koupi další vstupenky ve stejné nebo vyšší ceně) můžete získat, pokud odpovíte správně na otázku: „Kolik nakladatelství/vydavatelství bylo zmíněno v tomto článku?“
Odpověď pošlete na email amf.soutez@seznam.cz. Z každé emailové adresy je započítána jen jedna správná odpověď, vyhrávají emaily došlé podle pořadí: 111 a 222..email. (7.-8. cena: vstupenka do Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov), 333, 444, 555. email (4. – 6. cena: voucher na 2 vstupenky do NTM), 666. email: 3 cena – kniha Technika v domácnosti, 777. email, 2. cena: – Česká kniha rekordů, 888. email – 1. cena: Guinness World Records 2019.
Uzávěrka soutěže je 16. prosince ve 24:00 h.