Dakar 2019: Martin Prokop chce sesadit kamiony

Rally Dakar je u nás spojena díky úspěchům Lopraise a spol. hlavně s kamiony, které jsou ve světě brány spíš jako okrajová kategorie. Martin Prokop z týmu MP-Sports s Fordem Raptor F-150 zvaným „Nový Shrek“ to chce změnit.

Při poslední Rally Dakar (leden 2018) útočila posádka Prokop – Tománek na skvělé umístění. Přes technický defekt (porucha alternátoru), když jela na 5. místě, dokončila rally na skvělé 7. příčce. „Konkurence zůstává skvělá, i když letos nebude tým PSA, ale jeho jezdci se na startu vesměs objeví. Prvních dvacet posádek jede na hranici rizika. Naším cílem letos je opět být ve špičce, i když na bednu nebo výhru potřebujeme ještě víc zkušeností.“

Nejen zkušenosti, ale i pomoc. „Ihned po skončení Dakaru jsem si říkal, že pro boje na špici je třeba mít víc než jedno auto, abychom si mohli vypomoci v těžkých chvílích. O tom, že takové nastanou, všichni víme. Jezdci z top20 si vzájemně nepomáhají ve vidině vlastního výsledku. Bez odtahu Tomáše Ouředníčka, který nás odtáhl k týmovým mechanikům, když se nám porouchal alternátor a Shrek nadobro zastavil, bychom tam stáli ještě teď. Na Dakar 2019 jsme postavili novou evoluci Raptoru-F150, takže prověřený Shrek je k dispozici druhé týmové posádce.“

Tou budou jejich „zachránci“ Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem, kteří na Dakaru 2018 měli spoustu smůly, která se jich držela i na jaře v Maroku, kde ve stoosmdesátikilometrové rychlosti vjeli do nezjistitelné díry a šli devětkrát přes střechu a zastavili se po 14 sekundách! Jejich úkolem bude – kromě dobrého výsledku pro ně samotné – držet se co nejblíž posádky Prokop-Tománek, ale neriskovat. Všichni však doufají, že pomoc druhé posádky nebude třeba a bude tak spíš psychickou oporou.

V barvách jihlavské stáje MP-Sports tak v lednu v peruánských dunách pojedou oba vůbec nejúspěšnější čeští účastníci dakarské rallye v kategorii osobních aut. Martin Prokop s Janem Tománkem loni dojeli na 7. místě, a stejné umístění má na kontě i Tomáš Ouředníček z roku 2009 (ještě jako navigátor s Miroslavem Zapadlem).

Martin Prokop má k dispozici nově postavený Raptor, označovaný jako Nový Shrek, který se stal rychlejším, ovladatelnějším a spolehlivějším. Důležitou „posilou“ je i nový motor a elektronika značky Cosworth. Změnil se i pilot: Prokop obsadil druhé místo na SP, a vlastně celý rok na této soutěži, která se z velké části odehrává v pouštích a písku, trénoval na blížící se Dakar.

Ten se bude konat od 6. do 17. ledna, v deseti etapách a na pěti tisících kilometrech a neopustí území Peru.