ZIMNÍ LIPENSKO 2019: Zima kolem jihočeského „moře“

Lipno, přesněji oblast kolem přehrady s největší vodní plochou v Česku, sI získává stále větší popularitu pro zimní dovolenou. Pestrou nabídkou i službami.

Lednový nástup zimy nepřinesl jen sníh, ale vytvořil i jednu z největších jihočeských zimních atrakcí: bruslení na zamrzlé hladině přehrady Lipno.  Na pořádný mráz nečekají jen automobilisté, kteří si na několika místech (Horní Planá, Frymburk) poněkud hazardně výrazně zkracují cestu jízdou přes zamrzlou hladinu. Podle značek šetří čas i kilometry zejména místní šoféři, ovšem je i mnoho těch, pro které přejezd přes zamrzlou hladinu představuje výjimečný zážitek. Nutno dodat, že dost riskantní: auto s hmotností kolem 1,5 tuny představuje značnou zátěž a nebezpečí spočívá v tom, že i malé kolísání hladiny vytváří praskliny.

Bruslaři i běžkaři

Těch se většinou nemusí bát jednotliví návštěvníci, pokud se tedy drží na oficiálních okruzích a řídí pokyny a radami. Ačkoliv zamrzlé Lipno je magnetem zejména pro bruslaře, na hladině možná jedna k jedné jsou vidět bruslaři i běžkaři. Pro ty zasněžená hladina s nulovým převýšením představuje ideální prostor na výlety. Běžkaři se letos na rozdíl od bruslařů mohou vydávat z Lipna do Frymburku. Tradiční desetikilometrová spojnice letos nevznikla, což však neznamená, že není kde bruslit. V zátoce u Lipna nad Vltavou, přímo před apartmány Landal Marina Lipno, vznikl okruh o délce šesti kilometrů, který má přitažlivost pro širokou škálu návštěvníků. Kromě bruslařů, které by potěšil hladší led, se na dráhu vydávají jak chodci, tak cyklisté, maminky či tatínkové s kočárky (s bruslemi i bez nich) a běžkaři dávající přednost bruslařské technice. Lyžaři, kteří zůstali věrni klasické běžkařské technice, pak brázdí Lipno křížem krážem. I zde je nutná opatrnost, zejména na některých místech u břehů, kde ústí potoky. Bruslit se dá také u Frymburku a dráhu i hřiště najdete také u Horní Plané, hned vedle přístaviště pro přívoz fungující v létě, kde se rychle objevil i stánek nabízející občerstvení a teplé nápoje.

Lipno: lyže a zázemí

Lyžařskou Mekkou rodin s dětmi, a to nejen z Čech a Moravy, jsou sjezdovky kolem hory Kramolín (901 m n. m.). Letos výborně vysněžené a tradičně perfektně udržované, takže díky dostatečnému přídělu sněhu kromě tradičních sjezdovek tu vznikl mezi tratěmi Promenádní a Vyhlídka snowpark s unikátními skicrossovými tratěmi propojenými tunelem.

Lipno však proslulo snad nejvíc vynikajícím zázemí a službami pro děti (Fox Park, Bambini Park), a kde v Česku jinde najdete sjezdovku (Školní) vyhrazenou jen pro lyžařskou školu? Na 200 vyškolených instruktorů každoročně naučí lyžovat na 13 000 dětí z Česka (50 %) i zahraničí (20% Nizozemci, po 10 procentech Němci, Rakušané).

Lipenský areál má výhodu krátkých vzdáleností, zejména pokud získáte ubytování v chatě Lanovka nebo Landal Marina Lipno. Na sjezdovky to máte jen pár desítek nebo stovek metrů, kousek od lanovky Lipno Expres je obchod (Coop) a najdete tu moderní půjčovnu lyží s obchodem se sportovní výstrojí (druhá je nedaleko v přístavu), přímo u čtyřsedačky je samoobslužná restaurace Lanovka nabízející českou lyžařskou klasiku. Ceny na první pohled by mohly být o nějakou desetikorunu nižší, nicméně když si odnesete svůj oběd, tak na tuhle výtku zapomenete. Porce jsou nadstandardní. Před sezonou 2018/19 posílila gastronomickou nabídku rekonstrukce U Yettiho a restaurace Energo, která nahradila na vrcholu Kramolín nedaleko Stezky korunami stromů dosavadní stánek. Restaurace nabízí 260 míst a výhled z terasy na jezero i sjezdovku.

Na Lipně se také hodně dbá na bezpečnost. Kromě pasivních ochranných prvků již druhým rokem dohlíží na chování Skipatrola. Lipno má také dobře propracovaný systém slev. Výhodnější je lyžování s Lipno.card (-20 % na skipasy od dvou dnů), kterou dostávají hosté od vybraných ubytovatelů, nebo si jí mohou koupit za 149 Kč. Mezi další výhody patří např. jízda zdarma Stezkabusem ke Stezce korunami stromů, sleva do aquaparku – celkem obsahuje desítky zvýhodnění. Lipno není vstřícné jen dětem (do 6 let jen za 20 Kč, jedničkáři v den pololetního vysvědčení také jen za 20 Kč, studenti do 26 let mínus 20 %), ale také k seniorům. Lyžaři 70+ platí za den jen symbolických 20 korun. Slevy na skipas mají i ti, kteří využijí speciální skibusy (např. z Č. Budějovic, Tábora, Č. Krumlova).

Pohled shora

Ačkoliv lyžařský areál je hlavním magnetem, tak Lipno uspokojí i ty rodinné příslušníky, kteří nelyžují. Především je to celoročně přístupná Stezka korunami stromů, ke které se i v zimě dostanete autobusem, lanovkou nebo pěšky výstupem podél Promenádní sjezdovky. Rozhled z horní plošiny na bílé okolí je velmi zajímavý, a to jak na areál sjezdovek, tak lipenskou přehradu a Šumavu – za dobré viditelnosti se v dálce rýsuje i hradba alpských hřebenů.

Shora se podívat můžete na Lipno také z některých dalších míst, například když se vydáte silničkou do kopců kolem Lipna, například na Slupečnou. Chce to však mít auto s dobrými zimními pneumatikami, v záloze sněhové řetězy, tedy pokud nemáte čtyřkolku. Odměnou vám bude další a jiný pohled na lipenskou hladinu.

Frymburk: sníh i wellness

Mezi hlavní lipenská střediska patří Frymburk. Městys je hned druhý od hráze (dále Černá v Pošumaví, Horní Planá, Dolní Vltavice) a nabízí stejně jako Lipno nad Vltavou vodu v různých skupenstvích, zde však jednoznačně má převahu voda nad sněhem. Lyžařský areál Park Frymburk je totiž na jižním svahu nad přehradou, takže pokud není na sníh a mráz bohatá zima, tak tahle možnost má krátké trvání. Nicméně dvě široké sjezdovky Relax a Tiger o délce 620 a 650 m jsou zasněžovány moderní technologií TechnoAlpin. Zdejší areál dává důraz na rodiny s dětmi, nabízí i celodenní bobování a běžkaři se odsud dostanou do Lipna nad Vltavou jak po zamrzlé hladině, tak „hřebenovkou“ až ke Stezce korunami stromů. Ačkoliv letos se na bruslích nedá putovat mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem, ale okruh vznikl i u tohoto městyse, kde v zálivu nedaleko Parku Frymburk mají také rozlehlou bruslařskou a hokejovou plochu.

Najdete tu však další magnet spojený s H2O: Wellness hotel Frymburk. Tuto zimu si poprvé můžete zaplavat ve venkovních vyhřívaných bazénech, které nově vznikly společně s venkovním saunovým světem. Pod střechou samozřejmě nechybí tobogan, vířivka a divoká řeka, venku najdete kromě bazénu s podvodními lavicemi s tryskami také druhý se slanou vodou!  Teplota od 32 do 34 stupňů, hlavně však úžasný pocit s koupání pod širým nebem se sněhovými bariérami okolo. Není divu, že v době po skončení lyžování se na zdejší aquapark stojí doslova fronta. Jako hoteloví hosté máte ale různé výhody a můžete mít samozřejmě rezervaci. Pokud však musíte čekat, lze čas využít na „konzumaci“ nejrůznějších dalších služeb, od rehabilitací až po speciální masáže (viz foto).