Transit centrum: Komplexní služba

Poprvé se seznámili čeští zákazníci s projektem Transit Center již v roce 2006. Od té doby tento celoevropský servisní koncept Ford Motor Company zaznamenal značný vývoj.  V Česku jich nyní najdete 16.

Není bez zajímavosti, že názvem Transit Centrum se v polovině minulého desetiletí české zastoupení Fordu odlišilo od všech ostatních zemí Evropy. V současné podobě této služby se název Ford Transit Centrum uplatnil již celoevropsky!

Zákazník v kterémkoliv Transit Centru najde komplexní nabídku užitkových vozů. Povinností je totiž mít všechny základní verze čtyř užitkových řad, tedy nejméně 10 vozidel. „To je ovšem minimum, tato centra mají většinou k dispozici více variant,“ uvádí Petr Šimůnek, manažer užitkových vozů FMC. Kompletní řada demonstračních vozů je ovšem jen jednou z podmínek a služeb Transit Center. Kromě prodejního servisu (v každém centru je specialista na užitkové vozy) je důraz kladen na servisní a další speciální služby. Transit Centra mají například náhradní vozidla pro dobu oprav.

V každém Ford Transit Centrum jsou povinni mít kompletní nabídku LUV v užitkovém i osobním provedení

„Vnímáme, že pro majitele užitkových vozů je nutný servis i opravy vozů zásahem do provozu firmy a může představovat velký problém. Kromě možnosti náhradního vozidla se Ford snaží zkracovat dobu servisních úkonů. Tím se i šetří náklady, každé takové zkrácení znamená pro klienty úsporu. Například výměna brzdových kotoučů se zkrátila z 2,5 hodiny na 1,5 hodiny,“ naznačuje cestu Fordu v této oblasti Petr Šimůnek.

Ford sleduje celkem přes 250 servisních úkonů, přičemž vytipováno bylo celkem 22 nejčastějších operací. Například pravidelná kontrola při prohlídce po najetí 150 000 km se tak zkrátila z 5,4 h na 4,2 h.

Velká pozornost je věnována odbornosti všech pracovníků a zkracování servisních úkonů

Obnovená nabídka

Ford má v současné době nejkomplexnější a nejmladší nabídku užitkových vozidel. Pick-up Ford Ranger přišel na automobilový trh v roce 2011. Všechny další užitkové modely jsou novější. Pro zjednodušení jsou rozděleny podle toho, kolik europalet jednotlivé verze pojmout. Pro model Courier je to jedna paleta, Connect už pojme dvě, Custom tři a Transit čtyři až pět. Všechny tyto modely jsou k dispozici také v osobním provedení zvaném Tourneo. Pro současné modely Fordu v kategorii LUV jsou typické velmi dobré jízdní vlastnosti a mimořádně tiché kabiny, což platí i na čistě užitkové verze. Ve vozech ani při dálničních rychlostech není problém telefonovat (samozřejmě s hands-free) a ani rádio není třeba výrazně zesilovat.

Kromě nízkých provozních nákladů (úsporné motory, omezování servisních nákladů) jsou užitkové fordy velmi odolné. Při přípravě nové modelové řady bylo najeto 11 milionů kilometrů na všech kontinentech při teplotách mínus i plus 40 stupňů Celsia, automat během 30 dnů zavřel a otevřel posunovací dveře 25 000 krát. Nejpozoruhodnější prověrkou odolnosti byl jistě nájezd rychlostí 60 km/h na 14 cm vysoký obrubník. I když takto vysokých schod byl skloněn v úhlu 14 stupňů, vůz takový náraz v rychlosti musel vydržet 5000 krát! A nejen vůz, ale i řidič. Podle osobní zkušenosti jednoho z pracovníků Transit Centra je to zážitek, který by už nemusel opakovat.

Pro užitkové modely Ford jsou typické i určité „vychytávky“.  Transit může mít sklopný střešní nosič, který je v případě, že není třeba, schová do prolisu ve střeše a snižuje tak aerodynamický odpor. Průvlak v Transitu Konec dovoluje převoz až 3,4 m dlouhých předmětů.

Ford Transit Centrum

2006 – První představení Transit Center v ČR v rámci jednorázového programu Ford Servis

2010 – Nový komplexnější program (hlavní vývoj standardů pro dealerství). Speciální podpora pro vybrané dealery.

2011/2012 – Rozsáhlá aktualizace programu související s představením nových modelů Ford Ranger a Transit/Tourneo Custom

2014 – Milník ve vývoji – z modelu Transit se stává celá modelová řada Transit v rámci strategie FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. – kompletní obnova modelové řady užitkových vozů:

Aktuální nabídka užitkových vozů Ford

  • 2011 Ford Ranger
  • 2012 Ford Transit/Tourneo Custom
  • 2013 Ford Transit/Tourneo Connect
  • 2014 Ford Transit, Ford Transit/Tourneo Courier