Habsburským císařstvím inspirované putování by se nemělo obejít bez zastávky na zámcích Hof a Niederweiden. My jsme jím končili rakousko-uherský okruh, ovšem ideální je spojit prohlídku obou zámků s návštěvou Vídně.
Stejně jako na každý z hlavních objektů ve Vídni (Schönbrunn, Hofburg) je dobré si na tuto akci vyhradit celý den. Z Vídně sem vede cesta po silnici č. 3 na Wagram až do Engelhartstettenu, odkud se pokračuje po silnic č. 49. U zámečku Niederweiden se odbočuje na Hof, kde si lze dát předkrm v podobě prohlídky dosvědčují loveckou vášeň císaře a poznat řadu více než sto let starých předmětů z jeho majetku. Při rozhledu z teras svažujících se k řece Moravě můžete vzpomenout i na českého krále Přemysla Otakara II, který na zdejším Moravském poli vydechl naposledy. Kdyby bitva dopadla opačně, mohli ve Vídni možná vládnou Přemyslovci… Pokud byste jeli podobně jako my, tak ze Slovenska může být cesta zpestřena použitím přívozu mezi Záhorskou Vsí a Angerem, za níž pak pokračujete po č. 49 na jih až k odbočce na Schlosshof.
Hof: pýcha prince Savojského
Zámek Hof je se svými více než 50 hektary největším zámeckým areálem na rakouském venkově. Bývalé císařské venkovské sídlo prince Evžena Savojského (po něm ho převzala Marie Terezie) nabízí nejen prohlídku skvěle vybavených obytných komnat někdejších majitelů. Připomeňme si, že princ Savojský byl pozoruhodnou postavou své doby. Je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců moderní evropské historie, výrazně zlepšil habsburskou armádu. Patřil k lidem s renezančními zájmy a hodně pozornosti (a peněz) věnoval budování svých sídel, mezi nimiž vynikl jak zámek Hof, tak vídeňský Belveder. Ten ve své době zastínil i císařské nemovitosti.
Zámek Hof získala pro Habsburky císařovna Marie Terezie v roce 1755, jejíž syn Josef II nechal přistavět patro. Slavné období skončilo za Františka Josefa I., kdy zámek využívala c. a k. armáda jako sklad, za války Wehrmacht a po něm Rudá armáda. Za to, že můžeme nyní Hof obdivovat v jeho původní kráse, vděčíme „dolnorakouské zemské výstavě“ v roce 1986. Pro její uskutečnění byla provedena renovace. Mnoho původních předmětů, které byly deponovány v Rakousku a také i v zahraničí, se vrátilo zpět do zámku.
Další renovace proběhla o 20 let později v rámci příprav vrcholného setkání Evropské unie. Postupně jsou obnovovány další části, v roce 2007 oranžérie a další části zahrady.
Kromě císařského zámku stojí za návštěvu také idylický statek, nové zážitkové dobrodružné stezky, různé tematické zahrady a mnoho vzácných plemen domácích zvířat, dobrodružné hřiště a dále dětský a rodinný svět s vodním hřištěm. Díky výstavám a četným akcím pro celou rodinu (velikonoční trhy, slavnost her, mušketýrská klání, zahradní dny, svatodušní posvícení, velbloudí slavnost, noci za úplňku, velká prázdninová zábava, koňské slavnosti) stojí zámek Hof za návštěvu i víckrát, pokaždé zde najdete něco nového. Nechybí samozřejmě ani možnost zakoupit nejrůznější zajímavé předměty v zámeckém obchodu, od místních vín až po repliky zajímavých historických předmětů.
Hof je otevřen celoročně, ale v zimním období (cca 1.1. – polovina března) jen o sobotách, nedělích a svátcích. Od poloviny března již denně, přičemž období od poloviny listopadu do konce prosince. Parkování u obou zámků zdarma. Každoročně je otevřena o adventech vánoční vesnička. Kromě prohlídek v němčině jsou i pevně stanovené prohlídky v angličtině a slovenštině (v neděli a slovenské státní svátky). Aktuální informace najdete na www.schlosshof.at.
Soused: Niederweiden
Pouhé dva kilometry od zámku Hof najdete lovecký zámeček Niederweiden., který na „císařský“ rok 2016 připravil speciální výstavu „František Josef 1830 – 1916, Hony & volný čas“. Představuje mnoho zajímavého ze soukromí císaře Františka Josefa I., který patřil k vášnivým lovcům. Své poslední kusy skolil jen pár roků před svou smrtí.
Zámek Niederweiden je považován za klenot barokní architektury. Navrhl ho v roce 1693 Johann Bernhard Fischer z Erlachu a v roce 1726 ho získal princ Evžen Savojský, jemuž sloužil v sousedství zámku Hof jako základna pro velké lovecké společnosti. Díky lehkosti francouzského letohrádku a šarmu severoitalské panské vily oslňuje zámek zcela mimořádným půvabem. Najdete tu mimo okruh také historickou kuchyni a v určitých termínech se zde pořádají i zvěřinové hody.
Na zámku Niederweiden lze poznat císaře mnohem víc než v Schönbrunnu nebo Hofburgu jako člověka. Výstava představuje řadu jeho osobních předmětů, připomíná osobní události a libůstky. Výstava má skončit stejně jako jiné akce k 100. výročí Františka Josefa I. koncem letošního listopadu, není ale vyloučeno, že na zámku Niederweiden, který své prostory poskytuje právě na různé expozice, bude prodloužena.