Nejznámější kulturní akcí města je každoroční hudební festival Smetanova Litomyšl. Ovšem jedno z nejkrásnějších měst má daleko víc kulturních lákadel, než tuto hudební akci.
Finále červnového hudebního festivalu bývá pravidelně začátkem července, ovšem i mimo toto období se vyplatí vydat do Litomyšle, zejména za kulturou a památkami.
Zámek: Dva okruhy, základní 50 minut, prodloužená trasa 90 minut.
Základní prohlídková trasa vede reprezentačními sály a patří do ní i barokní divadlo z 18. století. To je skutečný unikát – zachovalo se v autentické podobě včetně technologie, dekorací a kulis pro 16 představení.
Prodloužená prohlídková trasa vede zámeckými komnatami, kde zaujmou určitě kachlová kamna, která vstala jako fénix z popela – byla složena ze střepů naházených v 70. letech do sklepa. Vede i do třetího zámeckého patra. Kromě obrazové galerie (mj. Zrzavý, Čapek, Tichý) tu najdete úžasnou výstavu dobových klavírů. Na stěnách tu můžete vidět mamutí kulisy z již zmíněného barokního divadla.
V bývalém pivovaru v zámeckém areálu se narodil Bedřich Smetana. Tady najdete muzeum s nábytkem a mobiliářem patřícím kdysi Smetanovi nebo jeho rodičům.
Další osobností spojenou s Litomyšlí je Josef Váchal. Nejzřetelnější je jeho přítomnost v uličce, která vede ze Smetanova náměstí od rohového renesančního domu U Rytířů s knihkupectvím. Boční fronta domu byla vyzdobena v roce 1998 malbami připomínajícími tvorbu J. Váchala. Jeho originály, i když zčásti po zásadním restaurování, najdete v soukromém muzeu Portmoneum v ulici Terézy Novákové. Domek tiskaře Portmana, jednoho z mála svých přátel, vyzdobil malbami a vybavil vlastnoručně vyřezávaným a malovaným nábytkem ve 20. letech minulého století.
TIP NA UBYTOVÁNÍ
Ve „spořitelně“. Hotel Zlatá hvězda na náměstí vznikl v původní budově finančního ústavu. Po citlivé rekonstrukci v jednom apartmá najdete koupelnu v trezoru. Ze střešní terasy je skvělý výhled na náměstí i celou Litomyšl.
Internetové zdroje: