Skicentrum Dolní Morava na vlastní kůži

Resort s tak moravským názvem najdete v nejsevernějším a nejvýchodnějším výběžku Pardubického kraje. Patří mezi nové horské projekty, a nutno dodat, že vydařené.

Jistě je to jen shoda okolností, ale areál Dolní Morava je vzdálen od Prahy stejných 200 kilometrů jako Lipno v jižních Čechách. Oba resorty mají leccos společného, tedy zejména důraz služby pro rodiny s dětmi, ale jinak je každý svůj. Jak charakterizovat zimní areál Dolní Morava?

Někdejší zapadlou vesničku olemovanou hřebeny Králického Sněžníku připomíná již jen to, že tady i nadále končí silnice. V málo dotčené přírodě vznikl v roce 2010 moderní areál s kompletním zázemím, které se stále rozrůstá, jak o tom svědčí i rozestavěné budovy.

Zdařilé sjezdovky

Lyžařský areál má vlastně dvě části – sportovnější na svazích Slamníku a rodinnější U Slona, ovšem dětský park najdete právě v té první lokalitě. Obě části areálu spojuje skibus a jsou propojeny i přejezdovými cestami. Ty si zaslouží jedničku, mají slušnou šířku a rozumný sklon, který na trase od Slona na Slamník může v některých partiích dělat možná trochu starosti méně zdatným lyžařům. Ale šířka na vyhnutí je dostatečná.

Hlavními dopravními prostředky jsou dvě čtyřsedačky. V prospektech se Dolní Morava chlubí širokými sjezdovkami, které mají na tuzemské poměry skutečně výborné parametry, a to jak sklonem, tak již zmíněnou šířkou. Dokonce o víkendu a v době jarních prázdnin jsou období, kdy člověku připadá sjezdovka jako mraveniště, jen nárazová, a fronty také spíš minutové než delší. Tlačenice bývá v takových dnech zejména u lanovky Sněžník, ke které se přijíždí ze dvou stran, ale i tady „zip“ mezi lyžaři probíhá v klidu a čekání není dlouhé.

Vrcholová partie hory Slamník nabízí od sezony 2014/15 vyhlídkovou sjezdovku, obsluhovanou sice jen talířovým vlekem, ale to je jen ku prospěchu, takže sjezdovka nebývá přeplněná. Navázat na tento sjezd lze příkrou černou pod Stezkou korunami stromů, která pokračuje širokou červenou ve spodní části, kterou obsluhuje vlastní kotva. Černé pasáži se lze vyhnout, ale nejen tím, že se zůstane “dole“. Od horní stanice sedačky vede točivá červená, která uspokojí většinu lyžařů. Červená je také hlavní trasou areálu U Slona, ale nejen méně zdatnými lyžaři je vyhledávaná „hravá“ modrá, obcházející carvingovou dálnici, a která svou klikatou podobou láká i zdatné lyžaře k tomu, aby si projeli „serpentiny“.

Na své si na Dolní Moravě přijdou nejen lyžaři. V nabídce jsou akce pro skialpinisty, můžete vyzkoušet sněžnice, po skončení lyžování je k dispozici na modrých přejezdových trasách 2,5 kilometru dlouhá sáňkařská dráha. Potřebujete ale saně s brzdou, tedy z půjčovny. Hitem posledních let je Stezka korunami stromů, umožňující přehlédnout nejen areál, ale podívat se daleko do krajiny.

Zajímavé aktivity

U Dolní Moravy je možné vybírat z mnoha aktivit. Pro skialpinisty, běžkaře, zájemce o poznání výšlapu se sněžnicemi. Lze si zarezervovat tzv. První stopu, což je výlet časně ráno, sjezdování na neporušeném „manšestru“ a snídaně na chatě Slaměnka, výlet rolbou, případně večerní sáňkování. Program tu je na každý víkend a během sezony nechybí ani možnost testování špičkových lyží. Ale tady je třeba se trefit se do termínu a pak i trochu přivstat. Stačí však sledovat webové stránky (www.dolnimorava.cz) a vyhledat si to, co koho zajímá. Zásoba lyží se rychle vyprázdnila…

Zázemí na úrovni

Partie U Slona je dopravně přístupnější, leží u hlavní příjezdové silnice s velkými asfaltovými parkovišti a rezervou podél komunikace pro dny nejvyšších návštěv. Do druhé části areálu (rozdíl cca 200 výškových metrů) vede odtud „horská“ silnice, na které jsou při sněhové nadílce povinné řetězy. Ke „Slonu“ si vystačíte se zimními pneumatikami. V hlavní budově je půjčovna i lyžařská škola, začíná a končí tady i velmi vydařená kolejová bobová dráha a nechybí samozřejmě ani restaurace. Obdobné zázemí najdete u čtyřhvězdičkového hotelu Vista v sousedství dolní stanice lanovky Sněžník. Moderní hotel dobře zapadá do krajiny a splňuje všechny požadavky „rozmazlených“ lyžařů, tedy má bazén, saunu, nabízí masáže. V této části areálu se nachází také dětský ski park.

Najdou se samozřejmě i drobnosti k vylepšení. V týdnu našeho pobytu nebylo zpočátku optimální počasí, a pokud pršelo nebo sněžilo, tak sedáky lanovek byly mokré. Tedy jen U Slona, sedačky lanovky Sněžník obsluha pečlivě sklápěla a vyklápěla, případně čistila… Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž, i když je to v jednom areálu.

Slabinou snad všech českých i moravských areálů jsou restaurační služby. Tedy ne nabídka, ale ceny. Dolní Morava v tomto bohužel není výjimkou, „horskou přirážku“ nemá jen Slaměnka, ale i občerstvení U Slona dole u silnice. Polévka za šedesát, (přesně 59 Kč), porce knedlíků za 39 Kč, a tak by se dalo pokračovat. Naštěstí jsou jídla chutná a porce slušné, nicméně hotová jídla od 125 až 170 Kč (svíčková) v samoobslužné restauraci? Téměř alpské ceny, i když nejsme v Alpách.

V necelých 100 m vzdálené restauraci Na rozcestí, přitahující i tím, že patří Ondřeji Bankovi, už bylo levněji a dokonce i pohodlněji.