Shell: Toalety jako zážitek

Společnost Shell bude mít již letos na podzim na 18 vybraných čerpacích vesměs dálničního typu toalety konceptu 2theloo. Za komfortní WC se sice platí (15 Kč), ovšem kupón lze vzápětí uplatnit při nákupu potravin v shopu. Tyto toalety činí z nutné potřeby skutečný zážitek.

Toto tvrzení manažera komunikace společnosti Shell Petra Šindlera jsem si ověřil při neobvyklé tiskové konferenci na čerpací stanici na D11 u Horních Počernic, která měla svůj závěr právě v prohlídce toalet. Leccos naznačují zveřejněné fotografie, ale je si třeba přimyslet dokonalou čistotu, nevtíravou hudbu, vůni, spolehlivý servis (toaletní papír, mýdlo, papírové ručníky) i vychytávky jako jsou háčky na zavěšení oděvů, tašek i kabelek i odkládací poličky, takže věci není třeba dávat na podlahu a jsou stále pod dohledem.

Toalety i pisoáry 2theloo se splachují automaticky, na stejném bezdotykovém principu fungují i kohoutky na vodu a pravidelně doplňované dávkovače na mýdlo. Součástí exkurze byla i návštěva dámské části konceptu, jejíž návštěvnice ocení propracované osvětlení a velká zrcadla. Mimochodem, koncept 2theloo bere v úvahu delší pobyt žen na toaletách a občasné fronty, takže počet kabinek v části pro dámy je vždy vyšší než pánské oblasti.

Jak tahle novinka vznikla? Shell neustále hledá na českém trhu mezery v oblasti produktů i služeb, aby zákazníkům ještě více usnadnil a zpříjemnil návštěvu svých čerpacích stanic. Nespokojenost s úrovní této služby mu pak prozradil průzkum, které si firma nechala zpracovat. „Neustále se snažíme zdokonalovat a inovovat servis a zákaznické služby na našich čerpacích stanicích. Jsme si velmi dobře vědomi toho, že kvalita a čistota toalet je vedle kvalitních pohonných hmot pro zákazníka jedním z hlavních faktorů, podle kterého se řidič rozhoduje o výběru čerpací stanice. Proto věříme, že nový koncept toalet 2theloo s nadstandardní čistotou, vysokým komfortem i chytrými funkčními vychytávkami české řidiče na jejich cestách osloví,“ uvedl Petr Šindler, manažer komunikace Shell Czech Republic.

Na každé čerpací stanici Shell s konceptem 2theloo lze také najít dětský koutek s přebalovacím pultem. Pobyt s dětmi usnadní a zpříjemní pestrá výzdoba místnosti jako barevný metr na stěně či speciální „disko koule“ na stropě, jejíž odlesky upoutají při přebalování zejména ty úplně nejmenší návštěvníky. Pultík na přebalování je zpravidla součástí bezbariérové toalety se speciálním bezpečnostním systémem – pouhé zatažení za pohotovostní lanko v případě nutnosti okamžitě přivolá obsluhu.

Nejen pro řidiče kamionů je v tomto konceptu k dispozici samostatná prostorná sprcha v uzamykatelné místnosti, kde se mohou osvěžit po dlouhé cestě. Osmiminutová sprcha (počítá se jen čas, kdy teče voda, sprchování lze přerušovat) přijde na 60 korun.

Využití toalet 2theloo na čerpacích stanicích je zpoplatněno částkou 15 Kč, ovšem pořízený kupón lze v plné výší využít na nákup zboží či čerstvého občerstvení deli2go včetně kávy. První zkušenosti po cca měsíčním provozu ukazují, že zákazníci, kteří se nenechají předem odradit poplatkem, tuto službu vítají a chválí – mají z toho „zážitek“.

KONCEPT 2theloo

Společnost 2theloo byla založena roku 2011 jako reakce na skutečnost, že i na těch nejrušnějších místech je mnohdy obtížně najít udržovanou toaletu. První pobočka byla otevřena v Amsterdamu. V současné době působí společnost již v 11 zemích, mj., v Evropě na více než 160 toalet na čerpacích stanicích Shell, dále v obchodních centrech, nákupních zónách a na nádražích po celém světě.
Koncept je založen na důrazu na nadstandardní čistotu a vysoký komfort, což podporuje řada funkčních (sanitární keramiky značky Villeroy & Boch) i designových prvků (na zdi každé z kabinek je možné najít originální kresbu nebo fotografii, často s lokální tematikou).