První zájemce o značku na přání dorazil na úřad v pondělí 4. ledna ve tři hodiny ráno. Mnohde stály dokonce fronty. Jen za první den bylo podáno 800 žádostí.
V polovině ledna to již byl dvojnásobek a na silnicích se objevili první „šťastlivci“ s individuální „SPZ“ (Správně se má psát RZ, registrační značka. Používáme vžitější označení SPZ). Mezi nejpopulárnější znění patřila křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady (např. 11111111, 22222222 apod.). Přidělena byla již také například značka FANT0MAS (s nulou místo písmena O).
O možnosti nechat si vyrobit značku na přání se debatovalo několik let. Impulsem byla korupce s „kmotrovskými“ značkami, jako jsou například 1AX 1111 a podobnými. Případně „bondovská“ s trojčíslím 007“. „SPZ“ na přání tuto záležitost typicky česky tuhle záležitost neřeší, nicméně fakt, že si je možné objednat vlastní text na značky, je podle mne v pořádku. Osobně o to nemám zájem, ale pokud někdo chce mít osobitou SPZ nebo pomocí značky propagovat například svou firmu nebo sportovní klub, nic proti tomu. Takže se můžeme těšit na například 111KM0TR nebo B0SS 1111, případně B1G B0SS1. (Místo O se musí použít nula.) Předpokládám však, že skuteční kmotři zůstanou u tradičních a policistům známých značek se čtyřmi stejnými čísly. Třeba úředníci při jejich přidělování mírně zlevní, nyní se prý platilo až 20 000 korun. Podle analýzy společnost Ernst & Young z roku 2013 třetinu „kmotrovských“ značek „zdobí“ luxusní automobily, které tvoří cca pět procent vozového parku v ČR. Analýza odhalila i nejoblíbenější kombinace majitelů prémiových značek. Obecně jsou to čtyři jedničky, ovšem jsou tu odlišnosti. U Lamborgini dávají majitelé přednost čtyřem devítkám, řidiči Ferrari preferují kombinaci 0001 a bondovkou kombinaci 0007 nebo 0070 volí majitelé vozů Aston Martin (v roce 2013 ji mělo pět ze sedmi vozů v ČR).
Zajímavé kombinace čísel se najdou i na „obyčejných“ vozech, a nebývají výsledkem úplatku.
Zda budou značky na přání působit svým majitelům radost nebo spíš starost, toť otázka. Pro leckoho to bude tak trochu provokace a společně se závistí to může vést k poškozování nebo dokonce kradení značek. Policie sice upozornila, že vzhledem k ceně jedné SPZ (5000 Kč) se každý, kdo ji ukradne nebo zničí, dopouští trestného činu, a tudíž za to bude hrozit vězení, nicméně kolik opilců nebo závistivců tohle vědomí zastaví? Tím spíš, že objasněnost podobných činů nebude nejspíš vysoká a pravděpodobně nebude patřit k prioritám české policie…
Jsou tu ale další pravidla, která těm, kteří vysolí „desítku“ za dvě značky, působí již dopředu vrásky na čele. Za ukradenou nebo zničenou značku nedostane její majitel náhradní. Ministerstvo dopravy tím chce zabránit jak zneužití tabulky k trestné činnosti, tak situaci, kdy by stejnou značku měla dvě auta najednou. Což znamená, že jakmile zmizí jen jedna ze dvojice vydaných značek a majitel může hledat nový název. V případě poškození je to naštěstí jinak: malá nepozornost, drobný náraz zepředu nebo zezadu takové fatální následky mít nebude, pokud motorista odevzdá poškozenou značku na přání, bude mu za 600 Kč vyrobena nová, podobně jako v případě standardní SPZ. V případě ztráty, odcizení nebo naprosté zničení značky znamená, že deset tisíc zmizí nenávratně ve státním chřtánu a jedinou možností, jak mít nadále individuální číslo, že požádat o nové a pozměněné! Lze si však, pokud přidáte 5000 Kč, vytvořit jistou rezervu. Žadatel má právo na tři značky, i na přívěsný vozík. Pokud tedy zaplatíte 15 000 Kč i za značku na vozík, můžete mít jednu rezervní. Pokud vám ale ukradne někdo obě, tak nezbude než počítat s větší ztrátou a žádat o SPZ na přání znovu. Tedy pokud budete ještě chtít.
V zahraničí značky na přání nejsou v mnoha zemích ničím neobvyklým, navíc v některých zemích jsou i majetkem motoristy a lze je dědit i prodávat.
FAKTA O SPZ NA PŘÁNÍ
Podle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích lze žádat o registrační značky (vžité označení SPZ podle staršího názvu státní poznávací značky) na přání můžete od 1. 1. 2016. Žádost se podává na úřadu obce s rozšířenou působností, tam, kde probíhá registrace vozidel. Poplatek je 5 000 Kč za jednu tabulku, tzn. 10 000 Kč za obě registrační značky pro osobní automobil. Kdo má přívěsný vozík, tak zaplatí za tři 15 000 Kč. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky.
Návrh kromě údajů o své osobě (nebo právnické osobě) uvedete navrhované znění značky na přání. Fyzická osoba uvede své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo osob a adresu sídla. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do 15 dnů.
Značku lze i rezervovat – úřad požadované znění značky na přání po jeho schválení rezervuje na dobu tří měsíců. V tomto období nebude vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. V době podání žádosti není ani třeba vlastnit vozidlo. Pokud zájemce rezervaci nevyužije, je znění značky volné.
Značka pro automobil je složená z osmi znaků, pro motocykly ze sedmi znaků, u mopedu se jedná o pět znaků. Na značku na přání je možné kombinovat čísla a velká písmena (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky). Vyloučena jsou z důvodu možné zaměnitelnosti písmena G, CH, O, Q a W. Značka musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen. Zakázána jsou slova hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.). Použít nelze ani speciální znaky (- * / ? ! § apod.). Ministerstvo vydalo seznam téměř 900 nepřípustných výrazů, ale konečné rozhodnutí bude na úřednících na registrech vozidel. Některé zakázané výrazy mohou být podle Ústavu pro jazyk český v určitém kontextu přípustné, například pokud se zakázaný výraz bude shodovat se jménem žadatele.
Značka je přenositelná, je však vázána na konkrétní osobu, nelze ji například prodat. Použít ji lze na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Různí řidiči však budou moci jezdit se služební vozidly, pokud některá společnost využije tuto možnost k propagaci své firmy, značky nebo výrobků. Třeba někdy uvidíme značku KOFOLA 11(až 99). Značku nelze prodat, ale pokud si někdo od majitele značky na přání koupí vozidlo s takovou značkou a dosavadní majitel si ji nebude chtít nechat, může ji převzít. Registrační značku však nelze dědit. „RZ na přání není předmětem vlastnictví, a tedy ani dědictví. Je třeba ji chápat jako evidenční označení, jehož materiálním zhmotněním je právě tabulka se znaky podle přání majitele daného vozidla. Přestože tedy majitel vozidla platí za registrační značku na přání vyšší správní poplatek než za běžnou RZ, nijak se tím jeho vztah k samotné tabulce nemění a nestává se v právním slova smyslu majitelem této tabulky. Majitel vozidla platí daný poplatek za to, že čerpá nadstandardní službu, kterou je právě značka na přání,“ objasňuje tiskové oddělení MDČR. „Pokud však někdo podědí vozidlo, které bylo opatřeno značkou na přání, stává se tak novým provozovatelem vozidla s touto značkou. Nelze však podědit samotnou značku, odděleně od původního vozidla.“