Pozitivní bilance českých horských středisek: po zimě příprava na léto

Zejména díky příznivým sněhovým podmínkám je většina zimních středisek s uplynulou lyžařskou sezonou spokojena. Návštěvnost se navíc již několik let soustavně zvedá.

Sezona přitom nepatřila k nejdelším, protože v prosinci ještě sníh mnohde nebyl, a teplé počasí v březnu zase sezonu zkrátilo. Přesto se návštěvnost zvedla o tři procenta. Pozitivní trend je patrný i na tržbách, ovšem celkový růst o pět procent sotva pokrývá vzestup nákladů, zejména za energie a platy. Význam tuzemských horských středisek pro veřejné rozpočty ukazují analýzy, že představují roční přínos 13 miliard korun, přičemž vytvoří téměř 37 tisíc (přepočtených) plných pracovních míst.

Dostatek sněhu snížil náklady na umělé zasněžování, které v průměru bylo jen 28 dnů, přičemž v předchozích letech se pohybovalo od 32 do 36 dnů. Nicméně možnost zasněžování je zcela zásadní nejen pro provoz, ale samotnou existenci středisek. Investice v této oblasti míří i do akumulačních nádrží na vodu.  „Aby byla střediska schopna dobře a včas vysněžit sjezdovky a začít tak lyžařskou sezónu, na což jsou přímo navázány tisíce pracovních míst v celém segmentu horského cestovního ruchu, potřebují v areálech budovat akumulační nádrže s dostatečnou kapacitou. Ty umožní akumulovat vodu v době podzimních dešťů nebo oblevy, a naopak ‚vyrábět sníh‘ v době mrazů, což je také šetrné vůči vodním zdrojům a přírodě,“ říká Libor Knot z AHS. Další peníze půjdou i do nových sjezdovek (Lipno, Ještěd) a lanovek (Pec p. Sněžkou), plánovány jsou nové multifukční budovy (Špičák na Šumavě, Deštné, Zadov, Lipno) nebo třeba parkoviště.

Investice pro léto

Návštěvníků míří do českých hor stále více i v letních měsících. Meziroční nárůst návštěvnosti českých hor je podle AHS ČR do značné míry výsledkem i rostoucí nabídky aktivit. Ta roste, a areály hodlají nyní investovat do letních atrakcí přes 230 mil. Kč.

Největší investice pro letošní léto plánuje Dolní Morava, která v srpnu otevře nejdelší bobovou dráhu v České republice a druhou nejdelší v Evropě dlouhou tři kilometry, novinkou bude také zážitková hra v podzemí s názvem Stamichmanova štola. Na Monínci vzniknou nové terasy s bazénem a dětským hřištěm, na Lipně rozšíří populární Stezku korunami stromů o nové ptačí hodiny, které doplní tematickou Ptačí stezku. Tradičně nabitý bude na Lipně kalendář akcí. Letní provoz odstartuje slavnostní zahájení sezony Království lesa již v sobotu 27. dubna. Vrcholy lipenské sezony budou největší český sportovní festival Lipno Sport Fest 2019 (17,-25. 8.) a extrémní překážkový závod Spartan Race (21.-22. 9., loni 8000 závodníků, 20 000 hostů).  „Na Lipně patří k hlavním novinkám pro toto léto spuštění nového e-shopu a propojení novelizované karty hosta Lipno.card, která je s ním propojena, takže elektronické vstupenky na Stezku korunami stromů, do Království lesa i na lanovku půjde z pohodlí domova, a dostat se tak i k dalším speciálním nabídkám,“ uvedl mluvčí lipenského areálu Vojen Smíšek. (Podrobnosti k sezoně i kartě hosta na www.lipno.info). Letní „skipas“ zase připravil resort Černá hora – Pec, který nabídne výhodné cenové podmínky vícedenním návštěvníkům.