Německý turistický leitmotiv 2019: 100 let BAUHAUSU

Německá turistická centrála každoročně motivuje návštěvníky jedním hlavním tématem. Na rok 2019 bylo zvoleno výročí Bauhausu.

Připomeňme v úvodu některé minulé kampaně: v roce 2014 to byl automobilismus, předloni výročí Martina Luthera, v loňském roce gastronomie.

Bauhaus ovlivnil vývoj a pojetí architektury v mnoha směrech. Za heslem „Forma následuje funkci“ se skrývalo obnovení „jednoty umění pod vedením architektury a konečným cílem vší výtvarné činnosti se má stát stavba.“

Alfeld Fagus Werk, Foto: T. Franzen

Alfeld Fagus Werk, Foto: T. Franzen

Škola, v níž se každý student musel naučit řemeslu, sídlila po svém vzniku ve Výmaru, následně v Desavě a nakonec v Berlíně, kde byla rozpuštěna po nástupu nacismu. V těchto třech městech budou i hlavní akce k výročí Bauhausu: ve Výmaru v dubnu 2019 otevřou dvě nové výstavy (Bauhaus pochází z Výmaru, Van de Velde, Nietzsche a moderna kolem r. 1900), které nabídnou komplexní tematický přehled o vývoji nejvlivnější školy umění a designu 20. století. Spěchat nemusíte, výstavy končí až za 10 let v roce 2029… Po celém Německu je ovšem řada míst, kde se stavělo v duchu Bauhausu. Jejich prohlídku nabízí téma Grand Tour moderny, autem nebo třeba i na kole, ovšem v obou případech by si to vyžádalo řadu dní. Místa, kde jsou tyto objekty, najdete na webu www.grandtourmoderne.de.  V Berlíně mají vystaveno na 4900 předmětů spojených s Bauhausem (např. i slavnou sloní lampu či šachy). Mimochodem, Výmar i Desava se dnes chlubí Bauhausem, ale škola v těchto městech nuceně končila (1929, 1932). V Berlíně ji zrušil Hitler.

Weimar Kunstschule, Foto: T. Franzen

Weimar Kunstschule, Foto: T. Franzen

Nejvíc se o kampani dozvíte na webech www.bauhaus100.de nebo www.germany.travel, hodně informací můžete načerpat také na www.goethe.de/cesko/bauhaus. Některé stavby v duchu Bauhausu jsou i nedaleko českých hranic, například skleněná katedrála v Ambergu (dnes sklárna).

Berlin, Weisse Stadt, Foto: T. Franzen

Berlin, Weisse Stadt, Foto: T. Franzen

Rekordní nabídka

Německo patří k turisty nejvyhledávanější zemím Evropy a jeho návštěvnost stále stoupá. Za 25 let se zvýšila o 153 procent, v absolutním čísle o 53 milionů na 87,7 milionu! Německo láká jak 44 památkami UNESCO, tak kulturou, ve které je evropskou turistickou jedničkou. Funguje zde 500 divadel, koná se zde celá třetina operních představení světa a navštívit je možné 6700 muzeí. K tomu je třeba připočíst i řadu akcí – každoročně se koná kolem 200 Fashion Lifestyle eventů (např. Berlin Fashion Week).

Německo také přitahuje pozoruhodnou a mnohde velmi zachovalou a obnovovanou přírodou. Jedinečná je například Lužická jezerní krajina v Braniborsku, která kromě pěší, vodní a cykloturistiky (+bruslení) nabídne v létě také koupání a samozřejmě řadu pozoruhodných historických staveb (Sanssouci, Postupim) i kulturních zážitků (Muzeum Barberini, postupně do roku 2020 výstavy Picasso, van Gogh, Monet, Rembrandt).

Foto: S. Lehmann

Barbenini, Potsdam, Foto: S. Lehmann

Distribuce foto: 100 Jahre Bauhaus, Deutschland Tourismus