Naproti Národnímu technickému muzeu (NTM) na kraji Letenských sadů najdete nejstarší dochovaný podlahový kolotoč na světě. Celková rekonstrukce zchátralé památky si vyžádá miliony.
V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu koupilo od soukromého majitele Národní technické muzeum, které provedlo nejnutnější záchranné práce. Na příští rok naplánovalo NTM opravu stavební části, jenže ke zprovoznění kolotoče je potřeba zásadní renovace i koní a dalších objektů, na které a do nichž (autíčka) nasedají „cestující“. Proto ve spolupráci NTM, městské části Praha 7 dalších institucí vznikl plán, jak obnovit zbývající prvky a v brzké době uvést kolotoč opět do pohybu.
Kolotoč byl postaven v roce 1892 na Královských Vinohradech a až po dvou letech se přestěhoval na současné místo v Letenských sadech. S přesunem se změnil i pohon, lidský pohon pod podlahou nahradil stroj. Dalších 110 let sloužil Pražanům, přičemž není bez zajímavosti, že nikdy nebyl soukromým majitelům odebrán a znárodněn! Od nich získalo NTM kolotoč koupí v kritickém stavu. „Snad každý Pražan jezdil v dětství na kolotoči. Je malým zázrakem, že se na Letné takto unikátní kolotoč v původní podobě dochoval. Přál bych si, aby opět mohl sloužit všem obyvatelům Prahy jako vzpomínka na radostné dětství. Hodlám udělat vše pro to, aby se kolotoč v brzké době otevřel,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský. V provozu by měl být vždy o víkendu a o svátcích, na každodenní provoz je památka příliš vzácná a je ji třeba šetřit.
V roce 2015 plánuje Národní technické muzeum rekonstrukci stavebních částí kolotoče. Kvůli nedostatku financí však hrozí, že nebude opraven interiér kolotoče, a ten proto nebude moci být zprovozněn. Z podnětu starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského ve spolupráci s Národním technickým muzeem a za účasti dalších blízkých organizací vznikla iniciativa za brzké zprovoznění kolotoče na Letné. K této iniciativě se na tiskové konferenci, která se uskutečnila v pondělí 22. prosince 2014, přihlásili také zástupci hlavního města Prahy a Ministerstva zemědělství.
Zatím byly obnoveny dvě figury koní, Flora a Šemík. Flora byla v nejlepším stavu a zůstane exponátem muzea (nahradí ji replika). Na tiskové konferenci byla k vidění rekonstrukce koně, z něhož zůstala zachována v podstatě jen hlava a kopyta. Rekonstrukce každé figury, která má dřevěnou hlavu, ale jinak unikátní konstrukci vyplněnou slámou obalenou jutou a nakonec potaženou pravou koňskou kůží, vyjde podle aktuálního stavu na 150 000 až 170 000 korun. Na celé „stádo“ jsou třeba přibližně dva miliony korun.
Iniciativa za brzké zprovoznění kolotoče na Letné hledá sponzory pro jednotlivé koně, ale rekonstrukci může podpořit každý, komu záleží na osudu této památky prostřednictvím transparentního účtu: 1079304750207/0100.