Muzeum hlavního města Prahy: Všechny životy vily Tugendhat

Ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov Muzea hlavního města Prahy byla otevřena výstava s názvem „Vila Tugendhat 1928–2013“. 

Výstavu připravilo již v roce 2012 Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat Muzea města Brna jako putovní prezentaci přibližující historii vily od jejího vzniku přes náročnou obnovu až po úspěšnou současnost. Od roku 2012 měli možnost výstavu zhlédnout diváci ve více než 25 světových destinacích.

Prezentace vily Tugendhat je složena ze 14 ucelených tematických okruhů pojednávajících o historii vily v několika časových obdobích. Informační panely doplňují velkoformátové fotografie, které divákům přibližují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů designového nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je chromové opláštění sloupu v interiéru nebo průhled pásovým oknem do zahrady vily. Součástí výstavy je taktéž model objektu v měřítku 1:50.

Vilu Tugendhat navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi v letech 1929–1930 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tato stavba je dnes označována za nejvýznamnější Miesovo předválečné dílo a po citlivé rekonstrukci současně za jeho nejautentičtěji zachovanou stavbu v Evropě. Jde o unikátní umělecké dílo, co se týče konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění objektu do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. Architekt navrhl rovněž vnitřní vybavení domu – zvláště sedací nábytek dnes patří k designerským ikonám 20. století. Zcela výjimečné bylo na svou dobu technické zázemí vily – teplovzdušné vytápění a chlazení, elektrické spouštění oken, fotobuňka u vstupu.

Ideální je spojit návštěvu centra Norbertov s prohlídkou Müllerovy vily v Praze, která stejně jako brněnská vila Tugendhat přitahuje tisíce návštěvníků, a která vznikla rovněž v roce 1930 a spojuje ji s brněnským unikátem i leccos jiného. Centrum Norbertov je otevřeno v úterý, ve čtvrtek a o víkendech vždy 10 až 18 h.

Reportáž z návštěvy vily Tugendhat najdete na https://automotofin.cz/slavne-vily-1-tugendhat-nejobdivovanejsi-a-nejslavnejsi/