LYŽOVÁNÍ S VÝHODAMI NEBO ZDARMA: Jak si zlevnit Rakousko?

Lyžování v Alpách patří k nejlepším, ale je také docela drahé. Existují však nabídky, které ho dokáží zlevnit. Docela výrazně. Zejména pro rodiny s dětmi.

Kdy se dá lyžovat levněji? Před hlavní sezónou a po jejím skončení, děti do určitého věku zdarma leckde již od ledna, a po hlavní sezoně se roztrhne pytel s různými balíčky (Ladies‘ week, Sixty Plus, Den zdarma ke skipasu – 4=3). Existují i velikonoční nabídky. Bezplatné skipasy jsou ovšem často podmíněny ubytováním ve vybraných hotelech.

Lyžařskou informaci ale předběhneme motoristickými radami. Nepodceňujte kontrolu a výbavu automobilu, auto připravte určitě na hlubší mrazy v Alpách. Patří sem nejen koncentrovanější nemrznoucí směs do ostřikovače, plus rezervní kanystr na její doplnění, ale i arktická nafta, pokud máte diesel. Do kufru přidejte lopatku na odklízení sněhu, smetáček, samozřejmě i škrabku na okna (nejlépe s rukavicí a dlouhou rukojetí), rozmrazovací sprej na okna i zámky. Ten poslední nenechávejte v automobilu! Chybět nesmí ani sněhové řetězy.

Předvánoční a lednové dárky

V Hintertuxu (lyžařská oblast Zillertal 3000) se na ledovci lyžuje jako v jediném rakouském středisku celoročně. Po letním menším rozsahu upravovaných sjezdovek (cca 18 km) je nyní na podzim Hintertux již v plné permanenci. Kilometry tu polykají reprezentanti z řady zemí, takže zde lze vidět řadu sportovních hvězd.

Před hlavní sezonou se lyžuje již od října i na dalších čtyřech tyrolských ledovcích. Sezona začíná ve většině ostatních areálů na přelomu listopadu a prosince, a skipasy před hlavní sezonou, tedy ještě před prosincovými svátky, jsou o něco málo levnější, rozdíly jsou ale pro šestidenní skipas v řádu několika stokorun. Některé hotely však na tyto termíny nabízejí k vícedennímu pobytu skipas zdarma! Výhodně se dá lyžovat v lednu: například korutanský Bad Kleinkirchheim/St. Oswald od 5. do 30. 1. prodá 4-denní skipas za cenu třídenního, a v rámci Ski Wellness ve stejném termínu přidá ke skipasů podle počtu dní jeden až tři vstupy zdarma do Römerbadtherme.

Výhodné a akční skipasy

V řadě oblastí stačí koupit jeden skipas a pak střídat areály. Platí to jak na Korutany s východním Tyrolskem, jejichž s TOPSKIPasem je to univerzálním klíčem k 31 střediskům, tak na řadu dalších (Ski amadé, Alpin Ski Card, Zillertal Card či Snow Card Tirol). Zajímavé možnosti poskytuje skipas White5, který umožňuje 10 lyžařských dnů na pěti tyrolských ledovcích (Hintertuxer Gletscher, Pitztaler Gletscher, Winter- & Gletscherskigebiet Sölden, Stubaier Gletscher, Kaunertaler Gletscher). Dny lze vyčerpat kdykoliv od 1. října do 15. května, přičemž není třeba lyžovat 10 dní za sebou. Ledovce lze ale kombinovat i jinak, např. v údolí Pitztal si koupíte skipas, který kromě ledovce dává možnost poznat sjezdovky v areálech Rifflsee a Hochzeuger.

Bezplatné skipasy s podmínkou

Permanentky na lyžování můžete mimo hlavní sezonu dostat levněji, případně i zdarma. Korutanské Weissensee dá skipas zadarmo při volbě ubytování u jednoho z 20 partnerů akce v oblasti Weissensee (www.weissensee.com). Při akci Ski for free ve Weissbriachu hosté rezervující si minimálně jednu noc do tohoto střediska dostanou skipas zdarma, při sedmi nocích je to 5x skipas do Weissbriachu a 1x na Nassfeld (www.skifahren-gratis.at). Nassfeld Kids suprise (Hermagor – Nassfeld, Korutany) zve děti do 9,99 let zdarma (ubytování v pokoji rodičů, skipas) v termínech 6.-21.12.2019, 6.-18,1, a 14.3. – 13.4.2020). V závislosti na regionu jsou v Korutanech k dispozici programy „Ski surprise“, akce „Sněhová vločka“, děti za 1 euro/den lyžování, sněhulácká permanentka nebo „děti zdarma“.

Děti s rodiči za hubičku

Podmínkou je takřka vždy to, že alespoň jeden z rodičů si koupí vícedenní, zpravidla šestidenní, skipas. Pak dostávají potomci skipas zdarma, za euro, přičemž věková hranice je různá. Levný skipas „schneemannkarte“ pro děti až do osmi let (r. 2012) – 10 euro za den – po celou zimu nabízí středisko St. Anton am Arlberg.

Příkladem může být Sportberg Goldeck v Korutanech, kde děti do 14 let (!) lyžují od 7. ledna 2020 až do konce sezony zdarma, přičemž podmínkou je rezervace ubytování prostřednictví regionu Millstätter See a koupě skipasu pro rodiče. V Bad Kleinkirchheimu skipas pro děti do 12 let je v termínu od 4.1. do 6.3. 2020 za pouhé jedno euro, ovšem v kombinaci s koupí šestidenního skipasu pro dospělé. Podobnou „politiku“ má Radstadt: od 14.3. do konce sezony při nákupu 6denního skipasu pro jednoho z rodičů děti do 15 let získají skipas zdarma.

Výhodné pakety pro seniory

Senioři v některých areálech za skipas nezaplatí ani korunu (euro). Podmínkou je dosažení určitého věku, který se může podle areálů lišit, a ubytovat se v hotelu, který participuje na této akci. Příklad: Ski amadé, věk nad 60 let (nar. 1960 a dříve), termín do 24.12. 2019 a od 4.4. 2020. Sedmidenní pobyt v tříhvězdičkovém hotelu s polopenzí přijde od 462 euro (s šestidenním skipasem).

Ladies Week: nejen pro ženy

Další podobnou akcí je Ladieʾs Week, která většinou přes svůj název platí i pro muže. Princip je jednoduchý: při zaplacení týdenního pobytu v hotelu a koupi šestidenního skipasu partner dostane skipas zdarma. Tento akční týden je zpravidla i naplněn různými akcemi, konají se eventy, koncerty a party, firmy nabízejí skitesty nebo je k dispozici skigiding.

Příklady:

Ski amadé (21.-28.3.): čtyřhvězdičkový hotel, dvoulůžkový pokoj s polopenzí, od 1285 euro, Salzburger Sportwelt:, dvoulůžkový pokoj se snídaní, 7 nocí, dva šestidenní skipasy od 929 euro.

Existují i další „pakety“: Ski amadé nabízí Miniʾs Week, Learn2Ski za 3 dny, Rodinný bonus či Juniorweekend-Discount, případně Velikonoční rodinná akce.

Výčet nabídek všech rakouských středisek je tak bohatý, že by zahltil i internetovou kapacitu. Ukázky různých nabídek z několika středisek dávají inspiraci – pokud míříte do Rakouska a máte vybrané středisko nebo region, podívejte se na jejich webové stránky. Určitě tam najdete nějaké zvýhodnění, které pobyt zpříjemní a zlevní. Nabídky nemají jen známá a prestižní střediska jako Ski amadé, Nassfeld, Kitzbuhel, tyrolské ledovce, ale výhodné nabídky najdete i u menších rakouských středisek. Ty zejména pro rodiny s dětmi představují zajímavou alternativu. Levnější skipasy, přijatelnější ceny ubytování, menší ruch na sjezdovkách.

Užitečné odkazy: www.austria.info, www.korutany.com, www.badkleinkirchheim.at, www.skiamade.com, www.hintertux.at, www.zillertal.at, www.salzburgersportwelt.com, www.tirolergletscher.com, www.sportberg-goldeck.com, www.stantonarlberg.com

Zdroje foto: Ski amadé, Bergbahnen Soelden, Bad Kleinkirchheim/Johannes Puch, Škoda Auto