Lyžování a zimní wellness v Korutanech: Dva zážitky z jedné dovolené

V řadě rakouských lyžařských střediscích slyšíte češtinu snad častěji než ve Špindlerově Mlýně. Zejména v Korutanech. Češi totiž přicházejí na chuť kombinaci lyžování a wellness. K přesunu mezi korutanskými horskými středisky nám výtečně posloužilo SUV Hyundai ix35 2.0 CRDi 4×4.

Kombinace vody jako kapaliny a v podobě sněhu je neodolatelná.

Kombinace vody jako kapaliny a v podobě sněhu je neodolatelná.

Po celém dni na sjezdovkách si prohřát celé tělo, uvolnit se a v klidu relaxovat. Korutany nabízejí i díky svým přírodním podmínkám bohatý výběr v mnoha termálních lázních, přičemž v posledních letech přibyly „atrakce“ kombinující wellness se zážitkem z pozoruhodného a promyšleného umístění lázní, tedy možností kochat se současně přírodními scenériemi. Právě proto jsme pro reportáž o kombinaci obou skupenství, vody a sněhu, zvolili tuto spolkovou zemi Rakouska u italských hranic.

S Hyundai ix35 do Korutan

Do Korutan, které v době Karla IV. byly součástí českého království, je to ze středu Čech (Prahy) přibližně 550 kilometrů. Zvládnout se to dá za cca šest hodin. Polovina času padne na české území a bezdálniční úsek do Lince. Funguje sice již obchvat Freistadtu, ale další úsek na Linec se bude otevírat až na podzim 2015. Z Lince to zvládnete do Korutan za necelé tři hodiny při dodržování rychlostních limitů. Cestu usnadňují  tauernské tunely. V zimě doporučuji úspornější (finančně, ne časově) variantu jejich objíždění přes Obertauern, St. Michael a Katschberghohe jen za velmi pěkného počasí. Znamená to odbočit na Radstadt a po silnicích 99 a 86 přes Radstadt, Obertauern a Katschberg. Na dálnici se vrátíte zase v Rennwegu.

Hyundai ix35 nás pohodlně, spolehlivě a s rezervou v podobě pohonu 4x4 na zimní podmínky dovezlo pod korutanské sjezdovky. Zde konkrétně na Katschberg.

Hyundai ix35 nás pohodlně, spolehlivě a s rezervou v podobě pohonu 4×4 na zimní podmínky dovezlo pod korutanské sjezdovky. Zde konkrétně na Katschberg.

Tahle pasáž však za zimního počasí může být sjízdná jen pro čtyřkolky nebo se zimními řetězy. Nezapomeňte, že rakouská policie v otázce potřebného zimního vybavení nezná bratra. My jsme si s Hyundai ix35i tyhle starosti dělat nemuseli, navíc počasí nám na cestě přálo. V průběhu reportážního pobytu však i zasněžilo a v některých případech jsme byli moc rádi, že se můžeme spolehnout na automatické připojení zadní nápravy, případně zvolit i stálý pohon čtyř kol, který se však při rychlosti přes 30 km/h vypne a zase začne fungovat automatické rozdělování mezi nápravy. Podrobněji se modelu Hyundai ix35 2.0 CRDi 4×4  věnujeme v samostatném testu. Mimochodem, přes mnohá náročná stoupání a značnou část cesty po dálnici se turbodiesel spokojil s průměrem 6,9 l/100 km.

Lázeňská oáza č. 1: praktické zkušenosti

Číslem JEDNA mezi korutanskými lázeňskými oázami je již přes dva roky KärntenTherme v obci Warmbad-Villach. Lázně tu mají tradici již z dob Římanů. Původní  lázně zde přebudovali. Někteří místní s touto proměnou tradičních lázní na „akvapark“ nejsou až tak nadšeni, ale myslím, že projekt se opravdu vydařil. Architekti opticky přenesli přírodu národního parku Dobratsch do interiéru lázní – skleněné stěny otevírají dokořán pohled na horské panorama.

KärntenTherme kopírují siluetu blízkého pohoří Dobratsch.

KärntenTherme kopírují siluetu blízkého pohoří Dobratsch.

Nejdůležitějšími materiály použitými v interiérech jsou stříbřitý křemenec, přírodní kameny, dřevo a lasturový vápenec. Auto necháte na parkovišti přímo před lázněmi, přičemž hosté KärntenTherme mají cenu parkování zvýhodněnou: čtyři hodiny za euro, osm hodin za dvě eura. Vstupné je 20 euro za osobu na celý den. Dostanete pásek s čipem, kterým uzavřete/otevřete skřínku v šatně, platíte procedury a občerstvení. Šatny jsou společné i rozdělené na muže a ženy. Ve společných prostorách jsou kabinky na převlečení a není tedy problém, jak překonat šatnu s dětmi odlišného pohlaví než je rodič.

   

KärtnerTherme představuje zajímavou kombinaci „akvaparku“ a lázní. Nevydělává se zde na všem: jídla mají přijatelnou cenu a parkování pro návštěvníky je levné.

Wellness sektor se rozkládá ve dvou podlažích a nabízí kromě masáží a beauty procedur také sauny na terase a ledové bazénky. 40 miliónů litrů termální vody ohřáté na příjemných 29,9 stupňů proudí denně ze šesti pramenů v termální oblasti. Dva tobogany měří čas a rychlost, takže rodina může soutěžit, kdo projede rychleji. Divoká řeka je v provozu v pravidelných časech a jezdí se v ní na oranžových „pneumatikách“. Nechybí různé perličkové probublávání a podvodní masírující trysky. Mezi nejoblíbenější atrakce patří otevřený bazén, kde si lze v zimě opalovat obličej a pozorovat pohoří Dobratsch. Nechybí ani částečně oddělená oblast pro malé děti s vyšší teplotou vody (32-34 stupňů). Doporučujeme nevynechat návštěvu noční sauny za úplňku od 17 do 24 hodin.

Zadní trakt areálu KärnterTherme zdobí konstrukce dvou toboganů.

Zadní trakt areálu KärnterTherme zdobí konstrukce dvou toboganů.

Obavy není třeba mít ani z cen v restauraci: dětský řízek s přílohou 4,20, velký 5,20, pití od 60 centů za minerálku, navíc zde umí i kulinářské speciality. Jen je třeba nezapomenout na koupací plášť nebo velkou osušku. V restauraci je samozřejmě zřetelně chladněji než u bazénů a pokud vám bude zima, tak ani nejlepší jídlo chutnat nebude. Potřebnou výbavu (ručníky,osušky, koupací pláště atd.) si lze i vypůjčit, ale tahle služba není zdarma (ručník 3 eura, koupací plášť 5 eur). 

 

Co by kamenem dohodil, dělá KärnterTherme konkurenci klasický lázeňský areál Therme Warmbad Villach.

Přírodní jezírka

V bezprostředním sousedství „akvaparku“ je další termální komplex s hotelem – Therme Warmbad Villach, nabízející luxusní pokoje i lázeňské zázemí. Městská část Warmbad-Villach poskytuje ještě jednu zajímavou atrakci – Maibachl. Jsou to přírodní malá jezírka s neustálým přítokem termální vody, stejné jako je v lázních. Je v nich velice příjemné a dá se říci útulné koupání. Jezírka, schovaná v romantickém prostředí lesa, s hloubkou 1–1,20 metru se výtečně hodí pro skutečné uvolnění a odpočinek. Vychutnat krásy přírodního koupání lze kdykoliv, nejlépe však při jarním tání, nebo po hodně deštivých dnech. V těchto obdobích jsou jezírka zásobena vodou nejlépe, v suchých obdobích některá nemají dostatek vody. Vodu teplou 28 stupňů si tak užijete za každého počasí.

  

V Bad Kleinkirchheimu jsme nejprve obhlédli vozem obě zdejší lázeňské atrakce – Romer Bad pod sjezdovkou a Therme St. Kathrein. Vzdálenosti jsou ale malé, pěšky to zvládnete také.

Ze sjezdovky přímo do lázní

Návštěvníci rozlehlého lyžařského střediska Bad Kleinkirchheim/St. Oswald (z dálnice se odbočuje před městečkem Spittal) v pohoří Nockberge mohou v zimě rovnou ze sjezdovek přejít na odpočinkovou část své dovolené. V Bad Kleinkirchheimu se nabízejí hned dvě termální centra s mnoha možnostmi: V lázních Römerbad najdete 13 luxusních saun, které svým osvětlením, barvami a nezvyklým architektonickým řešením přinášejí novou dimenzi do saunování. A je tu ještě jeden zcela jedinečný aspekt: Na lehátkách můžete odpočívat a kochat se pohledem na sjezdovky, ležící přímo u komplexu lázní. Také ze sjezdovek můžete pozorovat dění v bazénu, například z údolního „vajíčka“, které bez nutnosti vystupování v mezistanici vás vyveze až na vrchol Kaiserberg (výškový rozdíl 1054 m). V dolní partii můžete při cestě vzhůru sledovat ty, kteří se již uklidili ze sjezdovek do otevřeného bazénu. Zpravidla jsou „napáskovaní“ u okraje, z něhož je výhled na sjezdovky.

  

Bad Kleinkirchheim je rozlehlý lyžařský areál, který nejprve proslavil sjezd zařazený do SP. Nyní je znám také díky římským lázním přímo u dojezdu sjezdovky.

Ideálním řešením pro rodiny a pro klidný odpočinek a uvolnění jsou zase nedaleké lázně Sankt Kathrein. Pohodu tu najdete v tichých zákoutích, můžete nechat své tělo odpočívat ve 30 a 34 stupňů teplé vodě vnitřního a venkovního bazénu, nebo zregenerovat své svaly na masážích, zatímco děti se vyřádí co hrdlo ráčí v dětské části lázní.

Majitelé skipasů (dva dny a více) mají navíc zážitek v lázních Romer Bad v ceně lyžování, takže vlastně každý, kdo sem přijede lyžovat, má možnost zkombinovat oba zážitky bez dalších výdajů. Musíte si ovšem vybrat: ve stejný den na sjezdovky i do lázní zdarma nemůžete.

Zážitky u jezera

Cestou do Bad Kleinkirscheimu snad všichni lyžaři projíždějí po odbočení z dálnice A10 před Spittalem přes město Millstat. Poměrně čerstvým obohacením nabídky wellness je Badehaus (1. korutanský lázeňský dům) na břehu jezera Millstätter See. Po jeho vybudování se koupací sezóna u jezera Millstätter See prodloužila na celý rok.

  

Tato nová oáza wellness byla postavena s ohledem na ekologii a udržitelný rozvoj. Leží přímo na břehu jezera a najdete tu samostatná oddělení saun, masáží a beauty procedur, stejně jako venkovní bazén „Infinity“ s 35 stupňů teplou vodou. Díky velkoryse prosklené stěně z odpočinkových prostor máte neopakovatelně krásný výhled na jezero a hory.

  

Hotel Koller v Seebodenu nezeje prázdnotou ani v zimě díky svému jezernímu vyhřívanému bazénu.

Není to však jediná možnost jak nechat tělo proteplit po dni plném lyžování. Na břehu jezera v městečku Seeboden se nachází hotel Koller, jenž má rovněž v areálu vyhřívanou jezerní koupel, poskytující kontrast letní lázně a okolní zasněžené krajiny. Kromě obvyklé nabídky různých masáží a beauty procedur tu najdete i ostrůvek, kde prohřejete tělo v atmosféře barevného světla, sauny a výhled na jezero si vychutnáte v odpočinkových prostorách.

   

V městečku Millstatt se můžete v létě a také v zimě koupat přímo v jezeře, a nemusíte patřit mezi otužilce.

Jezerní a hotelové wellness

Také v dalším korutanském lyžařském středisku Turracher See se můžete koupat s kulisou zimní krajiny. Ve vyhřívané části jezera u hotelu Hochschober si užijete 30 stupňů teplou jezerní vodu, ať je léto nebo zima. V údolí Gailtal u jezera Pressegger See leží zase rekreační „rodinná vesnička“, pro kterou jsou typické široké pásy rákosí, díky kterým jsou zvláštní výhledy ze saunového pontonu. Voda jezera se postará o příjemné ochlazení v zimě i v létě. Zámek Jezerní skála (Relais & Châteaux hotel Schloss Seefels) leží rovněž přímo u jezera, a díky tomu nabízí vlastní hotelovou jezerní lázeň, celoročně vyhřívanou na teplotu 28 stupňů. Sauna jezerního hotelu Enzian, ve kterém se mile a nenásilně prolíná atmosféra 30. let minulého s pohodlím nového století, leží zase přímo na hladině jezera Weissensee. Přírodním ochlazovacím bazénem je jezero Weissensee.

Pohodu a zklidnění po náročném dni na sjezdovkách lze zažít ve wellness mnoha hotelů. Například Brechlbad je tradiční sauna obložená limbovým dřevem s alpskými vůněmi, v nabídce jsou masáže kozlíkovým olejem nebo senné koupele. Kozlík (tady zvaný Speik) je už více než 2500 let vysoce ceněn v přírodní kosmetice. Rostlinám baldriánu se velice dobře daří v pohoří Nockberge a dodnes je tu ručně sbírán místními pastevci a sedláky. Jediná koupel ve vodě s kozlíkem, použití parfému nebo mastí s ním dokáže pomoci při mnoha nemocech. Je to malá květinka se skutečně velkými účinky, má především pozitivní vliv na centrální nervový a vegetativní systém.

Korutany: dobrá volba

Korutany si oblíbilo mnoho českých lyžařů jak kvůli rozlehlým a kvalitně upravovaným lyžařským areálům, tak díky jižnější poloze i větší pravděpodobnosti dobrého počasí. V neposlední řadě v poslední době zájem zvyšuje atraktivní nabídka wellness. Bazény a další služby nabízejí mnohé hotely v Alpách, ale s takovou přírodní scenérií jen výjimečně.

Hyundai ix35 byl spolehlivým, střídmým z hlediska spotřeby a současně i pohledným partnerem na cestě do Rakouska. A vůbec se tam necítil cizí, jeho kolegy z výrobní linky jsme tam denně počítali na desítky.