Kalendář Pirelli letos jako kniha

Hledání Julie, takový je leitmotiv 47. edice unikátního kalendáře Pirelli. Má podobu knihy o 132 stránkách, a tak se naskýtá i otázka, zda je to ještě kalendář…

Další atributy jedinečné a tradiční propagační akce firmy Pirelli, která začala již v roce 1964, zůstávají zachovány. Kniha/kalendář je neprodejná, dostávají ji různé osobnosti a důležití partneři firmy jako dárek. „Kalendář“ a jeho 58 barevných a černobílých fotografií doprovází 18minutový film, což je poprvé kdy jsou spojeny fotografie s filmem. V minulosti ovšem k některým kalendářům bylo natočeno DVD „Jak se fotil kalendář Pirelli“.

 

Novinkou je také autor: poprvé Ital. Paolo Roversi čerpal inspiraci ze snad nejpopulárnějšího Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Fotograf vystupuje i jako režisér a ve filmu zpovídá uchazečky o roli Julie. Kandidátky z řad hereček a modelek se ucházejí o roli Julie – nejdřív jsou představeny bez make-upu a kostýmů, a ve druhé fázi oblékají kostýmy, které přibližují jejich osobní pojetí shakespearovské Julie.

 

Julii tak ztvárnily britské a americké herečky Claire Foy, Mia Goth a Emma Watson, Indya Moore, Yara Shadidi a Kristen Stewart, čínská zpěvačka Chriss Lee, španělská zpěvačka Rosalia a francouzsko-italská umělkyně Stella Roversi.

Tradici kalendáře připomínají přední a zadní strana obálky, které jsou potištěné zlaceným písmem, přičemž zvýrazněna jsou data narození Julie, jejího prvního setkání s Romeem, jejich svatbu a smrt.

 

Ačkoliv se kalendář nedostane do volného prodeje, světoznámý výrobce pneumatik uvolňuje několik výtisků do aukce, jejichž výtěžek podporuje charitativní projekty. Česká veřejná aukce proběhne 19. prosince 2019, stejně jako v minulých letech na portálu iDnes.cz. Od roku 2002 se na aukcí podařilo vybrat přes čtyři miliony korun, přičemž vydražená částka putuje na konto Masarykova onkologického ústavu.

Foto: Pirelli, Tomáš Jungvirt