Kalendář Pirelli 2017: Rok má 40 měsíců

Slavný kalendář Pirelli vykročil v roce 2015 do druhé padesátky. Poslední dva ročníky (2016, 2017) se výrazně liší od čísel úvodních pěti dekád.

Krásné modelky a herečky, půvab a nahota, exotické nebo luxusní prostředí… To bývaly leitmotivy kalendářů Pirelli dlouhá desetiletí. Platilo to jak na jubilejní číslo k 50. výročí vzniku kalendáře, pro které byly využity nepublikované fotografie Helmuta Nelsona z roku 1985 (byly vybrány fotografie jiného týmu), tak následující edici na rok 2015, v níž Steven Meisel ke smyslnosti a oblečení z latexu přidal i notku humoru.

Loni se fotografka Annie Leibowitz podívala na ženy skrze jejich vliv na současný svět a rozhodla se ukázat vnitřní sílu a krásu ženské poloviny, a vybrala si osoby, které se prosadily ve svých oborech (mj. Yoko Ono, partnerku Johna Lennona, tenistku Serenu Williams, spisovatelku a herečku Amy Schumacher). Kalendář 2016 představoval výrazné vybočení, a odlišoval se od zaběhnuté tradice.

Letošní edice Pirelli na rok 2017, kterou připravil nejzkušenější fotografický partner Pirelli Peter Lindbergh (tvůrce kalendářů na rok 1996, 2002), jako by navázala na loňskou ideu. Lindbergh vybral 14 hereček (včetně  sedmdesátnic Helen Mirren a Charlotte Rampling), které doplnil ruskou politoložkou Anastazii Ignatovou, a rozhodl se je fotit v přirozeném prostředí, bez líčení a bez větší stylizace. Vyjádřil tím svůj dlouholetý protest proti vládnoucímu pojetí krásy, která je podle něho diktována komercí. „Ženy musejí utrácet, aby se k této stylizované dokonalosti přiblížily,“ miní Lindbergh. Kalendář vznikal v Los Angeles, New Yorku, Londýně, Berlíně a na pláži poblíž francouzského města Le Touquet. Není však bez zajímavosti, že edice 1996 a 2002 předchozí dva ročníky ‚1996, 2002).

Černobílý kalendář na rok 2017 má celkem 40 stran, tedy na každý měsíc nejméně tři stránky, a přestože se mezi vybranými osobnostmi ocitly známé herečky jako Nicole Kidman (49), Penelope Cruz (43), Kate Winslet (41), Julienne Moore (56), tak jejich fotky jsou dost daleko od jejich obvyklého půvabu. Lindbergh dal tentokrát přednost přirozenost, fotografie nestavěl na kráse a dokonalosti těla, ale na individualizaci a přirozenosti.

Fotografie jsou bezpochyby zajímavé a umělecky hodnotné, fotky žen jsou přirozené a působí emocemi a životní zkušeností, která z nich vyzařuje, nicméně celkový dojem z prolistování čtyřicítky stran kalendáře je, přiznejme si, poněkud ponurý. Uma Thurmanová v roláku s rozcuchanými vlasy. Nicole Kidmanová s vlasy do uzlu v civilní pozici, Helen Mirrenová s dekou přes ramena a fotkou představující její vrásčitou tvář. Hned třikrát za sebou. Silné, ale neveselé.

České zastoupení společnosti Pirelli i letos tradičně věnovalo jeden výtisk jinak neprodejného kalendáře do charitativní dražby, pro kterou bylo zvoleno pondělí 12. prosince 2016 na serveru iDnes.cz. Výtěžek získá opět Masarykovu onkologickému ústavu v Brně, který získal výnosy i minulých dražeb. Pirelli tak věnovalo na charitu díky výnosům z dražby kalendáře již přes 3 300 000 Kč. Letos je plánován nákup několika přístrojů v ceně 360 000 Kč.