Hlavní exponát – mostecká věž

O Praze se mluví jako o „stověžaté“. Část z jejích věží je již několik let ve správě Muzea hlavního města Prahy, které z nich postupně dělá „exponáty“. Po Petřínské rozhledně touto proměnou prošla i Staroměstská mostecká věž.

Také tato nově zřízená expozice plně respektuje „hlavní exponát“ – vlastní věž i vyhlídkový ochoz, který nabízí patrně jeden z nejkrásnějších výhledů na centrum Prahy, Karlův most a Pražský hrad.

Stavba věže byla zahájena společně se založením mostu v roce 1357, dokončena byla patrně v 90. letech 14. století. Význam věže byl v první řadě fortifikační, průjezd brány byl uzavírán posuvnou mříží. Věž se svojí výzdobou měla symbolizovat triumf vlády Karla IV. v rámci trasy královského korunovačního průvodu a také na ní byly uplatněny středověké výrazové prostředky a výtvarné principy. V rozvrhu celé stavby a zejména jejího východního průčelí lze tušit promyšlený výtvarný, symbolický, náboženský i geometrický záměr. Poslední patro (ochoz) ohromí nejen úžasným výhledem, ale rovněž trámovou konstrukcí nesoucí střechu. Před předky tam musí smeknout nejen každý architekt a stavař.

 

Foto © Ondřej Polák, Jan Vrabec

„Když padl návrh zřídit stálou expozici v prostorách Staroměstské mostecké věže, uvědomil jsem si, že tato, dle mnohých názorů (a já se s nimi plně ztotožňuji), jedna z nejkrásnějších gotických věží v Evropě, stála tak trochu ve stínu Karlova mostu. Proto patří velké poděkování Muzeu hl. m. Prahy, které tento projekt, společně s panem architektem Vávrou, dovedlo do úspěšného konce, resp. začátku. A musím podotknout, že velkolepé oslavy 700 let narození Karla IV., jsou opravdu na místě. Staroměstská mostecká věž je dalším důkazem obrovského odkazu, který nám zanechal.“ uvádí radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

Co bylo na dně?

Jeden z autorů expozice nazvané Mysterium věže, ing. arch Ondřej Ševců připomněl na tiskové konferenci k otevření výstavy, že věž stojí vlastně na nultém pilíři Karlova mostu, je tedy na rozdíl od věže na druhém konci, která je již na břehu, integrální součástí mostu.  V rámci expozice se návštěvník dozví detailní informace o výzdobě průčelí, o původní obranné funkci (pomocí unikátního modelu spouštěcí mříže, se kterým lze manipulovat a mohou ho ovládat i děti), ale i o dosud nepoznaných a možná nepoznatelných významech umělecké výzdoby – proto Mystérium věže. Tyto detaily výzdoby z ulice většina přehlédne – proto ve druhém patře věže jsou k vidění detaily vytvoření pomocí 3D techniky. Návštěvníci tam budou mít možnost „tipovat“ tajemství sedmi maskaronů.

Ve sklepení nahlédne návštěvník do tajů vltavského dna – díky prezentaci předmětů vylovených ze dna Vltavy. Ze dna kromě desítek mincí, mobilů a fotoaparátů byly vyloveny také hodinky Rossija. Prý funkční… Na své si přijdou i děti, pro které je v podzemí věže připraven animovaný film o legendách Karlova mostu.

Muzeum hlavního města Prahy otevřelo tuto další externí stálou expozici (mimo hlavní budovu Na Poříčí) veřejnosti 2. dubna 2016. Jejím zpřístupněním ve Staroměstské mostecké věži se pomyslně otevírá sled výstav a akcí, připravených k oslavě výroční 700 let narození Karla IV.

Další expozice mimo hlavní budovu jsou Müllerova vila, Rothmayerova vila, Podskalská celnice na Výtoni (rekonstrukce do 7. 6. 2016), zámecký areál Ctěnice a také pražské věže (Petřínská rozhledna + Zrcadlové bludiště na Petříně, Prašná brána, Malostranská mostecká věž, Svatomikulášská městská zvonice, Novomlýnská vodárenská věž a samozřejmě i již zmíněná Staroměstská mostecká věž.

Unikátní soubor pražské kameniny ze sbírek muzea můžete nyní shlédnout až do konce října 2016 v Trojském zámečku. Podrobnosti o všech expozicích a akcích a aktuality najdete na www.muzeumprahy.cz