Dolní Morava: komplexní nabídka

Skiareál Dolní Morava se řadí mezi nejmodernější skiresorty nejen na Moravě, ale celé České republice. K jeho výhodám patří komplexní nabídka, vedle sjezdovek a běžkařských tratí tu najdete další atrakce na sněhu i mimo něj.

Základem jsou však samozřejmě sjezdovky. Zdejší sjezdové tratě uspokojí lyžaře s různými zkušenostmi, kteří budou spokojeni také s profesionální úpravou tratí rolbami Pisten Bully i velkou jistotou sněhu, kterou zaručuje i nejmodernější zasněžování děly TechnoAlpin. Celkem je k dispozici sedm sjezdovek o délce devět a půl kilometru, přičemž jejich šířka je od 50 do 80 metrů. Nejpřitažlivější je sjezdovka U Slona, s délkou 1200 m a šířkou 80 m. Započítána je i spojovací lyžařská (2500 m), která se po skončení lyžování mění ve vyhledávanou sáňkařskou dráhu.

Sezona odstartuje velkolepým zahájením 16. prosince, kdy bude skipas za jednotnou cenu 100 Kč a o zábavu se postarají čtyři koncerty. O týden dřív je na programu Běh do oblak po stezce. Během sezony je naplánována řada dalších akcí pro děti i dospělé (např. Mamutíkův lyžařský závod pro nejmenší, Český pohár ve skicrossu a několikrát i Večerní výšlap na sněžnicích, Salomon Family Cup či testování lyží.

V okolí areálu a nedalekého Kralického Sněžníku (1212 m n. m.) spolu s napojením na Jesenickou lyžařskou magistrálu je k dispozici až 50 km upravovaných stop. Nástupním a výstupním místem je chata Slaměnka.

Zázemí pro děti

Již od prosince je připraven Baby ski park pro závodníky do čtyř let a Dětský ski park Amálka. Na děti tu čeká speciální program včetně hlídání. Celý prostor dětského parku je ohraničen. Pro nejmenší je k dispozici lyžařský kolotoč, dále pohyblivý pás o délce 75 m a také lanový vlek. Najdete tu i mnoho výukových, herních a zábavních pomůcek pro výuku lyžování i zábavu.

Lyžařská škola tu však není jen pro nižší věkové skupiny. Vydat se na sjezdovku mohou i dospělí a úplní začátečníci. V lyžařské škole si zvolí výuku na úrovni svých znalostí/neznalostí, a během pár lekcí se s lyžemi spřátelí.

Sjezdovky lemují příjemná odpočívadla, umožňující slunění, výhledy a pozorování těch neúnavných. Pokročilejší lyžaři mohou vyzkoušet Crossovou trať, Snowpark plný skoků a překážek všech obtížností, Funline trať s klopenkami a zatáčkami zakončenou myší dírou. Na své si přijdou i běžkaři na mnoha běžkařských trasách a ve Skialpovém centru si můžete vyzkoušet speciální vybavení, zjistit více o skitouringu nebo se můžete vydat na ranní či večerní túru na chatu Slaměnku.

Adrenalinová zábava

Odpočinek od lyží může mít klidnou i adrenalinovou podobu. Tu zajišťuje jedna z nejdelších a na profil nejzajímavějších bobových drah v ČR. Možnost večerního sáňkování budete chtít od lyží odpočinout, můžete se svézt na adrenalinové Bobové dráze nebo se pobavit při večerním sáňkování. Osvětlená sáňkařská dráha má na dva a půl kilometru a povolená je pouze jízda na sáňkách s brzdou. Cyklisté pak nemusí zapomenout na svůj sport ani v zimě. Poznat můžete i to, jaké je to svézt se rolbou. Pasažéry se mohou na hodinu stát malí i velcí příznivci techniky.

Zapomenout však musíte na letní atrakce, jako jsou Adrenalin park s obří houpačkou či dětské lokality Mamutíkův vodní svět, Lesní zážitkový park nebo Pískový svět.

Stezka celoročně

Ani v zimní sezóně nepřijdete o úchvatný výhled ze Stezky v oblacích, která se nachází ve výšce 1116 m a sama bod rozhledu zvyšuje o dalších 55 m.  Upírat si jej nemusí ani lyžaři, budou jim zapůjčeny návleky na přeskáče a lyže skončí v úschovně. Ovšem dvakrát procházka po 710 m dlouhé „lávce“ v lyžácích není zrovna lákavá představa, možná by tu mohly zařídit úschovnu i bot a půjčovnu bot jako je tomu na stezce na Lipně.  I zde se dočkáte adrenalinu, nahoře je například síť zvaná „kapka“ – pod vámi je 50 metrů hluboké prázdno, sjet se dá dolů téměř stometrovým toboganem (cena za jízdu 50 Kč). Stezka je přitažlivá, a tudíž není levná. V zimě je lanovka v ceně skipasu, takže se platí jen vstup na vyhlídku – dospělý 200 Kč, dítě 120 Kč, rodinné vstupné (2+3) 500 Kč. Otevřeno je v zimě od 10 do 16.30 h.

Motorizované návštěvníky potěší zvětšení kapacity parkoviště – nové parkovací plochy pro 300 aut jsou vzdáleny jen 100 m od nástupní stanice lanovky. K dispozici je samozřejmě i bezplatný skibus, který pendluje mezi lanovkami U Slona, Sněžník a parkovištěm. Veškeré vybavení si navíce ve Skiareálu Dolní Morava můžete jednoduše půjčit nebo nechat servisovat to své.

Dostatečná je nabídka i gastronomie a rychlého občerstvení. I v nadmořské výšce přes jedenáct set metrů nad mořem v horské chatě Slaměnka můžete doplnit energii tradičními pochoutkami z místních surovin, v baru Apres Ski ochutnáte mezi lyžaři oblíbené bombardino. Připravte se však na horské ceny, podle zkušeností z minulých zim počítejte s tím, že i za hlavní jídla (např. halušky, pizzu) zaplatíte něco přes sto korun.

Další informace a podrobnosti k sezoně najdete na www.dolnimorava.cz.