AUTOSHOW PRAHA: Magnetem Scala a Kamiq

Na Autoshow Praha v pražských Letňanech jsou k vidění vozy 32 značek, včetně superportů. Hlavní pozornost však na sebe strhávají novinky Škody Auto.

Jen krátce po světové premiéře je v Letňanech na stánku NH Car k vidění Škoda Kamiq, jejíž prodej na českém trhu je plánován na září. „Před prázdninami sdělíme i cenu,“ avizoval na tiskové konferenci Petr Janeba z marketingu Škoda Auto. Kamiq si je možné prohlédnout jen zvenčí, za to další novinka Škoda Scala (nástupce Rapidu, cena od 369 000 Kč) dveře zamčeny nemá. Za pár dní ale Scala obsadí i showroomy dealerů – prodávat se začne 24. dubna. Podle Petra Janeby má automobilka již na 4000 závazných objednávek a letos předpokládá prodej 10 000 ks.

Rekordmani ze světa

Nejprodávanější automobil světa můžete spatřit na stánku značky Toyota. Model Corolla se nyní představuje již ve 12. generaci – v těch minulých se prodalo na 46 milionů vozů! V Letňanech je nová Corolla k vidění ve třech karosářských verzích a také jako hybrid. Na český trh se vrací také po 15 letech limuzína Camry. Prémiová automobilka Lexus, představuje dva nové modely UX (SUV) a ES (poprvé v prodeji v Evropě, dosud jen USA a Asie).

Rekordmana mají také na stánku firmy Unitesta. Pick-up Ford F-150 je desetiletí nejprodávanějším automobilem na americkém trhu, a mezi pick-upy vévodí na v USA již sedmdesát let. Ročně se prodá přes milion těchto vozidel! Současný model díky rozsáhlému použití hliníku má hmotnost jen 2100 kg, což je cca o 400 kg méně než konkurenti.

Exkluzivní modely

Cestu do Letňan by měli najít příznivci značky Lotus, protože jich tady najdou celou řadu, včetně Lotusu Exige Cup 430, což je nejdražší model. Bez DPH přijde na 114 000 euro, což znamená s DPH téměř 3,6 milionu korun. Z nuly na 100 km/h zrychlí tento Lotus za 3,3 s. Pozoruhodných sportovních vozidel je zde k vidění mnohem víc.

Doprovodný program

V Letňanech není nutné se jen pasivně dívat. Na venkovní ploše jsou nabízeny testovací jízdy, proběhnou zde ve vybraných časech kaskadérská a driftovací show, nechybí ani simulátor formule 1. Pro děti je připraveno dopravní hřiště, lze tu načerpat informace o bezpečnosti silničního provozu.

Po zahájení v pátek (10-19 h) je letňanská Autoshow přístupná v sobotu i v neděli (13.-14. 4. 2019) vždy od 10 h, v sobotu do 19 h, v neděli se zavírá v 17 h.