Auto roku 2019 v České republice: Bitvu vyhrál Ford Focus

Čtyřikrát byl Ford Focus nominován do ankety Auto roku v ČR, a pokaždé vyhrál. Letos zvítězil před Peugeotem 508 a BMW X5.

Každá generace oblíbeného Fordu Focus v České republice tedy vstoupila na trh s prestižním titulem Auto roku v ČR. Anketu vyhlašuje Svaz dovozců automobilů ve spolupráci s Klubem motoristických novinářů a Klubem motoristických publicistů.

Z celkem 22 nominovaných vozů porotci (35) prostým hlasováním vybrali pět finalistů (abecedně BMW X5, Ford Focus, Kia Ceed, Peugeot 508 a Subaru XV). Ve finále vítězný Ford Focus získal celkem 1162 bodů. Peugeot 508 dostal 1059 bodů, BMW X5 pak 1038 bodů. Na dalších místech skončily Kia Ceed (954 b.) a Subaru XV (887 b.).

Na druhém místě se umístil Peugeot 508

Ford Focus zvítězil již v letech 1999, 2006 a 2012. Vždy zaujal tradičně skvělými jízdními vlastnostmi, nyní i množstvím progresivních technologií a také velmi prostorným interiérem i zavazadlovým prostorem (kombi 635 l). Důvody vítězství nového Fordu Focus zhodnotil stručně i předseda poroty Tom Hyan: „Focus má vynikající a vyvážené jízdní vlastnosti už od první generace – ta poslední, čtvrtá, se také vrací k elegantnímu designu, který vůz sice opticky zmenšuje, ale díky velmi dobrému využití obestavěného prostoru nabízí i nebývale prostorný interiér. Oceňuji také nové zážehové motory, zejména 1.5 EcoBoost s deaktivací jednoho válce, pokud není potřeba plný a velmi vysoký výkon.“

Třetí místo patří modelu BMX X5

Třetí místo patří modelu BMX X5

V hlasování veřejnosti získaly ve čtyřech vypsaných kategoriích primát Volkswagen Touareg, Mazda 6, která vyhrála i samostatné hlasování o Cenu Seznamu.cz, dále Volvo XC40 a Kia Ceed Ekoautem roku se stal Jaguar I-pace a cena za technologickou novinku patří Subaru za systém Eyesight.

Pokud někdo postrádá mezi oceněnými automobily vůz značky Škoda, tak v letošním výběru domácí automobilka nebyla zastoupena. V uplynulém roce neuvedla na trh nový vůz, který by splnil kritéria ankety. Škoda Scala byla totiž představena, ale nikoliv prodávána.