ALCAR BOHEMIA: Novinky pro třetí desetiletí

Společnost ALCAR BOHEMIA na českém trhu za dvě desetiletí svého působení „naučila“ motoristy na litá kola. Dobře – loni jí stoup prodej téměř ve všech produktových řadách.

Podařilo se to, i když ve druhé polovině roku byl na českém trhu patrný nedostatek nových automobilů. Konkrétně od února 2018 do ledna 2019 dodala společnost ALCAR BOHEMIA na trh o 8 % litých kol více než v roce předešlém. Prodej ocelových kol vzrostl o 4 %, prodej pneumatik, na který je navázaný prodej kompletů o 46 %, ozdobných krytů na ocelová kola prodal ALCAR v ČR o 52 % více a v segmentu senzorů TPMS narostl o 17 %.

Nové designy: AEZ a DOTZ

Prémiové značky AEZ a DOTZ připravily pro letošní jarní sezónu designové novinky. AEZ svou novinkou Panama zamířil do segmentu prémiových SUV, zatímco DOTZ uzpůsobil design Misano pro širokou paletu moderních automobilů napříč třídami.

V nové, extrémně odolné kolo AEZ Panama bylo speciálně navržené a optimalizované pro prémiové vozy SUV. Název odkazuje na nejdelší soustavu silnic na světě (48 000 km), Panamericana, klade extrémní nároky na člověka i materiál. AEZ nabízí v designu Panama motoristům vysokou nosnost až 1 026 kg a řadu možností v podobě čtrnácti dostupných rozměrů, které zahrnují i kola v originálním rozměrunapř. Pro modely BMW X5 a X6.  V rozměrech od 19 do 21 palců je Panama schválena pro další automobily v prémiovém segmentu SUV, například pro Porsche Cayenne a Macan, Mercedes GLE, BMW X3, a to opět v originálních rozměrech. Nechybí ani aplikace pro Audi Q7 a svůj vůz mohou designem Panama ozdobit také majitelé vozů VW Touareg nebo Range Rover Discovery a Evoque.

Panama je dostupná ve verzi „high gloss“ s lakováním s titanovým leskem, které kolu dodává odolný vzhled a variantě „dark“ s kombinací leštěné čelní plochy a černého laku, která zdůrazní sportovní eleganci SUV.

 

Design kola Misano v rozměrech od 17 do 20 palců je naopak pro širokou skupinu vozů s pětiděrovým uchycením, jakými jsou například Kia Ceed, Renault Megane, Hyundai i30, Škoda Octavia, VW Golf, Mercedes B třídy, Audi A4 a mnoho dalších. Misano je odvozeno od nového tuningového projektu značky DOTZ, pro který německý výrobce kol vyvinul speciální design litého kola se zapuštěným středem a otevřenými paprsky. Finální design kola pro sériové vozy, který splňuje všechny homologační požadavky, má optimalizovaný tvar paprsků a je motoristům k dispozici ve dvou barevných variantách. Verze “grey” je opatřená šedým metalickým lakem, zatímco verze “dark” kombinuje šedý metalický lak s leštěnou čelní plochou. Jedinečné, úzké dvojice zakřivených paprsků na první pohled odlišují design Misano od ostatních.

 

Již nyní si může každý prohlédnout novinky v 3D konfigurátoru kol na www.alcar.cz, který je zobrazí přímo na konkrétním modelu automobilu. Kromě novinek 3D konfigurátor zobrazuje kompletní nabídku litých kol z produkce ALCAR, která mají potřebnou homologaci pro provoz na veřejných komunikacích v ČR.

Novinky i stálice

Z aktuálního sortimentu 71 designů litých kol ALCAR pro letošní jaro vybral sedmičku atraktivních designů a pod názvem BLACK & SILVER ji doporučuje motoristům, kteří hledají na svůj vůz špičková designová kola za dostupnou cenu. Nabídka vzrostla i pro přestavby a obytné vozy – loňské novinky DEZENT Van a Van dark, které jsou určené speciálně pro lehká užitková vozidla a dodávky, obdržely v únoru 2019 schválení Ministerstva dopravy ČR k širšímu použití i na přestavbách užitkových vozidel.

Zvyšuje se zájem o dodávky kompletních kol od ALCAR BOHEMIA, kterou využívají ve stále větší míře především značkoví car dealeři, kteří tak šetří vlastní skladovací prostory i čas nutný k montáži kompletů. Ideální volbou jsou pro ně kola v originálních rozměrech se schválením ECE, u kterých se nepoužívají středící kroužky a ve většině případů lze použít také originální šrouby či matice i středové krytky s logem výrobce vozidla. Komplety si mohou dealeři u ALCARu objednat včetně senzorů TPMS. Ty dodává ALCAR BOHEMIA od nejvýznamnějších světových výrobců včetně světového lídra ve výrobě OE senzorů firmy Schrader. Také díky nejnovější generaci naprogramovaných senzorů „ALCAR by Schrader“ umí ALCAR vybavit senzory téměř 100 % vozidel jezdících po našich silnicích.

Napodobí ČOI slovenskou inspekci?

Všechna litá, ocelová i hybridní kola z produkce ALCARu, jsou i nadále vždy na čelní straně označena značkou „KBA“ nebo E v kroužku s číslem schválení. Samozřejmostí je, v případě potřeby zápisu nového rozměru kol a pneumatik do velkého technického průkazu vozidla, vystavení Typového listu, který jediný tento zápis snadno umožňuje. ALCAR také poskytuje na celý sortiment litých kol značek AEZ, DOTZ, DEZENT a ENZO tříletou záruku. Vyskytují se ovšem i padělky nebo podvodné užívání typových listů, a tento podvod na motoristovi se může projevit po nehodě, kdy pojišťovny v přípdě používání neschválených typů kol mohou odmítnout nebo krátit plnění. Obezřetnost je třeba mít zejména u internetových obchodů. Slovenská obchodní inspekce (SOI) na konci ledna 2019 upozornila na internetový obchod, který na Slovensku prodává neschválená litá kola a prodejem kol bez typového schválení tak porušuje slovenské zákony. Pro bezpečnost silničního provozu by jistě bylo přínosem, kdyby si české kontrolní orgány vzali na Slovensku inspiraci a začaly i v naší zemi prodej neschválených litých kol řešit.