Dvě objížďky slovinské dálnice 2017: vyhněte se i kolonám na hranici!

Většina turistů mířící přes Vídeň a Graz na Záhřeb považuje koupi slovinské dálniční známky za zbytečný výdaj a hledá vhodnou objížďku.

Slovinská dálniční známka stále představuje vskutku nemilé až zbytečné zdražení jižní dovolené. Nejlevnější (15 eur, téměř dvakrát tolik než rakouská desetidenní vignette) je třeba při týdenním pobytu v Chorvatsku koupit hned dvakrát, případně měsíční známku, což vyjde nastejno. Třicet eur, tedy přibližně 800 korun za pár desítek dálničních kilometrů, zejména pokud jedete trasou přes Maribor. Není divu, že na známé trase přes Mureck/Trate, Lenart a Ptuj se můžete dobře orientovat i podle českých vozů před sebou a v protisměru.

Slovinská dálniční známka se navíc kupuje také v závislosti výšky auta nad jeho přední nápravou – do 1,3 metru (běžná osobní auta) zaplatíte zmíněných 15 eur, ale za větší SUVMPV, dodávku či obytný vůz zaplatíte při týdenní dovolené v Chorvatsku 2×30, tedy 60 eur!

Letošní itinerář doplníme dvěma dalšími informacemi. První dává alternativu k  tradiční objížďce, druhá se týká zajímavostí na trase. Při objížďce přes Varaždin ušetříte za dálnici a její další výhoda spočívá v tom, že se vyhnete hraničnímu přechodu Gruškovje/Macelj na trase Maribor – Záhřeb.

Letos se však jeví důležitější než najít levnější trasu objevit hraniční přechod, kde se neprojeví tak razantně zpřísněné kontrolní předpisy na hranicích Schengenu. Už v polovině června se na přechodu Gruškovje/Macelj tvořily kolony i v noci, jedna sobotní kolona se táhla na jih dokonce již od Ptuje!

Mureck – Ptuj

Na objížďku je dobré se teoreticky připravit.

  1. Z rakouské dálnice A1 uhněte na sjezdu 226 na Gersdorf, ze kterého pokračujte přes obec Lichendorf až do Murecku, kde překonáte po úzkém mostu hranici do Slovinska (Trate). Na téčku za mostem zahnete vpravo (značení Zagreb, Maribor, Šentilj, dole na sloupku i Lenart). Silnice 433 po několika desítkách metrů vede mírně vlevo do kopce. Po dvou kilometrech na křižovatce jeďte rovně na Lenart a dál se důsledně držte značení Lenart. Celkem je to z Tarte 19 km.
  2. Na silnici 433 projedete vesnicemi Ledinek a Zgornji Žerjavci, do Lenartu přijedete mezi moderními domy ulicí Partyzánskou. Na jejím konci signalizován jen Maribor vpravo, tam uhněte.
  3. Po cca sto metrech světelná křižovatka, uhněte vlevo na Zagreb, Ptuj. Tam je to opět cca 19 km.
  4. Vpravo si všimněte tří zdejších památek. Kostel sv. Lenarta (stojí za prohlídku), za ním stará škola a hned vedle rodný domek slovinského spisovatele Ožbolta Ilauniče.
  5. Pokračujete po silnici č. 229, podjedete dálnici a přes vesnice Gočova, Biš, Trnovska vas, Gomilci a Dolič dojedete do Ptuje.
  6. Na první křižovatce v Ptuji se dejte vlevo na tzv. Dornavskou cestu. Následuje několik kruhových objezdů– první opusťte druhým výjezdem, druhý prvním sjezdem směrem k obchodní zóně. Třetí a čtvrtý kruháč opusťte druhým výjezdem a poslední pátý kruhový objezd pak prvním sjezdem na Záhřeb.
  7. Z posledního kruháče již uvidíte moderní Ptujský most, za nímž sjedete na konec dálnice A4, který se ale po stovce metrů zúží na dvouproudou silnici. Nájezd je značen zeleně (dálničně) na Záhřeb, ovšem bát se tam najet nemusíte, dálnice A4 směrem na Záhřeb má značený konec již několik set metrů před nadjezdem, po kterém přijíždíte. Najedete ještě na čtyřproudou dálnici, ale po stovce metrů uvidíte snížení rychlosti na 50 km/h a brzy následuje zúžení na dvouproudou silnici. Dodržujte rychlost! Letos se staví druhý pruh dálnice od Ptuje, takže najíždíte vlastně na již hotovou polovinu dálnice s obousměrným provozem. Mýto se nevybírá, ale pojedete cca 10 km padesátkou. To ovšem v lepším případě, můžete hned u Ptuje skončit v koloně.

Z Rakouska na chorvatský Varaždin

Slovinská známka bere peníze, přechod Gruškovje/Macelj zase čas. Nabízí se však další verze, případně varianta klasické objížďky.

Podíváte-li je na mapu, pak dálnice A2 (z Grazu na hranici A9) uhýbá na západ a trasu prodlužuje. Z dálnice A2 z Vídně na Graz můžete sjet na Fürstenfeld (č. 138), ale musíte pokračovat nejprve paralelně s dálnicí na Gleisdorf a pak uhnout na silnici č. 66 na Feldbach, Bad Gleichenberg a hraniční Bad Radkersburg (č. 69), kde přejedete do Slovinska (Gor. Radgona). Pokračujete dál na Ljutomer (č. 236) a Ormož, kde přejedete do Chorvatska a zamíříte po silnici č. 2 na Varaždin. Z toho můžete jet po dálnici nebo paralelní silnici E 65/71 na Záhřeb.

Výhodou jsou méně zatížené přechody a také k Záhřebu přijedete na nejzatíženější mýtnici Lučko z méně frekventovaného směru. Navíc se nabízí možnost v případě „štau“ sjet o sjezd dřív a na Karlovac jet po staré silnici a vyhnout se zablokované mýtnici. Délka této trasy je srovnatelná s dálniční trasu Graz, Maribor, Macelj, Záhřeb (211 km, alternativa 205 km!). Důvodem je značný oblouk, který dělá dálnice A2 na Graz – podívejte se na mapu!

Je ovšem zřetelně pomalejší (cca 2:30 – 3:30), ale zase máte takřka jistotu, že přes hraniční přechody projedete rychleji. Slovinsko-chorvatská hranice GruškovjeMacelj vám může vzít i hodiny, a pokud bude EU trvat na pečlivých hraničních kontrolách, tak to mohou být v sezoně fronty na půl dne.

Na trasu na Varaždin se můžete dostat i variantou klasické objížďky. Z Ptuje místo na Macelj pojedete na Ormož a dál stejně jako u výše uvedené verze. Touto trasou najedete ovšem zřetelně víc kilometrů – cca 240 km a plánovače tras hovoří o době jízdy téměř 4:30. Může to být alternativa, pokud se na poslední chvíli dozvíte, že Macelj je takřka neprůjezdný… .

Stejně jako u obvyklé objížďky u této varianty ztratíte čas a najedete o něco více kilometrů. Pokud uhnete už v Rakousku na Varaždin, tak celkový počet kilometrů bude menší a časový rozdíl nebude zásadní.

Pokud zvolíte trasu přes Ptuj, nahlédněte na samostatný článek městečku, které v době Římanů mělo pětinásobek současného počtu obyvatel a patří k nejstarším ve Slovinsku. Kromě historie Ptuj láká termálními lázněmi, moderním aquaparkem a také vinnými sklepy a sklípky.

https://automotofin.cz/ptuj-perla-mezi-slovinskymi-mestecky/