Slavný kalendář Pirelli 2016 může leckoho letos šokovat. Půvabné modelky nahradila fotografka Annie Leibovitzová „nejinspirativnějšími ženskými osobnostmi současnosti“.
Jedna z nejoslavovanějších amerických portrétistek si vyžádala od vydavatelů 43. edice kalendáře naprosto volnou ruku a využila ji vskutku stoprocentně. „Pro rok 2016 jsme vytvořili něco úplně jiného. Je to vybočení,“ prohlásila Annie Leibovitzová a naznačila, jak se nápad na odchýlení ze zavedeného konceptu kalendáře zrodil. „Začala jsem uvažovat o rolích, které ženy hrají, o ženách, které něčeho dosáhly. A chtěla jsem udělat sérii klasických portrétů. Měla jsem za to, že na fotkách ženy musejí vypadat silně, mocně, ale též přirozeně – přesně takové, jaké jsou, bez přetvářky.“
Autorkou kalendáře Pirelli byla již v roce 2000, kdy fotila první akty ve své kariéře. „Kalendář roku 2000 byl zkouškou focení aktů. Byl to jen koncept,“ říká Leibovitzová. Kalendář Pirelli 2016 představuje 13 žen, které dosáhly výjimečných kariérních úspěchů, ať už na poli umění, sportu nebo sociálních věd. Jsou to: herečka Yao Chenová, první čínská ambasadorka Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR); ruská topmodelka Natalia Vodianova, zakladatelka charitativní organizace „Naked Heart Russia“ (Nahé srdce Rusko) pomáhající dětem bez domova; producentka Kathleen Kennedyová, prezidentka společnosti Lucasfilm a jedna z nejvlivnějších osob v Hollywoodu; sběratelka umění a patronka Agnes Gundová (se svojí vnučkou Sadie Rain Hope-Gundovou), emeritní prezidentka Muzea moderního umění v New Yorku; tenistka Serena Williamsová, současná světová tenisová jednička; Fran Lebowitzová, žena ovlivňující veřejné mínění, kritička a spisovatelka; prezidentka společnosti Ariel Investments, Mellody Hobsonová, která podporuje charitativní projekty v Chicagu; filmová režisérka Ava DuVernayová, mezi jejíž díla patří film Selma, který byl v roce 2015 nominován na ocenění za nejlepší snímek; bloggerka Tavi Gevinsonová, zakladatelka Style Rookie a online časopisu Rookie; íránská výtvarná umělkyně Shirin Neshatová; malířka, hudebnice a umělkyně Yoko Ono; zpěvačka Patti Smithová, jedna z největších rockových hvězd všech dob; a herečka a sólová komička Amy Schumerová.
Jedinou modelkou, která se tedy dostala do letošního kalendáře, je Ruska Natalia Vodianova, kterou si vybrali již čtyři autoři kalendáře v minulých letech (2003, 2004, 2006, 2015), kteří však zůstali věrni tradici a vzdali pro kalendář tak tradiční hold ženské kráse. Její půvab zvýrazněný miminkem (Vodianová je matkou čtyř dětí) je ve značném kontrastu jak k portrétům žen, do jejichž tváří se většinou vryly starosti dlouhého života, tak svalnatému tělu Sereny Williamsové. Pohled na její polonahou postavu nejspíš mnoha tenisovým fandům konečně objasnil, proč tak suverénně vládne tenisovým kurtům. Tyhle svaly musí tenisáky doslova vystřelovat a ženy na druhé straně kurtu mají malou šanci té razanci odolat.
Kalendář byl poprvé publikován v roce 1964. S výjimkou let 1967 a 1975 až 1984 vychází každoročně a na jeho realizaci se podílelo celkem 34 fotografů, z nichž 9 vytvářelo 2 edice. Dílo je neprodejné, tradičně určené významným zákazníkům, slavným osobnostem, královským rodinám a představitelům států.
Jediný kalendář, který se začátkem prosince dostal do ČR, byl již tradičně na internetu vydražen. Letos získal Masarykův onkologický ústav 158 000 korun. Nejvíc vynesla dražba v roce 2007 (501 000 Kč), celkově se i s letošní částkou vybralo přes 3 300 000 Kč.