Vlakem do minulosti i současnosti Slovenska (3): Historické hotely Slovenska

Velmi zajímavou destinací pro ubytování na Slovensku jsou historické hotely Slovenska. Jejich asociace sdružuje zatím 18 unikátních hotelů v zámcích, historických budovách, klášterech či na hradech.

Jeden z hotelů, které si kladou za cíl poskytovat nejen kvalitní a komfortní ubytování s osobním servisem a dalšími službami, jsme mohli poznat v rámci presstripu do Nitry a Trnavy. Právě nedaleko Nitry se nachází zámek Mojmírovce, rekonstruovaný z velmi špatného stavu do současné podoby.

Barokně-klasicistický zámek Mojmírovce z 18. storočia je obklopený anglickým parkem a nabízí jedinečnou atmosféru, která má základ v řadě nápadů vedení hotelu v oblasti umění. Najdete tu ve vstupní hale obrazy osobností moderních slovenských dějin, tedy Štefánika i Dubčeka, dále Chodbu tolerancie nebo salón s ikonami. Další chodba hotelu je vyzdobená kopiemi slavných obrazů, které zde vytvořili na uměleckém salonu pozvaní malíři. Zajímavé nápady, nicméně poněkud různorodé, které se poněkud vymykají z dobového slohu zámku. Nechybí tu ani salon rodáka z Mojmírovic, hraběte Grasalkoviče, který se zasloužil o mnoho jedinečných staveb a projektů jak na Slovensku, tak především v dnešním Maďarsku a Budapešti. Zámek Mojmírovce má ve svém zázemí i kongresový sál, který vznikl z nejslavnějšího hřebčína Uherska. V zázemí nechybí ani tělocvična, 25 m dlouhý krytý bazén, hřiště a vyhledávaná krytá strelnica.

Velká pozornost je ve všech historických hotelích věnovaná gastronomii. Kulinářská nabídka hotelu Mojmírovce je skvělá, na úrovní jsou i someliérské služby. Není divu, vždyť při návštěvě hotelu/zámku Mojmírovce oceníte i zdejší vinotéku, která má samozřejmě i řady vín z jiných oblastí, ale její základ tvoří produkty zdejšího vinařského družstva Vinica, které na svých 130 hektarech nyní produkuje dokonce víc hroznů, než dokáže samo zpracovat! Kromě tradičních odrůd (Veltlínské zelené, Muller Thurgau, Chardonnay, Ryzling rýnský, Caberbnet Savignon) zde pěstují i nové slovenské odrůdy, např. Dunaj. To, co zde uzraje v nových i původních tancích, je na vskutku kvalitní a na vysoké úrovni.

Mojmírovce mají i zajímavou historii, kterou dokumentuje zdejší muzeum v sousedství hotelu.

Ve městech i na vesnici

Řadu historických hotelů najdete v Tatrách, kde k nim patří citlivě zrekonstruované s respektem k původní podobě Grandhotely Starý Smokovec a Praha v Tatranské Lomnici. Řada členů Asociace historických hotelů je mimo velká města, ba dokonce ve vesničkách. Příkladem může být Zámek pension a restaurant v Mierovu, hotely Zámek Belá, Zámek Mošovce a hotel Sebastian v Modré. Jiné objekty jsou ve známých městech – zámek Mignon v Dubnici nad Váhom, hotel Elisabeth v Trenčíně, Boutique hotel Hviezdoslav v Kežmarku, hotel Villa Nečas v Žilině.

Pobyt v kterémkoliv z historických hotelů Slovenska představuje jedinečný zážitek.

www.HistoricHotelsOfSlovakia.com, www.kastielmojmirovce.sk