Vlakem do minulosti i současnosti Slovenska (1): Nitra – město mnoha tváří

Vysoké a Nízké Tatry a další horské oblasti, Slovenský ráj a Bratislava. Nejznámější a nejvyhledávanější cíle na Slovensku. Opomíjená zůstávají např. západoslovenská města spojená s historií země.

Vynikají mezi nimi zejména Nitra a Trnava. Obě sehrála v minulosti země významnou roli a to se projevilo na památkách, které se nyní – i díky řadě rekonstrukcí – stávají magnetem pro cestovatele. Pro české návštěvníky existuje možnost využít k cestě do této oblasti přímý vlak společnosti Arriva (viz samostatných rámeček), jehož konečnými stanicemi jsou Praha a Nitra. Tento dálkový spoj si mohla vyzkoušet skupina českých novinářů. A nejen vlak…

Nitru si leckdo bude pamatovat ještě z „polnohospodářských veletrhů“. Výstavní areál Agrokomplex veletrhy hostí dál, ročně přes dvě desítky, včetně tradiční zemědělské výstavy a např. autosalonu. Není divu, že zde vznikají i hotely, splňující i nároky nejnáročnější klientely. Jeden z nich jsme měli možnost poznat – hotel Mikado takřka v centru města, který by se svými komplexními i perfektními službami rozhodně neztratil ani v evropských velkoměstech. Zcela uspokojí jak úrovní gastronomie a vinotékou, tak dalšími službami. Jedničku si zaslouží pak za komfortní, moderně zařízené a prostorné pokoje. Žádné typizované klícky. Nechybí kongresové prostory a nabídka sportovních aktivit (wellness, squash, fitness, golfový trenažér).

Matka slovenských měst

Dominantou města pod Zoborom je Nitranský hrad, pod nímž se rozkládá barokem dýchající Horní město. Hradnímu areálu, který původně zahrnoval celé Horní město, dominuje biskupská katedrála sv. Jimrama, k níž přiléhá Biskupský palác. Od roku 2007 je v bývalé hospodářské budově zpřístupněno Diecézní muzeum s klenotnicí s ojedinělými archiváliemi. Celý areál představuje unikátní soubor církevních staveb (např. kostel sv. Petra a Pavla) a opevnění (renezanční brána, barokní bastionové hradby), a ožívá různými akcemi, najdete tu letní kino a pod hradby zasazenou moderní restauraci a kavárnu s výhledem na Zobor. (Jen kdyby konečně zmizely ty rozestavěné budovy v údolí vedle fotbalového stadionu. Jsou rovněž ve výhledu).

Horní město nabízí i romantické uličky a tajemná zákoutí. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu Malého a Velkého semináře, jehož součástí je i Diecézní knihovna. Počet svazků a množství prvotisků si nezapamatujete, ostatně si je prohlédnout nemůžete, ale jedinečná architektura knihovny vám utkví v paměti.

V duchu Velké Moravy

Osou dolního města je pěší zóna, na níž najdete řadu symbolických připomínek nejstarší historie, spojené s Velkou Moravou. Najdete tu zvětšenou kopii bronzového meče, pět metrů vysoké hudební hodiny, legendární Svatoplukovy pruty i řadu středověkých památek. Můžete si tu najmout i průvodce, který vás ve snad obvyklém oděvu velmožů tehdejší doby provede jak po připomínkách slovanského osídlení, tak dalších památkách. Nejstarší osídlení připomíná i expozice Skvosty dávnověkého Slovenska v Nitranském muzeu, které najdete v budově bývalé radnice. V Kupecké ulici najdete stylové obchody a kavárny.

Zajímavý pohled na Nitru je z oblasti nitranské Kalvárie, kde se nyní konají každoroční církevní poutě.

Gastronomická tvář

V Dolním městě na Farské ulici, souběžné s pěší zónou, sídlí firma Tomka, nejstarší výrobce medoviny na Slovensku. Dodnes postupuje tradičním způsobem, a to kvašením včelího medu bez zahřívání a následným dlouhodobým zráním v dubových sudech. Kvalitní med a pomalé dozrávání v sudech dává medovině nejen jedinečnou chuť, ale i až jantarovou barvu. Kromě ochutnávky a případné koupě medoviny zde můžete navštívit minimuzeum s artefakty se vztahem k včelím produktům a medovině.

Celosvětovou pověst si pak získala čokoláda Lyra. Firma sídlí na nitranském předměstí. Její příběh začal dovozem belgických pralinek (neúspěšně), a pokračoval výrobou vlastní čokolády (úspěšně). Jedinečná je tato firma tím, že na výrobu používá boby criollo a trinitario, tedy ty nejlepší sorty, a dováží si je přímo z plantáží v Kolumbii. Kvalitu a stálý přísun této prvotřídní suroviny si zajišťuje tím, že podporuje místní farmáře nejen dobrými cenami za jejich produkty, ale i charitou – třeba poskytováním obědů dětem ve škole. Kromě nejrůznějších druhů čokolád jsou v nabídce i čokoládové pomazánky.

www.visitnitra.eu, www.muzeummedoviny.sk, www.lyrachocolate.com, www.nitranskyhrad.sk, www.hotelmikado.sk, www.vinopdmojmirovce.sk

Pohodlná cesta přes hranice

Společnost Arriva zavedla v roce 2016 přímý vlak z Prahy do Trenčína a posléze linku prodloužila až do Nitry. Pohodlný vlak vrátil provoz na trať na pomezí Česka a Slovenska, kde dálkové mezinárodní vlaky nejezdily.

O tomto spojení přes Pardubice, Olomouc, Trenčín (celkem 18 zastávek mezi Prahou a Nitrou) jsme mluvili s Romanem Herdenem, tiskovým mluvčím společnosti Arriva.

Jak se vyvíjela poptávka od března 2016?

Zezačátku jsme jezdili jen s jedním vlakem pro 120 cestujících a pouze o víkendech. V sobotu ráno do Trenčína a v neděli zpět. Bylo ale vidět, že poptávka po tomto spojení je větší a větší, cestující přibývali každý měsíc. Proto jsme se rozhodli postupně zavést každodenní provoz a také prodloužit náš vlak až do Nitry. Cestující z Nitry byli dosud při cestě do Prahy odkázáni jen na autobusové spojení, ale při rekonstrukci dálnice D1 jsme cítili, že je tu velký potenciál získat lidi pro cestování vlakem, protože železnice je při cestě do Prahy mnohem spolehlivější než dálnice.  Postupně jsme také začali páteční a nedělní vlaky zdvojovat a nabízet cestujícím až dvojnásobnou kapacitu, abychom zvládli všechny pohodlně odvést. Od prosince 2017 plánujeme i trojice vlaků, která se bude nejčastěji objevovat na trati v neděli, ale také před prodlouženými víkendy a nebo po nich.

Jízdenky se dají kupovat v e-shopu, pokladnách některých měst, ale také ve vlaku – bez příplatku. Může se stát, že vlak bude obsazen?

V rezervačním systému prodáváme pouze kapacitu 122 míst k sezení ve vlaku. Nicméně naše vlaky jsou vybaveny i 20 sklopnými sedačkami, které jsou primárně určeny pro přistupující cestující bez platné jízdenky. Samozřejmě jednotka má i místa ke stání, takže celková kapacita vlaku je vždy výrazně vyšší než počet míst nabízený v rezervačním systému. Všechny cestující nabádáme, aby si především v těch nejexponovanějších spojích zajistili místenku dopředu přes náš eshop, a tím měli i garantované místo k sezení. Na stání naším vlakem cestovat můžete, ale samozřejmě to není nic příjemného na dlouhou cestu. Situace, kdy cestující obsadili ve vyprodaném vlaku i sklopné sedačky, už nastala, nicméně stojící cestující byli pouze v dílčích úsecích trasy a nikdy se podle našich informací nestalo, že by cestující musel stát celou cestu z Prahy až na Slovensko.

S jakým největším předstihem lze koupit lístek předem? Existuje sleva za včasný nákup?

Jízdenku je možno si standardně nakoupit v předstihu až 60 dní přede dnem  jízdy. Ceny jízdného nejsou v současnosti závislé na okamžiku prodeje jízdenky, nicméně do budoucna takový obchodní model nevylučujeme.

www.arriva.cz