Vánoční tipy: Pro auta do knihkupectví

Knihy patří k nejčastějším vánočním dárkům. Přinášíme inspiraci pro ty, kteří hledají, čím obdarovat motoristu nebo také dříve narozeného předka. Nebo toho, koho zajímají rekordy…

Několik nakladatelství má specializované sekce „auto-moto“, ovšem zajímavé edice nebo tituly najdete i jinde – např. v Muzejním obchůdku v pražském Technickém muzeu, kde navíc na rozdíl od obchodních center nejsou davy.

Knihy rekordů

Existují také knihy, které kromě automobilové tématiky osloví svým obsahem i širší spektrum čtenářů. Sem patří tradiční titul na předvánočním trhu, Guinness World Rekords 2018, tedy kniha rekordů. GWR (doporučená cena 599 Kč, v e-shopu Slovartu za 509 Kč) kromě sekce věnované nejrůznějším automobilovým rekordům obsahuje průřez zajímavými rekordy, a je každým rokem jiná a originální. Lze ji tedy dávat každoročně a mnozí mají celou sbírku GWR a těší se, čím je překvapí nové vydání. Každoročně stovky a tisíce lidí se pokouší o výjimečné výkony, které by je zařadily do seznamu rekordmanů podle GWR, a kniha se tak rok od roku liší.

Letos se např. dozvíte, který pes je nejsledovanější na Instagramu, kdo vybudoval největší toaletní muzeum, a zda jsou životu nebezpečnější žraloci, nebo selfíčka? A samozřejmě zde najdete i nové výjimečné výkony i z oblasti automobilismu. Tradičním vydavatelem české verze GWR je vydavatelství Slovart, které má v nabídce pro na vánoční trh knihu fotografa a komentátora motoristických událostí Martina Straky Racing’n’Roll (1490 Kč). Ta na 360 stránkách oslavuje svět automobilových závodů. Prostřednictvím snímků nahlédnete do zákulisí automobilového sportu. Tyto fotografie nejsou jen o samotném závodění, Straka se pokouší zachytit celkovou atmosféru události spolu s jednotlivými příběhy. Každá z více než 400 fotografií v této knize má svůj vlastní příběh, který autor poodhaluje prostřednictvím krátkých glos.

V souvislosti s GWR připomínáme, že existuje i kniha českých rekordů, kterou vydává Agentura Dobrý den, provozující v Pelhřimově Muzeum rekordů a kuriozit, kde najdete stovky exponátů, a expozici Zlaté české ručičky, kde najdete světově ojedinělou kolekci více než 90 unikátů ze zápalek a zápalkových hlaviček. Obě expozice jsou od sebe vzdáleny jen 10 minut chůze a přístupné celoročně od pondělí do neděle (9 – 17 h, poslední vstup 16:15). Obrazová publikace Česká kniha rekordů obsahuje rekordy a kuriozity a naleznete tu přes 2000 údajů a fotografií, najdete tu nejen neuvěřitelné výkony sportovců, siláků, kaskadérů a recesistů, ale také české vynálezy a vynálezce, světová prvenství Čechů. Tato encyklopedie je poučné i zábavné čtení. Vše je rozděleno do desítek kapitol pro snadnější orientaci a jsou zde i údaje o nejzajímavějších turistických cílech všech 14 krajů České republiky.  Kniha má i anglickou verzí Czech Book of Records.

  

Specializované edice

Pokud hledáte knihy věnované jednotlivým automobilovým modelům, případně historii českého automobilismu, určitě se vyplatí podívat do edičního plánu a na nabídku vydavatelství Grada. Nabídka tohoto nakladatelství v oblasti motorismu je jednoznačně nejbohatší, katalog podzim 2017- zima 2018 obsahuje 44 titulů, novinek i dříve v několika edicích.  Představeny jsou slavné modely Škoda (Legendární Škoda 1000MB) i slavné motocykly (mj. Jawa California, Jawa 50 Pionýr, Jawa kývalka), autobusy (např. Autobus Karosa 900) a nákladní automobily (Praga V3S, Tatra 805). V nabídce jsou publikace věnované zajímavým osobnost z dějin českého automobilismu (V soukolí okřídleného šípu, rod Hrdličků) i knihy mapující historii automobilového trhu (Československé motorarity, Fenomén Mercedes-Benz &). Nejen dříve narozenému motoristovi uděláte jistě radost jak novinkou Auta první republiky 1918-1938, tak knihou Auta východního bloku, v nichž kmenový autor nakladatelství Grada Jan Tuček představuje modely, které vznikaly v někdejších socialistických zemích a které byly ve své většině prodávány také v Československu a jezdily po našich silnicích.  Unikátní je i řada určená majitelům vozů Škoda, s odbornými technickými podrobnostmi pro opravy a údržbu vozidel přímo majiteli.

 

Automobily a železnice

Specializované edice najdete také na webu Albatrosmédia, například v řadě Autosalon. V té můžete kromě starších publikací – např. Škoda 110 RCoupé, Tatra, České sportovní automobily či Alfa Romeo zvolit nové a doplněné vydání knihy Česká a slovenská hasičská vozidla od roku 1904, která přehledně zachycuje dějiny výroby hasičské techniky a vozidel od začátku dvacátého století do současnosti. V knize taktéž naleznete seznam výrobců hasičských stříkaček a nadstaveb, technické údaje k vozidlům i životopisy významných konstruktérů a výrobců hasičské techniky, terminologický slovník a další zajímavosti.

Další tip je pro obdivovatele české automobilové historie. Obrazová encyklopedie Dvě století českých automobilů zachycuje období 200 let konstrukce a výroby motorových vozidel na našem území – a to od Božkova parovozu z roku 1815 až po nejnovější modely vozů Škoda. Nabízí přehled úspěšných i méně úspěšných sériově vyráběných vozidel, prototypů, studií, sportovních modelů i individuálně vyrobených vozidel. Další kniha zase potěší příznivce sportovních automobilů. Publikace Hrdinové formule 1 je něco jako „povinná četba“ pro všechny fanoušky F1. Obsahuje dosud nezveřejněná fakta a jedinečný pohled do zákulisí největší sportovní show světa. Letošní novinku pak uvítají příznivci mobility starší než je ta čtyřkolová, tedy vlaků.  Kniha Železnicí kolem světa je jedinečným průvodcem na romantické cestě historií i budoucností světové železnice na všech kontinentech.

Tipy nejen pro cyklisty

Zajímavé knihy najdete také v nabídce Euromedia Group, vlastnící nakladatelské značky jako např. Odeon, Ikar, Universum a také Knižní klub, přičemž členové Knižního klubu je mohou získat díky svým výhodám levněji. V předvánočním katalogu a prodejnách knih najdete např. publikace Auta – velký obrazový průvodce či Traktory – ilustrované dějiny techniky. Naším letošním tipem je však kniha Jízdní kola s podtitulem Velký obrazový průvodce, stejně jako „traktory“ z vydavatelství Universum. Vzhledem k obrovskému boomu cyklistiky knihou, která mapuje vývoj bicyklů od úplných počátků až po současné speciály, máte hodně široký okruh těch, kterým tuto cyklistickou „encyklopedii“ můžete věnovat. U žádného milovníka cyklistiky se nespletete.

Jednotlivé tituly

Tituly s automobilovou technikou však nabízejí i další vydavatelství. Jeden z největších vydavatelů knih na českém trhu, Mladá fronta, má nyní na trhu např. dříve vydané publikace Zámek s vůní benzínu s podtitulem Automobilismus a šlechta v českých zemích do roku 1945 a životopis Františka Janečka, tvůrce firmy Jawa. Na knize o automobilech a šlechtě se podílelo také NTM.

Existují však i další zajímavé publikace, např. ty mapující díla jedinečného malíře a ilustrátora Václava Zapadlíka (Repcom – Automobily, Obrazy). Ten svým jedinečným stylem ztvárnění automobilů včetně perfektního vystižení technických detailů je zcela výjimečný. Obdivovatele automobilů a umění jistě zaujme i kniha Za ohradou snů, od Jana Králíka, věnovaná malíři Kamilu Lhotákovi (Paseka). Sportovní historii zase mapuje kniha Elišky Junkové – Má vzpomínka je Bugatti, vydaná společností Verzone.

Muzejní tipy

Mezi vydavatele knih se v minulých desetiletích zařadila i muzea. Nikoho nepřekvapí, že zajímavou řadu publikací z nejrůznějších oblastí techniky vydávají obě naše hlavní technická muzea, tedy pražské na Letné a brněnské. Z pražské produkce upozorňujeme např. na publikaci Automobily Bugatti v českých zemích, nebo Škodovky do celého světa. NTM má bohatou nabídku knih z oblasti techniky, počínaje katalogy k jednotlivým výstavám a konče publikacemi vycházející z muzejních sbírek. TMB aktuálně žádnou vysloveně „automobilovou“ publikaci nemá, ale příznivce dopravní techniky může zaujmout kniha Historická vozidla ve sbírce Technického muzea v Brně. Přes ulici na Letné vydává zajímavé publikace také Národní zemědělské muzeum, ovšem tam je aktuálně z hlediska knih o zemědělské technice vyprodáno…

Kde hledat?

Mnohé z těchto knih najdete v prodejnách knih, ale pokud tam neuspějete, vydejte se na internetové stránky jednotlivých nakladatelství či institucí, kde hledaný titul získáte mnohdy levněji případně v internetových obchodech, které se specializují na knihy. Objednávejte ale včas, protože pokud nemůžete vyzvednout objednanou knihu osobně, tak se může předvánoční zásilka zdržet na poště. Nezapomeňte však srovnat i cenu knihy s poštovným i cenou v knihkupectví, a vyberte pro sebe výhodnější variantu.

Pro snazší orientaci uvádíme webové adresy, kde můžete najít podrobnosti o uvedených i dalších knihách: www.slovart.cz, www.euromedia,cz, www.albatrosmedia.cz, www.grada.cz, www.ntm.cz, www.technicalmuzeum.cz, www.dobryden.cz, www.paseka.cz, www.verzone.cz.

Emailová soutěž

Šest z uvedených publikací můžete získat, pokud odpovíte správně na otázku: „Kolik vydavatelství a vydavatelů bylo zmíněno v tomto článku?“

Odpověď pošlete na mail amf.soutez@seznam.cz. Z každé emailové adresy je započítána jen jedna správná odpověď, vyhrávají emaily došlé podle pořadí: 111. mail (6. cena: Czech Book of Records), 222. mail (5. cena: Auta – velký obrazový průvodce), 333. mail (4. cena: kniha Dvě století českých automobilů), 444. mail (3. cena: Česká kniha rekordů), 555. mail (2. cena: Jízdní kola, velký obrazový průvodce) a 777. mail (1. cena: Guinness World Records 2018).

Uzávěrka soutěže je 15. prosince ve 24:00 h.