Tyrolské ledovce prodlužují lyžařskou sezonu

Pět tyrolských ledovců (Pitztal, Hintertux, Kauerntal, Stubai, Sölden) představuje absolutní záruku sněhu. Není divu, leží zhruba ve 3000 metrech nad mořem. Co toto tyrolské kvinteto připravilo na sezonu 2016/17?

c-tvb-tux_2015_winter64

Posilou jsou dvě nové lanovky, vznikla nová sjezdovka, naopak tradičně oblíbené jsou zdejší ledovcové akce a nabídka na zahajovací týden. Opatřit si lze i společný skipas „White 5“, platný po celou lyžařskou sezónu na všech pěti tyrolských ledovců. Tento skipas (379 euro) je platný celkem deset dní v období od 1. října 2016 do 15. května 2017. Pro opravdové nadšence se jeví jako výhodnější karta Snow Card Tirol, platná v celém Tyrolsku pro 4000 kilometrů sjezdovek, více než 1100 lanovek a vleků, 91 lyžařských oblastí – včetně pěti ledovců. Platná v období od 1. října 2016 do 15. května 2017 za cenu 756 euro (www.snowcard.tirol.at)

Ačkoliv mnoho lyžařů si spojuje ledovce nejspíš s letním lyžováním, z pěti tyrolských ledovců nabízí celoročně sjezdovky jen jeden. Hintertux. Význam lyžařských ledovců spočívá zejména v podstatném prodloužení sezony. Na kvartetu ostatních si totiž zalyžujete v době, kdy jinde sjezdovky ještě nejsou otevřené nebo naopak jsou již dávno zavřené. Ledovce dávají jistotu sněhu od října do června, tedy osm až devět měsíců v roce, navíc lyžaři na pěti tyrolských ledovcích si mohou užívat na širokých sjezdovkách zpravidla na přírodním sněhu. Osmdesát procent srážek na ledovcích padá v podobě sněhu. Občas sněží dokonce i v srpnu. Pět tyrolských ledovcových lyžařských středisek nabízí dohromady více než 75 lanovek a vleků, pět snowparků, 100 km sjezdů volným terénem a téměř 300 km sjezdovek.

Před sezonou 2016/17 rekonstruovány hned dvě kabinkové lanovky – lanovka Eisgrat na Stubaiském ledovci a lanovka Giggijoch v Söldenu. Třešničkou na dortu je pak přenocování v některém z ledovcových hotelů (www.gletscherhotels.at). Společné mají ledovcové hotely to, že podávají chutnou rakouskou kuchyni a nabízí vhodné wellness a relaxační programy. Nocleh v ledovcovém hotelu lze společně se skipasem objednat přímo online.

A nyní přehled všech pěti ledovců a jejich novinek pro nadcházející sezonu..

Kaunertal (1273 – 3108 m)

Tunel pro lyžaře

Kaunertalský ledovec je stále něco jako tajný tip mezi ledovcovými středisky. Ti s dobrou kondicí mohou nyní projet od horní stanice lanovky Karlesjochbahn v nadmořské výšce 3108 metrů až k dolní stanici lanovky Ochsenalmbahn v nadmořské výšce 2150 metrů – trať s převýšením přes tisíc metrů přitom vede dokonce 160 metrů dlouhým tunelem. Fronty u vleků díky vysoké přepravní kapacitě nehrozí. Mnoho příznivců snowboardingu a freeskiingu navštěvuje rádo oblíbený snowpark na Kaunertalském ledovci, proto je také zahajovací akce na úvod sezóny (letos již od 17. září) zaměřena právě na tyto sportovce. Od 7. do 9. října 2016 se koná legendární KTO (31. ročník), Kaunertalský Opening. Novinkou této zimy bude také půlmílová Jib Line, 800 metrů dlouhý překážkový běh ve snowparku.

Zážitkem v Kauerntalu je již samotný příjezd po ledovcové silnici. Zpoplatněná silnice se v mnoha serpentinách vine nádhernou krajinou kolem velké přehrady a skrz tzv. Schnapsloch až na okraj Weißseeferneru. Dobře vybudovaná koncepce „check your line“ pro freeridery vyznačuje na Kaunertalském ledovci mnoho tras a variant sjezdů mimo upravené sjezdovky. Celé údolí bylo také již několikrát oceněno za bezbariérovou dostupnost. Dokonce i v zimě si mohou na ledovci například vozíčkáři na sjezdovkách vychutnat zážitek ze speciálních sáněk monoski a bez bariér se dostanou až na vyhlídkovou plošinu a do všech restaurací. Další zvláštnosti na Kaunertalském ledovci: vyhlídková plošina v nadmořské výšce 3108 metrů u lanovky Karlesjochbahn s výhledem na vrcholy trojmezí Rakouska, Itálie a Švýcarska.

Pitztal (1680 – 3440 m)

Nejvyšší ledovec v Tyrolsku

Na nejvyšším místě najdete stylové „Café 3440“, pojmenované jednoduše podle své nadmořské výšky. Dorty v ní podávané pocházejí z nejvýše položené cukrárny Rakouska, která je jen pár stovek metrů níž, u horní stanice Ledovcového expresu, ve 2840 metrech. „Myslím, že jsme v Rakousku jedineční: pečeme dorty, buchty a cukrovinky na nejvyšší úrovni i v této nadmořské výšce. V cukrárně pracujeme pouze ve dvou, ve velmi frekventovaných dnech ve třech. Snažíme se vše dělat sami a nepoužívat hotové výrobky, což není samozřejmostí,“ vypráví Norbert Santeler, cukrář pracující na ledovci již 32 let. Z panoramatické terasy Café 3440, volně se vznášející v prostoru, si mohou návštěvníci také vychutnat pohled na 3774 metrů vysoký vrchol Wildspitze a více než 50 vrcholů okolních třítisícovek.

Kdo si své obloučky maluje raději mimo sjezdovky, pro toho jsou na Pitztalském ledovci přichystány četné vyznačené varianty, například přes údolí Taschachtal až dolů do Mandarfenu, jedné z posledních horských usedlostí v Pitztalu. Freeridových možností je nespočet. Během tří freeridových kempů od ledna do dubna poznáte ty nejlepší a nejbezpečnější sjezdy. Užijí si i ti, kteří se zatím raději dívají: soutěže Pitztal Cross Days s mezinárodní účastí se konají od 25. do 27. listopadu, od 2. do 4. prosince a od 19. do 20. prosince 2016.

Na Pitztalském ledovci s jeho 22 kilometry sjezdovek začíná lyžařská sezóna zahajovacím týdnem od 10. a od 16. října 2016 – včetně testů lyží a snowboardů, kurzů telemarku, hudby a zábavy. V tomto období se koná také nový „Ledovcový zahajovací týden“: zahrnuje zahřívací cvičení, lyžování s instruktorem, trénink techniky, ochutnávku skicrossu, jízdu na aperitiv do Café 3440 a pohledy do zákulisí ledovcového lyžařského střediska. Děti mohou v průběhu tohoto týdne získat své první zkušenosti na prknech a zabavit se při Pitziho dětském festivalu. Ledovcový zahajovací týden skýtá různé možnosti: sedm nocí v apartmánu stojí pro dva dospělé včetně 6denního skipasu a nabízených aktivit od 829 EUR.

Sölden (1350 – 3340 m)

Rekordní lanovka

Tři třítisícovky v jedné lyžařské oblasti, moderní restaurant Ice Q na vrcholu Gaislachkoglu ve 3048 metrech jako cool lokace z poslední bondovky „Spectre“ a tuto zimu navíc nová lanovka Giggijoch jako další zlatý hřeb, to jsou novinky Söldenu. Již od roku 1998 existující lanovka Giggijochbahn byla nahrazena nejmodernější 10místnou kabinkou, která se pochlubí největším přepravním výkonem na světě, 4500 osob za hodinu.

Přitažlivý je pro dobré lyžaře Adrenalincup. Deset disciplín, od obřího slalomu přes slalom, rychlostní tratě a freerid přes boule, carving a let na lyžích až po BIG3 Fotosafari, zimní turistiku a smíšený závod, tu umožňuje každému vyzkoušet své schopnosti. Kdo má zájem, může disciplíny absolvovat několikrát a své časy si zlepšovat. Vše se elektronicky měří a vyhodnocuje. Zúčastnit se může každý, kdykoliv a zdarma. Nejrychlejší tři v každém měsíci obdrží vždy 6denní, 3denní, nebo 1denní skipas. Kdo dosáhne nejlepšího výsledku celé sezóny, získá nakonec dokonce sezónní skipas na nadcházející zimu.

Od 21. do 23. října zahájí v Söldenu svou další sezónu Světový pohár FIS a přivede na ledovec mnohé lyžařské hvězdy. Speciálním superlativem v Söldenu je legendární ledovcové představení „Hannibal“, které se koná každé dva roky. V roce 2017 bude uvedeno 21. dubna.

Stubai (1000 až 3210 m)

Ledovec pro rodiny

Ledovec Stubai není jen největší ledovcovou lyžařskou oblastí v Rakousku, ale byl i několikrát oceněn jako lyžařská oblast nejpřátelštější k rodinám v Alpách. Region se může pochlubit 26 vleky a 35 sjezdovkami od lehkých až po náročné. Kromě toho nabízí mnoho extra zážitků, jako například BIG Family Ski-Camp s BIG Family Fun Slope, snowpark Stubai Zoo, jeden z nejlepších snowparků na světě a Powder Department se 14 freeridovými trasami s GPS sledováním, checkpointy a lavinovým tréninkovým zařízením.

 

Poté, co byla stará lanovka na jaře 2016 slavnostně poslána do penze, je otevření nové lanovky Eisgrat naplánováno na Stubaiském ledovci na 22. října 2016. S celkovou délkou 4,7 km je nová lanovka nejdelší lanovkou na třech lanech v Alpách. Má sedm pilířů a za jedenáct minut urazí z nové dolní stanice s úschovnou lyží v nadmořské výšce 1697 metrů přes rovněž novou prostřední stanici (odtud povede nová sjezdovka do údolí) celkem 1200 výškových metrů až na horní stanici Eisgrat ve 2900 metrech, kde se nachází restaurace Schaufelspitz. Napříště bude tak možné přepravit až 3000 osob za hodinu, což je dvojnásobek dosavadní kapacity. Kabinky, které navrhli italští designoví guru z firmy Pininfarina, nabízejí 32 míst – 24 k sezení na kožených sedadlech a osm k stání, nechybí ani bezplatná Wi-Fi.

Další atrakce v „Království sněhu“ na Stubaiském ledovci: 200 metrů dlouhá ledová jeskyně uprostřed ledovce v téměř 3000 metrech nad mořem poblíž horní stanice lanovky Eisgrat, vrcholová plošina TOP OF TYROL ve 3210 metrech, špičková gastronomická nabídka manufaktury na pastu na Eisgratu, nebo nejvýše položený hvězdičkový restaurant Alp, Schaufelspitz v téměř 3000 metrech, snowpark Stubai Zoo a oblíbený Powder Department s dvanácti freeridovými běhy, checkpointy a lavinovým tréninkem.

Celou řadu akcí na Stubaiském ledovci zahajuje lyžařský Oktoberfest „Bílé louky“ 15. a 16. října 2016. Příznivci freeskiingu a snowboardingu zahajují sezónu 22. a 23. října 2016 Stubaiskou premiérou ve snowparku.

Hintertux (1500 – 3250 metrů)

Sníh po celý rok

Na ledovci Hintertux se dá lyžovat i v létě. Záruka sněhu po 365 dní v roce – to je v Rakousku jedinečné. Mimo jiné proto byla tato lyžařská oblast oceněna jako nejlepší ledovcové středisko na celém světě, a to jak od Skiresort.de, tak i od top-of-the-mountains.com.

Minulou zimu byla do provozu uvedena šestisedačková lanovka Lärmstange 2 – nová sedačková lanovka v prostoru Kaserer Kees s horní stanicí ve výšce 3135 metrů. Nová lanovka zpřístupňuje celoroční svahy Kasereru a Olpereru. Letos v zimě přibude na ledovci navíc Funslope na Sommerbergu, která bude svému jménu jistě dělat čest: protože sklon svahu je velmi mírný, zvládne vlny a ostré zatáčky každý lyžař či snowboardista – ať už začátečník, pokročilý nebo expert. Jediné celoroční lyžařské středisko Rakouska boduje 60 kilometry sjezdovek a 21 nejmodernějšími lanovkami a vleky. „Padesát sedm národností již trénovalo na ledovci Hintertuxský ledovec: k tomu je zapotřebí spousta koordinace, protože tu denně trénuje až 60 lyžařských týmů. Ale i hosté musí mít pro sebe vždy volnou sjezdovku. Za tímto účelem pracuje také v létě na ledovci okolo 160 zaměstnanců,“ říká Jürg Tarmann, ředitel provozu na ledovci.

Na ledovci Hintertux startuje snowboardová scéna v Betterparku Hintertux hned čtyřmi akcemi v řadě: Hotzone.tv Opening od 30. září do 3. října, Välley Rälley 15. a 16. října, Shredschool – Ready for Winter Session 5. listopadu a Goodboards testy lyží a snowboardů 12. a 13. listopadu 2016. V návaznosti na to se světová elita telemarku sejde na ledovci Hintertux při zahajovacím závodě Světového poháru FIS v telemarku od 24. do 27. listopadu 2016.

Jedinečnou záležitostí na ledovci Hintertux je přírodní, přístupná ledovcová prasklina, přírodní ledový palác. Zde můžete nejen obdivovat třpytivé rampouchy, ale také poznávat přirozeně vzniklé vrstvy ledovce. Kulinářsky jsou lyžaři hýčkáni v bezbariérovém Tuxer Fernerhausu ve 2.660 metrech, kde mají na jídelním lístku jak tradiční tak i mezinárodní pokrmy.