Švýcarská zima: výhody na karty, děti zdarma, 33 „lahůdek“ a řada akcí

Švýcarskou zimní sezonu 2016/17 korunuje mistrovství světa v alpských disciplínách ve Sv. Mořici. Řada měst a středisek připravila pro hosty také mnohé zajímavé výhody.

Událostí této švýcarské zimy bude i zahájení pravidelného provozu v nejdelším (Gotthardském) železničním tunelu na světě. Další železniční novinka je spojena s ČR – od nového grafikonu bude přímé spojení mezi Prahou a Curychem (píšeme o tom samostatně).

Výhodné karty

Hodně výhod je připraveno pro ty, kteří se ubytují na jednom místě dvě a více nocí. Příkladů je celá řada. V Lucernu je doprava (bez lodí) v ceně ubytování. Také v Basileji nabízejí zvýhodněný Mobility Ticket. Při dvou a více nocích dostanete v Lucernu ještě zimní Tell Pass na dva dny a také SnowCard, která umožňuje lyžování zdarma v okolích zimních střediscích. Nedaleký Pilatus je od této sezony zahrnut do Swiss Travel Passu.

Vlastně každé švýcarské město nabízí své karty a „tikety“, včetně hlavního města Bernu. Zajímavý přístup mají v Ženevě – pokud máte ve městě ubytování, dostanete už na letišti nebo vlaku jízdenku, kterou vyměníte v hotelu za kartu na městskou dopravu. Ve známém středisku Sv. Mořic řada hotelů nabízí k ubytování (Bed and Ski) skipas zdarma.  V Davosu získají lyžaři při ubytování od 70 švýcarských franků za noc skipas zdarma v termínu 18. 11. do 25. 12. A pokud přijedete do oblasti Jungfrau uprostřed týdne, tedy od pondělí do pátku a ubytujete se na dvě až čtyři noci, tak získáte slevu na skipas. S minimálně třídenním skipasem máte i jízdenku na Jungfraujoch za polovinu – platí se vlastně jen závěrečná část.

Slevu lze získat i na panoramatické vlaky Rhétské dráhy na trase Albula – Bernina od 5 franků.

Děti zdarma

Pro rodiny s dětmi je optimální vybrat za cíl středisko, kde nabídnou výhodné slevy pro děti. V řadě švýcarských středisek (Arosa-Lenzerheide, Engadin-Scuol, Motta-Naluns, Splügen, Bürchen, Unterbach, Eischoll, Visperterminen a Zermatt) lyžují děti do 6 let zdarma, Zermatt má slevy i pro děti do 16 let. Středisko Brienz-Axalp má lyžování pro děti do 5 let zdarma, v sobotu děti do 15 let v doprovodu rodičů zdarma, což umožňuje až pro tři děti z rodiny ve věku od 6 do 15 let také Grindelwald – Wengen. Sobotu zdarma mají také dvě děti do 15 let v doprovodu rodičů nebo prarodičů v oblasti Mürren-Schilthorn.

Výhody pro děti až do 9 let (skipas zdarma) mají střediska Charney a Moléson, dále Villars-Gryon, Les Diablerets, Leysin, Chateaux dOex. Také v Gstaadu (Mountain Rides) cestují děti do 9 let lanovkami mezi Zweisimennem a Glacier 3000 zdarma. Arena Silvrette Samnaun/Ischgl má lyžování pro děti do 8 let zdarma, Savognin sice jen do 6 let, ale děti do 10 let v doprovodu rodičů lyžují za tři franky na den. Speciální skipasy tam jsou pro mládež až do 20 let.

33 bonbonků

Ani švýcarská zima už není, to co bývala, ani v této hory obdařené zemi není absolutní spolehnutí na příděly sněhu shora. Kromě standardního zázemí v podobě zasněžování se zvyšuje počet alternativních zábav. Vybíráme některé z nich.

Na mnoha místech obnovují podmínky pro bruslení. Kdysi měl kluziště pomalu každý hotel. Od 1. prosince má být k dispozici Davoský Eistraum, bruslařský areál Ice-Magic v Interlakenu pak od 17. prosince do 25. února. Ice-Magic je několik koridory propojených kluzišť. Novinkou jsou i bruslařské trasy – např. Sur En u Scuolu, kdy se bruslí po někdejších pěších trasách.

Některé běžkařské trasy zase převzali cyklisté: od prosince 2016 budou mít bílé trasy k dispozici ve Fatbike, Bertaye/Villars, další cestu najdou v Sunnbüelu nad Kanderstegem. V Gstaadu se bude v lednu (19.-22.) konat Snow Bike Festival.

Existují i v zimě zcela netradiční aktivity: Na Brienzeském jezeře v Interlakenu lze absolvovat zimní kajakové plavby. Naopak obvyklejší je už golf na sněhu (Crans Montana, Davos).

Stále vyhledávanější jsou sněžnicové túry (stezka Pontresina – Ospizio Bernina, na jezeře Trübsee v Enbgelbergu). Hitem mezi běžkaři jsou již řadu let skimaratóny, přičemž ten nejznámější v Engadinu se letos poprvé poběží také v noci (9. 3. 2017). V noci si bude možné zalyžovat na sjezdovkách v Corvatschi. Stále oblíbenější je pak lyžování při úplňku, kdy místo světel svítí měsíc (např. Alp Trida Sattel, 2488 m, Samnau). Spíš pro diváky jsou závody psích spřežení Gadmen v Haslitalu (25.-26.2.2017). Objevují se i nová wellness (komplex Aquatic ve Villars).

Pochopitelně pokračují iglú (Adelboden, fondue) Stále častější jsou Gourmet stezky a zvláštností pro jedlíky je koupání „v horkém hrnci“ s večeří  (fondue) u Brinezersee. Největší gastroakcí je Gourmet Festival (30. 1.-3. 2.) ve Sv. Mořici.

Pochopitelně proběhne řada sportovních akcí, počínaje tradičním hokejovým Spenglerovým pohárem v Davosu, lednovými dostihy na sněhu ve Sv.  Mořici, lyžařskými maratony i  alpskými závody (Lauberhorn ve Wegenu, SP v Adelbodenu). Sportovním vrcholem bude jistě mistrovství světa v alpských disciplínách (6. – 19. 2. ve Sv. Mořici).

Stále častěji se setkáte na horách s automobilkami, zejména v názvech lanovek (Porsche šestisedačka na Corvatsch i na Oberalppassu). Novinky připravili i v dopravním muzeu v Lucernu, především zajímavý model Gotthardského tunelu a rovněž tam vzniklo studio, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet práci v mediích. Pro děti postavili mj. perníkovou chaloupku ve Sv. Mořici, připravili pohádkový balonový festival v Grächen a zimní trekink s lamami v Lichtenštejnsku.

Jedinečný zážitek slibuje týden Belle-Epoque v Kanderstegu, kdy celá vesnice se obléká do šatů z počátku minulého století. Rekvizity dostanou i ti, kteří přijedou, aby zapadli… Z mnoha akcí vyniká 50. výročí restaurace na Schilthornu, kde se točila jedna z prvních bondovek. Pozor však na tradiční masopust (23..- 28. 2.), kdy Švýcaři odkládají tradiční zdrženlivost a pracovní a úřední jednání se prakticky nekonají…