SUV: zájem roste i ojetiny

Kategorie vozidel SUV se během několika málo let dostala na první příčku u českých zákazníků. Zájem samozřejmě neroste jen o nová auta, ale také SUV z druhé ruky. Podporuje ho i specializované Centrum SUV & terénních vozů společnosti AAA AUTO.

To vzniklo již před dvěma roky, kdy boom SUV teprve sílil. Rychle se ukázalo, jak je zákazníky vítané vyhledávat „své“ SUV na jednom místě mezi stovkami vozů. Na konci října roku 2015 zprovoznila společnost AAA AUTO International v Praze první centrum, kde si zákazníci měli možnost hned od začátku vybírat ze široké nabídky 600 SUV a offroad vozů, a to na ploše o celkové výměře 3785 m2. Ještě téhož roku společnost zprovoznila i druhé centrum v Brně a vloni v Jihlavě.

Za dva roky zaznamenal segment SUV a off-roadů v AAA Auto výrazný růst jak v prodejích nových, tak ojetých vozů. Průměrné měsíční prodeje SUV v síti AAA AUTO díky tomu vzrostly o 49,5 %. Téměř každé čtvrté prodané SUV je zánovní, tedy ve stáří do 3 let a s nájezdem do 30 000 kilometrů. Přes 35 % všech ojetých SUV v AAA AUTO se prodá právě v pražském specializovaném centru.  Za prvních deset měsíců letošního roku se v AAA AUTO v České republice prodalo o 26,5 % více ojetých SUV než za stejnou dobu v roce 2016 a o 50,6 % více SUV než za stejné období v roce 2015.

„Za prvních deset měsíců letošního roku jsme prodali již 5 547 SUV a off-roadů. S nástupem zimy očekáváme další růst zájmu, čemuž již v této chvíli uzpůsobujeme aktuální nabídku ve všech třech Centrech SUV & terénních vozů v České republice, posilujeme i výběr vozů v obdobném centru v Bratislavě,“ říká generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová a doplňuje: „Zákazníci, kteří nemají jedno z našich center poblíž svého bydliště, využívají naší bezplatné služby převezení vybraného automobilu na kteroukoliv z našich dalších jednadvaceti poboček.“

Nejprodávanější jsou SUV značky Hyundai (ix35, Santa Fe, Tucson), ovšem podle jednotlivých modelů se na prvních dvou místech střídají Škoda Yeti a Kia Sportage, třetí příčku drží trvale Hyundai ix35. Stabilně je zájem o modely Nissan Quashqai, Dacia Duster i Hyundai Santa Fe, vzhůru se propracovává VW Tiguan. Lze předpokládat, že i mezi ojetými SUV se prosadí brzy do popředí Škoda Kodiaq.

Oblíbenějším palivem u SUV vozů prodaných v AAA AUTO je trvale diesel, který se po dobu necelých tří uplynulých let drží průměrně na 59,4 %. Stejnou preferenční stabilitu si zachovává u zákazníků manuální převodovka. Ta si za stejné období zachovává průměrnou hodnotu 69,9 %. Statistika ukazuje, že SUV si nepořizují lidé jen do terénu, ale běžně i do města kvůli komfortu a bezpečí.