Štýrsko: Zelené srdce Rakouska

Lesy pokrývají 60 procent území Štýrska. Je to půvabná země hor a lesů, vinic a ovocných sadů, krásných měst a výstavných vesniček. Není divu, že se Štýrsku říká Zelené srdce Rakouska.

Je to úžasný kontrast: na severu se tyčí vysoké hory, jimž vévodí stále zasněžený dachsteinský masiv, rozkládají se hluboké temně zelené lesy a svěže zelené pastviny s pasoucími se kravičkami, divoce hučí nezkrotné řeky a rozlévají se nádherná horská jezera. Naproti tomu na jihu se krajina umírní, její tvrdé rysy změknou a strmé štíty se promění v měkce zvlněné kopce porostlé vinicemi a ovocnými sady, v nichž rostou vynikající štýrská jablka. Jsou zde úrodná dýňová pole, termální prameny a čím se dostáváme více na jih, tím více ovlivňuje krajinu středomořská atmosféra.

©Hochwurzen-Bahnen (c) Gery Wolf

Všechny tyto přírodní poklady tu dokáží citlivě zapojit do turistické nabídky, kterou doplňují pilní, milí a srdeční lidé. A protože se říká, že láska prochází žaludkem, podél turistických stezek a na nejrůznějších dalších s dary Štýrska – vínem, vinnými hrozny, dýněmi, jablky i dalšími kulinářskými pochutinami. Chuťová paleta tu sahá od lahodných taštiček plněných uzeným pstruhem přes rustikální a rafinované carpaccio z hovězího volně se pasoucího se dobytka až po hovězí dušené na pivu Gösser. Vše zaručeně z domácích surovin. Hojně jsou využívány i alpské bylinky. Zejména letní měsíce zpestřují různé akce: pro motoristy, kulináře (Dlouhá kulinářská noc v Rohrmoosu, Kastfest – slavnosti sýra na zámku Großsölk), pořádají se hudební festivaly i dostihy, běžecké, cyklistické a triatlonové závody i například slavnost rododendronů (Reiteralm).

@Hauser Kaibling © Peter Meierhofer

Dálkové etapové trasy

Dálková pěší turistika zaznamenává boom. Etapový charakter dává možnost volby jak podle doby, kterou lze v oblasti pobýt, tak náročnosti a charakteru tras. Jen v regionu Schladming-Dachstein je jich pět, od náročných (po vrcholcích kolem Dachsteinu) až po stezku zvanou Od ledovce k vínu, kdy se začíná na Dachsteinu a může dojít až do regionu Weinland.  Podrobnější informaci si určitě zaslouží okružní turistická stezka kolem Dachsteinu. Skalnatý gigant s věčným sněhem a ledem dosahuje nadmořské výšky 2995 m a je nejvyšším vrcholem Štýrska. Okružní stezka vede v osmi celodenních etapách okouzlující vysokohorskou krajinou kolem Dachsteinu, která nabízí až neskutečně krásnou přírodní scenérii: mohutná skaliska, zkamenělé korálové útesy, zelené pastviny, bílá ledovcová pole a koberce květin na slunných náhorních plošinách na jižní straně, na severní straně v Solné komoře pak turisty očekávají hluboké lesy, lesní jezírka, vodopády a divoké vody horských řek.

Giglachsee © Raffalt

Voda v hlavní roli

Rakousko se velmi pečlivě stará o vodu a Štýrsko není výjimkou. Jen region Schladming-Dachstein hlásí 100 pramenů, 300 horských aktivit a 100 vodopádů. Celé Štýrsko pak hlásí přes 1000 jezer (od velikosti 50 m v průměru).

Bodensee © Raffalt Schleierwasserfall © Raffalt

Řada stezek je tedy navržena podél potoků, navíc při putování podél zurčícího potoka je možné se osvěžovat čistou pramenitou vodou.  Jedinečným příkladem je tematická cesta „Wilde Wasser“ (Divoké proudy) ze Schladmingu do údolí Rohrmooser Untertal, která odhaluje nepřeberné množství podob chladného živlu. Tato stezka obdržela mezinárodní vyznamenání „turistická cesta National Geographic“. Jako vysokohorská trasa vede kromě jiného kolem nejvyšších vodopádů Štýrska s názvem Riesach, které z výšky 140 metrů burácí do údolí. Ohromující přírodní podívanou nabízejí zvláště po tání sněhu na jaře.

(c) TVB Ramsau (c) tita.at

Novinkou v nabídce je nová ferrata „Rosina“ v soutěsce Silberkarklamm, kde doplňuje dvě starší ferraty (Hias, Siega). Není bez zajímavosti, že právě tento region před 170 lety byl kolébkou „ferrat“, tedy zajištěných vesměs horských turistických tras. Rosina je již devatenáctou ferratou v regionu. Je náročnější než dvě původní, jedná se o vertikální lanový výstup v kombinaci s úžasným výhledem na divoce romantickou soutěsku a okolní hory. Na ferratu se nastupuje přes lanový most, který vede nad hučící vodou. Stavebník Hans Prugger vytvořil touto ferratou vertikální mistrovské dílo, které po překonání vzdušného lanového mostu probíhá přímo od potoka Klammbach až po výstup. Kombinace ferrat Hias, Rosina a Siega nabízí skvělý půldenní program.

Plovárna na vrcholu a akce

Novinkou roku 2016 atrakce Vrcholová plovárna ze starých časů. Inspirací bylo malé a hezké koupaliště ve středu obce ve středu obce Donnersbachwald. Před pohledy zvenčí bylo chráněno hustým dřevěným plotem. Minikoupaliště (8×6 m) vznikne vedle horní stanice lanovky v nadmořské výšce 1820 m n. m. Upřednostňovaným stavebním materiálem je dřevo – venku bude použit modřín, uvnitř bude betonové jádro obloženo borovicí. Koupání na vrcholu hor bude možné i při nízkých teplotách vzduchu, protože voda z nedalekého pramene bude vyhřívána solárními panely. Jako ochrana před větrem poslouží skleněné stěny. Za nimi se návštěvníkům koupaliště naskytne působivý panoramatický výhled do všech světových stran na vrcholy Nízkých Taur. Ke koupališti na vrcholu hor se dostanete lanovkou Riesneralm Bergbahn, která nese ocenění „nejlepší rakouská letní horská lanovka“.

Zejména horské oblasti zpřístupněné lanovkami dávají šanci pro aktivní prožití volného času. Štýrsko protkalo i 20 cyklostezek, vyhledávají ho horolezci i rogalisté, raftaři, golfisté, horolezci a v neposlední řadě milovníci adrenalinu (např. Ziplnine Stoderzinkem, 120 m nad zemí 2,5 km dlouhá lanová klouzačka).

Karta a trumf

Pobyt ve Štýrsku a samozřejmě zpříjemňuje a zlevňuje karta Schladming-Dachstein Sommercard, kterou lze letos získat od 20. května 2016. Představuje jeden z trumfů štýrské turistické nabídky. Nabízí veliké množství bezplatných zážitků a více než 100 bonusových nabídek, tedy možností slevy na různá místa a atrakce. „Letní karta je u našich hostů velice oblíbená, patří k nejúspěšnějším regionálním kartám v Rakousku,“ uvedl na pražské tiskové konferenci Mathias Schattleiter, šéf turismu v regionu Schladming – Dachstein. „Z tohoto konceptu profitují nejen naši hosté – především rodiny- díky velkému počtu služeb, které jsou v něm zahrnuty, ale také volnočasová zařízení a poskytovatelé nabídek regionu díky vyšší frekvenci zákazníků.“ Statistiky ukazují, že největší zájem je o bezplatné lanovky – sedm!, vjezd zdarma na zpoplatněné vysokohorské silnice a hojně jsou využívány turistické autobusy.

© Raffalt

Druhým trumfem je Dachsteinský ledovec, což pravěký gigantický korálový útes a nejvýchodnější alpský ledovec. Ze zdejších zážitků připomeňme Schody do prázdna s pohledem do hlubiny 400 m, Sky Walk (plošina ze skla ve výši 2700 m n. m., ledový palác s pohádkovými figurkami, ledovcová restaurace i Dachstein Superpark.

© riesneralm bergbahnen (c )schladming dachstein

Nabídka turistických možností ve Štýrsku je samozřejmě mnohem širší, než lze uvést ve stručném přehledu. Podle vlastních preferencí si lze vyhledat cíl na letní dovolenou na webu www.steiermark.com/cs (v češtině)  a www.hochsteiermark.at, www.schladming-dachstein.at, které mají rovněž stránky v češtině.

© carolin lang © harald steiner