Rodinná mekka na Lipně

Lipno nad Vltavou se stává fenoménem rodinného cestovního ruchu nejen pro Českou republiku. Neláká už jen největší vodní plocha u nás, ale další turistické atrakce.

Těmi jsou pro léto zejména Stezka korunami stromů, Království lesa a zdejší Floutrejl. Novinkou pro léto 2018 se beachvolejbalová aréna, která byla nejnákladnější z celkové investice osmi milionů korun. Atraktivnější budou i hlavní turistické taháky ­– Království lesa a Stezku korunami stromů. Výrazně rozšířená je letos i nabídka zábavných programů především pro děti.

Beachvolejbalová aréna na břehu jezera nabídne tři hřiště s oficiálními rozměry. Zájemci si budou moci půjčit míč a zahrát si, případně se zúčastnit jednoho z turnajů, které zde budou v průběhu léta pořádány. „Místní aréna na plážový volejbal je na Lipensku jedinečná a poskytne potřebné zázemí pro tento populární letní sport. Přes léto budeme organizovat turnaje pro veřejnost i školičku plážového volejbalu pro děti,“ popisuje Vojen Smíšek. Součástí volejbalového areálu, který se nachází na lipenské pláži, je i půjčovna šlapadel, mořských kajaků a velmi oblíbených paddleboardů, které přímo vybízí k vyjížďce na nedaleký Králičí ostrov. Místní populace králíků je velkou atrakcí především pro dětské návštěvníky.  Se zvládnutím lodí a pádlování/veslován pomůže i úspěšný olympionik veslař Václav Chalupa.

Balíčky a Lipnocard

Na Lipně se letos zaměřili na kombinace více služeb. „V letošním roce připravujeme balíčky služeb, které kombinují například Království lesa, Stezku a lanovou dráhu. Rodinná verze pak zahrnuje dva dospělé a jedno až čtyři děti,“ uvedl Smíšek. V praxi to znamená, že rodiče zaplatí vstupné za šestičlennou rodinu stejné peníze, jako kdyby přišli tři (dva rodiče a jedno dítě). Královský rodinný balíček se vstupy na všechny atrakce pro 2 dospělé a čtyři děti je 1199 Kč. Lipenský areál vychází tímto způsobem vstříc početným rodinám, zatím se o to snaží jako jediný subjekt svého druhu v České republice. Balíčky jsou v prodeji na pokladnách, online nebo v Infocentru Lipno. U smluvních ubytovatelů je pak mohou hosté získat společně s ubytováním. Tradičně se mohou návštěvníci Lipna spolehnout také na kartu hosta Lipno.card, která nabízí slevy na jednotlivé služby a atrakce nejen v Lipně nad Vltavou, ale v celém okolí. S kartou získají například dárek k rodinnému vstupnému do Království lesa, nebo tobogán zdarma ke vstupu na Stezku korunami stromů. Mezi dalšími výhodami je například 15% sleva na Floutrejl, nebo veškerá kola v půjčovnách Intersport Rent. V nově otevřené půjčovně na pláži pak mohou uplatnit 20% slevu na šlapadla, paddleboardy a další vybavení.

Miliony na Stezce

Šesté narozeniny oslaví 20. července Stezka korunami stromů, od slavnostního otevření tudy prošlo více než 1,8 milionu lidí. Někteří návštěvníci se sem vracejí i několikrát za rok, aby si vychutnali výhledy na celé okolí. Za jasného počasí je z korun stromů vidět až na alpské vrcholky.  Během jara, nejpozději začátkem léta tu bude přichystaná tzv. Ptačí stezka. „Vzniknou zde nové ptačí budky pro různé druhy ptáků žijících v okolí. Předpokládáme, že dojde k zahnízdění a bude možné pozorovat ptačí aktivitu přímo z lávky Stezky,“ uvádí ředitelka Stezka korunami stromů Marcela Haladejová. Hned v sousedství vzniklo Království lesa, které vhodně navazuje na „dřevěné“ téma Stezky korunami stromů.  Ačkoliv je cíleno na děti, jeho atrakce brzy zlákají i rodiče. I zde se mísí aktivní zábava se získáním zajímavých informací. „Královská zábava pro nejmenší. Lanová centra připomínají pěšinky lesních zvířátek, ale zároveň jsou bezpečná. Děti mají možnost zkoumat a objevovat tajemství lesa celý den,“ říká Vojen Smíšek a dodává, že rodiče mohou zatím relaxovat na čerstvém vzduchu nebo si užívat v klidu piknik. „Království lesa je zážitkový park, kde se děti při hraní zároveň učí rozeznávat stromy nebo poznávat druhy dřeva. Rodiče je mají na dosah a zároveň mají jistotu, že se nikde neztratí.

Nejen pro cyklisty

Mezi nejvyhledávanější jarní a letní atrakce patří Floutrejl, což je pět kilometrů dlouhá cyklistická stezka vedená lesem. Její profil je navržen s mírným klesáním tak, aby byla jízda na horském kole bezpečná a užila si jí bez problému celá rodina i s dětmi od šesti let. Jedná se o alternativu k asfaltovým cyklostezkám, která stále více nabývá na popularitě. Příznivce jízdy na kole v klopených zatáčkách potěší Bikepark Lipno. Jeho dvě trasy, plné klopenek, skoků a překážek, tvoří dohromady zázemí pro začínající bikery i ostřílené borce. „Novinkou je i zatraktivnění trasy pro koloběžky, kdy její delší část povede lesem,“ láká Smíšek.

Na rozdíl od mnoha jiných míst České republiky nabízí Lipno nad Vltavou možnost celoročního sportovního i kulturního vyžití. „Cesta k němu vyžadovala vizi, aktivní přístup a odhodlání využít jedinečný turistický potenciál tohoto území,“ uvádí Špaček.

Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism sestavuje každoročně seznam nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. V Jihočeském kraji je to dlouhodobě Státní hrad a zámek Český Krumlov (400 tis. návštěvníků) a Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou (340 tis. návštěvníků).

Spousta akcí

Letní sezóna na Lipně oficiálně odstartovala 19. května již tradičním závodem dračích lodí.

  • 20.7. Narozeniny na Stezce korunami stromů
  • 18.-26.8. Lipno Sport Fest 2018
  • 8.9. Lipno dětem aneb den s Integrovaným záchranným systémem
  • 22.-23.9. SpartanRace
  • 28.9. Lipenský KOLO-toč
  • 28.10. Lipno dětem aneb velká podzimní výprava