Ptuj: perla mezi slovinskými městečky

Nucenou zajížďkou do městečka Ptuj si můžete zpestřit cestu na jih, nebo si zde odpočinout při návratu domů. Půvabnému centru města dominuje hrad, k němuž je snadné se dostat: z centra prostě stále do mírného kopce.

Ptuj je jedním z nejstarších měst celého Slovinska. V římských dobách bývalo regionálním centrem s více jak sto tisíci obyvateli. Dnes je to sotva pětina. Město je známé kromě historických (hrad, dominikánský klášter, radnice, městská věž, socha Orfea) zejména termálními lázněmi, aquaparkem a vínem. Značně navštěvovaný je také zdejší netradiční karneval Kurentovanje.

Ptujský hrad je obklopen starým městem, které převyšuje o několik desítek metrů. Ačkoliv nejstarší část hradu, západní věž, pochází z desátého století, hrad má barokní podobu ze 17.-18. století. Nádherné arkádovité nádvoří leckomu připomene náchodský zámek. Při prohlídce budete obdivovat nádherné komnaty a jejich výzdobu. Hradní areál hostí městské muzeum s hradní dobovou expozicí a představením místní kultury, navíc je z něho nádherný rozhled do rovinaté nížiny podél řeky Drávy.

Centrum malebného městečka má několik zajímavých uliček se středověkými domky s gotickými i románskými fragmenty. Na náměstí Slovenski trg se nachází kostel sv. Jiří, jenž byl založen již ve 12. století jako románská bazilika. Z následné gotické přestavby se zachovala křížová klenba. Dominantou kostela je gotický křídlový oltář z poloviny patnáctého století. Zajímavý je tzv. Orfeův památník před městskou věží, což je římský náhrobek z druhého století. Ve středověku sloužil za pranýř.

Ptuj je znám také vínem. Zdejší vinné sklepy z 19. století jsou dnes přístupné k prohlídce i ochutnávce. Ptujské víno patří mezi cenově dostupnější.

Termální zážitek

Ptuj proslul zejména díky svým termálním lázním, které mají blahodárný účinek na pohybové ústrojí a neurologická onemocnění. Místní lázně i aquapark čerpají termální uhličitou vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky 1050 až 1590 metrů. Termální pramen dosahuje teploty 39 – 54° Celsia a bazény mívají teplotu vody i přes 40 °C.

Terme Ptuj patří do velkého hotelového řetězce a byl vybudován ve stylu římských lázní. Hosté ubytovaní v Sava Hotels mají vstup do aquaparku (saunový svět je za příplatek) v ceně ubytování, které je nabízeno hned v několika cenových kategoriích (čtyřhvězdičkový hotel, apartmány, bungalovy). Aquaparku zahrnuje dvanáct bazénů, kde jsou umělé vlny, velmi bohatý je výběr skluzavek a tobogánů, nechybí podvodní masáže, vířivé vany a sto šedesát metrů dlouhý protiproud. Vnitřní bazény zaujímají plochu přes 2100 m2. Venkovní bazény pokrývají plochu 3500 m2 a nabízejí několik menších bazénů, plavecký bazén s olympijskými rozměry a bazén s umělými vlnami. K dispozici pro návštěvníky je také pomalá řeka (o délce 1600 m) i věž s vyhlídkovou plošinou. Nechybí ani spojení wellness & gastronomie.

Městem Ptuj je tedy škoda jen „profrčet“. Zejména při sobotním návratu z Chorvatska je možné dovolenou prodloužit o jeden den přenocováním v Ptuji. Pokud vyjedete další den před polednem, uniknete určitě nedělním rakouským kolonám. Navrátilci z Chorvatska budou ještě na tamních silnicích a dálnicích.

1 komentář u „Ptuj: perla mezi slovinskými městečky

  1. Pingback: Dvě objížďky slovinské dálnice 2017: vyhněte se i kolonám na hranici! | AutoMotoFin.cz

Komentáře nejsou povoleny.