Objezd slovinské dálnice: Z Rakouska až k Záhřebu

Platit za krátký úsek slovinské dálnice od rakouských hranic za Maribor? Známky mohou přijít na 30 euro. Nabízíme jednoduchou variantu.

V Rakousku sjedete z dálnice A2 již v Ilzu (sjezd č. 138) na Feldbach. Pojedete rakouských venkovem po kvalitních silnicích a ve dne se pokocháte i pohledem na působivý hrad Reifenberg. Z hranice (Bad Radkensburg) zamířite na Ormož a chorvatský Varaždin, od něhož vede již dálnice (A4/mýto 27 HRK) do Záhřebu. Jedete ve slovinsku po kvalitnějších silnicích (vše jedničky) než na trase přes Mureck/Ptuj a ušetříte i za mýto (Macelj – Záhřeb/48 HRK). Na dálnici Dalmatina na jih se navíc napojíte pod Záhřebem, takže se vyhnete objíždění hlavního chorvatského města po západní dopravně zatíženější straně. Najedete dokonce menší počet kilometrů než když objíždíte přes Mureck. Jednoduché, bezproblémové a nejspíš i rychlejší.

Pro ty, kteří dají přednost obvyklé cestě přes Mureck/Trate do Ptuje, informace z přelomu května a června. Průjezdné, povrch silnice leckde vylepšený.

Při trase přes Mureck za hraničním mostem se jeví informace poněkud nepřehledné. Jeďte vpravo a do kopce.

Při trase přes Mureck za hraničním mostem se jeví informace poněkud nepřehledné. Jeďte vpravo a do kopce.

Směr na jih: Dálnici A9 opustíte na sjezdu 222 (Vogau-Strass) a pojedete na Mureck, kde se přes hraniční most dostanete do slovinské pohraniční obce Trate. Na konci mostu zahnete vpravo a zamíříte vlevo do kopce. Směr Lenart, kterým projedete až na křižovatku typu T. Před ní tabule avizuje vpravo jen Maribor a po cca 50 m zahnete na světlech hned vlevo, směrem ke kostelu, kde už je avizován Ptuj.

Kruhové objezdy v Ptuji projíždíte většinou rovně, výjimkou je ten u obchodního centra Mercator.

Kruhové objezdy v Ptuji projíždíte většinou rovně, výjimkou je ten u obchodního centra Mercator.

V Ptuji se zleva připojí silnice od G. Radgona a na následujících světlech odbočíte vlevo na industriální zónu. Dojedete k obchodnímu centru Mercator a na kruháči za ním uhnete vpravo a všechny další kruhové objezdy projíždíte rovně. Za tím posledním pokračujete na výrazný most přes řeku Drávu, za kterým pokračujete rovně k dálnici. Nedáte se vyděsit tím, že před vámi jsou jen zelené dálniční tabule. Nadjedete dálnici a za mostem sjedete vpravo na „dálnici“, která ale končí už před tím nájezdem. Před vámi se dálnice zužuje do jednoho pruhu. Pokračujete na Záhřeb.

Most přes Drávu v Ptuji je dobrým orientačním bodem.

Most přes Drávu v Ptuji je dobrým orientačním bodem.

Směr na sever (Rakousko): Vlevo najíždíte na dálnici, vpravo na Ptuj-vzhod. Překonáte zmíněný most a pokračujete rovně přes všechny kruháče až k obchodnímu centru Mercator, kde odbočíte vlevo a podél centra pokračujete na světla (křižovatka T), kde odbočíte vpravo. Minete odbočení na Gorna Radgona a pokračujete ven z města: Lenart je vzdálen cca 20 km a Trate dalších 20 km.

Ať zvolíte jakoukoliv trasu, tak dodržujte ve Slovinsku rychlostní limity a pravidla, objízdné silnice jsou v sezoně v centru pozornosti slovinské policie!